Polskie morze czy Chorwacja a może jezioro?

Wiele osób zastanawia się czy na wakacje pojechać nad polskie morze czy do Chorwacji lub do innego kraju nad Morzem Śródziemnym. Ten dylemat należy rozstrzygnąć metodycznie, ponieważ wszystko zależy od tego czego dokładnie oczekujemy. Jedni chcą odpocząć od pracy, inni chcą wygrzać się na słońcu, a jeszcze inni nie mogą doczekać się sportów wodnych. Przedstawiamy szerokie porównanie, w którym dodamy jeszcze jeden wariant – wakacje nad jeziorem w Polsce.

Plaże

Plaże Bałtyku słyną ze złotego piasku. W większości mają kilkadziesiąt metrów szerokości. Chociaż są miejsca (na przykład okolice Jastrzębiej Góry), gdzie jest bardzo wąsko. W miejscach turystycznych jest bardzo tłoczno, a ludzie ogradzają się parawanami. Teoretycznie, aby uchronić się przed wiatrem, który niesie piasek. Lepiej jednak wybrać miejsce spokojniejsze. Dzięki temu, można skorzystać z rekreacji na piaszczystej plaży.

Chorwackie plaże są w większości kamieniste. To wynika z bliskości gór, które schodzą do samego morza. Tworzy to niesamowite widoki nad samą wodą. Dzięki temu morze jest przejrzyste. W wielu miejscach widać dno na głębokości nawet 10 metrów. Do leżenia na plaży niezbędna jest karimata lub leżaki plażowe. Dobrze tez kupić żelowe buty do pływania, aby na pewno nie skaleczyć się o kamień. Nie warto szukać piachu w Chorwacji, ponieważ nie jest to naturalne w tym miejscu.

Polskie jeziora zapewniają przeważnie plaże trawiaste. Często drzewa dochodzą do samej wody. Polska to kraj o piaszczystych glebach, więc jeziora na Mazurach, Pomorzu czy Lubelszczyźnie bardzo często mają duże piaszczyste plaże. Można tu znaleźć również kawałek cienia. Szczególną uwagę warto zwrócić na Jezioro Piaseczno na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim z uwagi na duża piaszczystą plaże na wschodnim brzegu i na Jezioro Białe Augustowskie i jego plaże o nazwie Patelnia.

Piaszczyste plaże Bałtyku
Piaszczyste plaże Bałtyku

Czysta woda

Niestety Bałtyk nie przyciąga czystą wodą. Zwykle jest zielona lub brunatna. Wynika to z dużej ilości drobnego pyłu na dnie. Czym większe fale tym więcej się go podrywa. To nie znaczy, że woda nie jest zdatna do kąpieli, ale nie jest przejrzysta. W cieplejszym okresie czasami dochodzi do zakwitu sinic, a gdy woda jest spokojna to wypływają na powierzchnię. To już może być prawdziwy problem wyłączający plaże z kąpieli na wiele tygodni.

Kamieniste dno i duże zasolenie Adriatyku powodują, że woda na chorwackim wybrzeżu jest czysta i przezroczysta. Jednak ruch jednostek pływających jest znacznie większy niż w Polsce. Na przystaniach i w okolicach torów wodnych może być gorzej, ze względu na działalność człowieka. Plaże poza miastami i na wyspach są bardzo czyste. Chorwacja ma bardzo dużo wysp. Osłaniają one plaże na lądzie, dzięki czemu fale są znacznie mniejsze niż na Bałtyku, a woda nie unosi drobinek z dna.

Dominuje błędne przekonanie, że polskie jeziora nie są czyste. To błędne przekonanie oparte o dane sprzed trzydziestu lat. Od dawna prowadzone są działania, które mają na celu poprawę jakości środowiska. W pierwszej kolejności budowane są oczyszczalnie ścieków, ponieważ to przynosi szybki efekt. Warto przejrzeć listę 233 bardzo czystych jezior, którą przygotowaliśmy w oparciu o dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Chorwacja - Makarska
Chorwacja – Makarska

Hotele

Ostatnie lata przyniosły liczne budowy dużych hoteli nad Bałtykiem. Niektóre nawet są położone w szczerym polu. Przypomina to trochę egipskie kurorty. Jednak nadal wiele osób wybiera kwatery prywatne lub pola namiotowe położone w znanych miejscowościach. Warto tu wymienić chociażby: Międzyzdroje, Dziwnów, Pobierowo, Rewal, Kołobrzeg, Mielno (w którym znajdziesz domki nad samym morzem!), Darłowo, Rowy, Łeba, Karwia, Władysławowo, Trójmiasto, Jantar, Stegna, czy Krynica Morska.

Chorwacja, to kraj, który od zawsze jest zwrócony do morza. Z tego powodu jest tu gęsta zabudowa nadmorska. Wiele bardzo starych wiosek rybackich teraz jest kurortami. Wiele osób korzysta z możliwości noclegu w takim starym domu. Zaletą są wspaniałe widoki na słońce zachodzące nad morzem. Warte uwagi są również campingi. Ciepłe noce pozwalają przyjemnie spędzić noc w namiocie.

Nad polskimi jeziorami tradycyjnie wypoczywamy w domkach lub na polach namiotowych. Ich standard znacznie się poprawił. Nad popularnymi jeziorami na Mazurach, czy na Pojezierzu Gnieźnieńskim można znaleźć luksusowe hotele, które nie odstają od standardów międzynarodowych.

Sporty wodne

Na otwartym morzu na Bałtyku jest niewiele atrakcji związanych ze sportami wodnymi. To wynik burzliwych fal, które mogą być niebezpieczne. Doskonałym miejscem jest Zatoka Pucka. Od wielu lat jest celem miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Woda jest spokojna i płytka.

Chorwackie wybrzeże jest osłonięte wyspami, dzięki temu w wielu miejscowościach turystycznych jest doskonała infrastruktura dostępna nie tylko w sezonie. Ponadto jest wiele wypożyczalni łodzi, które umożliwiają transport na pobliskie wyspy.

Na popularnych jeziorach w Polsce można spotkać dmuchańce, wypożyczalnie łodzi i kajaków. Warto wybrać tereny, przez które przepływają rzeki, ponieważ spływ kajakowy może być dodatkową atrakcją w trakcie letniego wypoczynku.

Kitesurfing
Kitesurfing

Gdzie jechać na nurkowanie

Morze Bałtyckie to umiarkowane miejsce dla nurków. Jest wiele ciekawych obiektów do obejrzenia, ale przejrzystość wody nie zachęca. Ponadto fale nie zachęcają. Zupełnie inaczej jest w jeziorach. Wiele z nich ma rewelacyjnie czystą wodę i doskonałe bazy nurkowe. Warto wymienić chociażby Jezioro Ińsko, Jezioro Hańcza, Jezioro Budzisławskie, Jezioro Łęsk, Jezioro Pluszne Wielkie, Jezioro Piłakno czy Jezioro Probarskie.

Chorwacja bije na głowę wszystkie polskie tereny nurkowe. Przejrzysta woda jest prawie pewna. Poza zatopionymi statkami, które mogą mieć kilkaset lat można obserwować przepiękne ryby. Zresztą do obserwacji podwodnego życia nie trzeba zakładać butli. Często wystarczy maska z rurką.

Snorkling
Snorkling

Jedzenie

Jedzenie jest kwestią bardzo indywidualną. Warto zwrócić uwagę, że od początku maja do końca sierpnia obowiązuje zakaz połowu dorszy. W ogóle Bałtyk nie jest bardzo zasobny w ryby. Ceny posiłków bardzo zalezą od lokalizacji. W tłocznym miejscu przy plaży na pewno będzie drożej niż w bocznej uliczce. Niestety większość lokali w nadmorskich kurortach oferuje dania barowe lub plażowy standard: smażona ryba z frytkami i surówką. Takie jest oczekiwanie turystów i takie dania są. Aby zjeść coś wyjątkowego trzeba się naszukać. Niestety podobnie jest nad jeziorami. Tu jednak są duże możliwości do grillowania we własnym zakresie. Oczywiście jeżeli ktoś to lubi.

Dla Polaków Chorwackie jedzenie może być zaskakujące. W tradycyjnej kuchni dominują ryby i owoce morza, które są bardzo świeże. Warto wspomnieć ze w Chorwacji są hodowle małży, dorady, tuńczyków i wielu innych ryb. Dla ryb hodowlanych nie obowiązują ograniczenia w połowie. Typowym dodatkiem do obiadu są gotowane ziemniaki z czosnkiem i blitwą (burak liściowy to nie szpinak!). W kuchni chorwackiej widać również silne wpływy włoskie. Pizza czy dania z makaronem są bardzo popularne. Warto spróbować lokalnych win, zwłaszcza Graševina czy Prošek. Produkty zrobione na miejscu są znacznie tańsze niż w Polsce.

Dorada na grillu
Dorada na grillu

Pogoda i temperatura wody

Nad Bałtykiem przeważnie jest słonecznie latem, ale nie ma gwarancji, że tak będzie przez całe wakacje. Morze jest od północy i wiatr z tej strony przynosi wilgotne powietrze. Często pada nad brzegiem, a dwadzieścia kilometrów w głąb lądu jest całkiem sucho. Temperatura wody w morzu rzadko przekracza 20 stopni. To powoduje, że na plaży jest dużo osób a w wodzie mało.

W Chorwacji latem pada bardzo rzadko. W klimacie widać wyraźną różnicę tam, gdzie zaczyna się Dalmacja. Na południe od Zadaru jest wyraźnie cieplej i bardziej sucho. W sierpniu ogrody muszą być podlewane, inaczej by wyschły. Bez okrywania na zimę rosną granaty, cytryny czy figi. Na początku czerwca temperatura wody w morzu przekracza już 20 stopni praktycznie zawsze. W sierpniu można spodziewać się, że będzie to już 28 stopni. O czymś takim w Bałtyku można tylko marzyc. Woda nadaje się do kąpieli aż do października.

Bardzo ciekawie przedstawia się sytuacja w polskich jeziorach. Ich temperatura jest wyraźnie wyższa niż w Bałtyku. Najcieplejsze jeziora przeważnie są na Podlasiu. Przeważnie woda nagrzewa się w okolice 23-25 stopni. Płytkie jeziora są cieplejsze. Jako małe zbiorniki wodne nagrzewają się szybko i szybko tracą temperaturę. Warunki do pływania są dobre w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Booking.com

Dojazd

Ostatnie 20 lat to okres intensywnego rozbudowywania dróg. Trasy S3, S7 i A1 zapewniają szybki przejazd z południa kraju nad Morze Bałtyckie. Jednak nadal czekamy na drogę ekspresową S6, która połączy Szczecin z Gdańskiem. Nad samym morzem nadal jest tłoczno, ponieważ ludzie skupiają się w kurortach.

Większość ludzi podróżujących rodzinnie do Chorwacji wybiera samochód. Można się już cieszyć wygodnymi połączeniami do południowej granicy, chociaż wiele osób wciąż czeka na ukończenie obwodnicy Węgierskiej Górki na drodze S1 czy na dociągnięcie drogi ekspresowej S19 do granicy ze Słowacją. Już można podróżować przez Słowenię autostradą z Ptuj do granicy z Chorwacją. Tu były ogromne korki przez wiele lat. Podsumowując z Krakowa do Chorwacji trzeba liczyć co najmniej 10 godzin podróży. Nad Bałtyk to 7 godzin. Oczywiście wszystko zależy od dokładnego celu. Jednak przez wiele lat podróż do Chorwacji była krótsza niż nad Bałtyk.

Główne skupiska jezior w Polsce to Pomorze, Mazury i Wielkopolska. Turystycznych jezior jest bardzo dużo i dzięki temu ruch rozkłada się równomiernie. Także jedni jadą nad jezioro godzinę, a inni cały dzień. Są takie miejsca, gdzie można już czuć wodę, ale do miejsca docelowego jeszcze długa podróż. Takie wyjątkowo zatłoczone miejsca to Jezioro Białe, Skorzęcin i Giżycko z wszystkimi dojazdami.

Autostrada
Autostrada

Ceny

Polacy zaczęli jeździć do Chorwacji zachęceni niskimi cenami. Napływ turystów (także z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji i Węgier) spowodował wzrost cen. Jednak w Polsce tez noclegi i restauracje podrożały. Wzrosły również nasze oczekiwania odnośnie standardu. Dwadzieścia lat temu Polacy kierowali się głównie ceną. Teraz biorą pod uwagę, standard, widok z okna, odległość do plaży. A w pamięci są ceny za pole namiotowe. Porównując ceny warto sprawdzić, czy porównujemy obiekt tej samej klasy. Jeżeli najważniejszym kryterium wyboru oferty wakacyjnej jest cena, to warto poszukać ofert nad jeziorami na Podlasiu czy Lubelszczyźnie. Tam nadal jest wyraźnie taniej niż w innych turystycznych regionach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 − 32 =

Scroll to Top