Jezioro Budzisławskie

Jezioro Budzisławskie leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim pomiędzy Gnieznem a Koninem. Dojazd zapewnia droga wojewódzka nr 262. Odległość do Gniezna wynosi około 40 kilometrów, a do Konina czy do autostrady A2 około 35 kilometrów. Planując trasę w weekend warto ominąć Witkowo. Korki w tej miejscowości są legendarne. Zwłaszcza w letnie niedzielne popołudnia.

Jezioro ma powierzchnię 141 hektarów. Maksymalna głębokość to 35 metrów, a średnia 11 metrów. Jezioro ma typowy kształt polodowcowy. Jest wąskie i długie. Te tereny są piaszczyste i położone z dala od miast i przemysłu. Tego skutkiem jest bardzo czysta woda. Jezioro Budzisławskie ma pierwszą klasę czystości. Przejrzystość wody jest fenomenalna. Przy sprzyjających warunkach dochodzi do 15 metrów. Średnio jest ot 8 metrów. To rzadkość w polskich jeziorach. Jezioro znajduje się na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego i objęte jest ochroną. Linia brzegowa jest tylko miejscami porośnięta trzcinami, dzięki czemu dostęp do jeziora jest łatwy. Sprawia to, że jest tutaj bardzo dużo małych plaż, na których można skorzystać z kąpieli. Większość ma tylko krótki odcinek płytki, a dalej zaczyna się głębia, w której można podziwiać przepiękne widoki. Turkusowa barwa wody i duża przejrzystość pozwalają robić fenomenalne zdjęcia z drona.

Jezioro Budzisławskie
Jezioro Budzisławskie

Z powodu dużej przejrzystości wody jezioro upodobali sobie nurkowie. W Trębach Starych jest baza, która zapewnia niezbędne zaplecze. Miejsca nurkowe są ideale zarówno dla początkujących, doświadczonych jak i zaawansowanych nurków. Jest tu zbudowany ciekawy tor podwodny, gdzie poręczówki prowadzą nurków do różnych atrakcji podwodnych np. do posagu Matki Boskiej. Bardzo interesujące jest też nurkowanie wokół wyspy oraz na przeciwległym brzegu jeziora.

Jezioro Budzisławskie ma jeszcze jedną rzadką cechę: duże piaszczyste plaże. Niestety są one skutkiem obniżania się poziomu lustra wody. Wielkie ilości piachu można spotkać w Trębach Starych i w północnym końcu jeziora. Sprawia to, że teren jest chętnie odwiedzany i jest tu bardzo dużo domków rekreacyjnych. Okolica stale się rozbudowuje, ale z uwagi na małą gęstość zabudowy i brak hotelu nadal oferta gastronomii jest uboga. Jest tylko kilka barów.
Nad brzegiem jeziora w Trębach Starych jest zlokalizowany Gminny Ośrodek Wypoczynkowy. Na terenie ośrodka znajduje się baza nurkowa. Na plaży w okresie letnim działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji gości mamy kilkanaście domków letniskowych, pole namiotowe, plac zabaw, zjeżdżalnię dla dzieci. Na plaży usytuowane są dwa boiska do piłki siatkowej plażowej. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwa ratownik. Jest bezpłatny parking, ale zdecydowanie za mały. W sezonie samochody stoją na wszystkich bocznych uliczkach.

Jezioro Budzisławskie

Chociaż woda w jeziorze systematycznie opada i miejsce dla ryb systematycznie się kurczy, to mamy nadzieję, że całkowita utrata wody nie grozi mu jeszcze przez wiele lat. Ryby w Jeziorze Budzisławskim to: sielawa, okoń, płoć, lin, węgorz, szczupak, sum, miętus. Jezioro udostępnione jest do połowów rybackich. Wielogatunkowa roślinność wodna stwarza sprzyjające warunki tarliskowe i odrostowe dla ryb. Na północno-zachodnim brzegu znajdują się dobre stanowiska leszczowe wybierane przez miejscowych wędkarzy. Obecnie wodą zarządza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Być może zostanie ogłoszony przetarg na użytkowanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

71 + = 74

Scroll to Top