Jezioro Lucieńskie

Jezioro Lucieńskie jest drugie pod względem powierzchni na Pojezierzu Gostynińskim. Jezioro jest otoczone lasem sosnowym. Północny brzeg zajmuje rezerwat przyrody Leśny Lucień. Wschodnia część to ostoja przyrody z rezerwatem Komory. Mimo dużych obszarów chronionych jezioro jest popularne wśród wczasowiczów.

Jezioro Lucieńskie
Jezioro Lucieńskie

Nad jezioro najłatwiej dostać się drogą wojewódzką nr 573, która łączy Gostynin i Nowy Duninów. Odległość do autostrady A1 wynosi około 25 kilometrów. Z Warszawy odległość wynosi 140 kilometry, a dojazd zajmuje około dwie godziny. Jezioro Lucieńskie ma powierzchnię 203 hektary. Maksymalna głębokość to 20 metrów. Jezioro jest typu rynnowego. Ma 3 385 metrów długości, a szerokość wynosi maksymalnie 930 metrów. Woda zaliczana jest do III klasy czystości, ale nadaje się do kąpieli. Przejrzystość nie jest duża, ale w okolicy brak jest ośrodków przemysłowych czy gęstej zabudowy, więc jest szansa, że jakość wody ulegnie poprawie w sposób naturalny.

Na północnym brzegu jeziora znajduje się letnia rezydencja prezydenta Polski. To obiekt powstały latach sześćdziesiątych, który do końca lat osiemdziesiątych był użytkowany przez Radę Państwa. Na początku lat dziewięćdziesiątych rezydencja została przekazana w gestię Kancelarii Prezydenta RP. Od tego momentu rozpoczęła się jej modernizacja i rozbudowa. Dzisiaj obiekt stanowi nowoczesny, ośrodek konferencyjny i Wypoczynkowy, funkcjonujący cały rok. Odbywały się tu Seminaria Lucieńskie organizowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Obecnie mieści się tu ośrodek szkoleniowo – konferencyjny Centralnego Biura Antykorupcyjnego i nosi imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Na południowym brzegu jeziora znajdują się ruiny Ośrodka Wypoczynkowego Zakładów Przemysłu Lnianego. Wybudowany w latach sześćdziesiątych obiekt, składający się z czterech okrągłych budynków hotelowych, połączonych ze sobą przeszklonymi holami, piętrowego pawilonu recepcji, stołówki oraz kuchni dziś świeci pustkami. Ośrodek był bardzo dobrze wyposażony jak na tamte czasy. Do dyspozycji gości było aż 120 pokoi, a także boisko do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, a nawet dwa korty tenisowe. Zakłady zbankrutowały w 1997 roku, a hotel funkcjonował jeszcze przez 10 kolejnych lat. Prywatna firma, która odkupiła budynki po kilku latach straciła zainteresowanie biznesem, więc obiekt został opuszczony.

Znaczna część południowego brzegu jest zajęta przez ośrodki wypoczynkowe i prywatne kwatery. Przeważnie są to ogrodzone obiekty, na których znajdują się indywidualne domki wypoczynkowe. Jest też kilka obiektów, które wynajmują pokoje. Na zachodzie znajduje się Harcerska Baza Obozowa. Jezioro Lucieńskie ma brzegi porośnięte roślinnością przybrzeżną i nie wszędzie dostęp jest możliwy. W Miałkówku znajduje się ogólnie dostępna plaża. Ciekawą plażę ma do dyspozycji Ośrodek Wypoczynkowy Wodnik. Nad samym jeziorem nie ma miejsc postojowych, więc to jest miejsce dla tych, którzy przyjeżdżają na dłużej.

Do wędkowania dobrze jest wypożyczyć łódź wiosłową, gdyż brzegi jeziora są trudno dostępne. Na jeziorze zakaz jest używania silników spalinowych (strefa ciszy). Jezioro Lucieńskie obfituje w dużą populację leszcza, okonia i płoci. Jest ono regularnie zarybiane, można na nim spotkać też inne gatunki ryb takie jak: sum, jaź, węgorz, karaś, lin, szczupak, sandacz, karp, amur. Przy dłuższym pobycie i regularnym nęceniu możemy spodziewać się naprawdę dużych leszczy a i karp z amurem się trafi. Jezioro jest administrowane przez Polski Związek Wędkarski i nie trzeba kupować dodatkowych zezwoleń poza kartą wędkarską.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 3

Scroll to Top