Jezioro Probarskie

Jezioro Probarskie leży w sercu Pojezierza Mrągowskiego, około 7 kilometrów od Mrągowa. To jezioro średniej wielkości wyróżnia się bardzo czystą wodą. Poza parametrami biologicznymi i chemicznymi również przejrzystość wody jest bardzo dobra i wynosi kilka metrów. Jezioro zakwalifikowano do pierwszej klasy czystości wody. Dojazd nad jezioro jest dobry. Wystarczy skierować się na drogę krajową numer 16 i dojechać do Kosewa niedaleko Mrągowa.

Jezioro Probarskie. Fot. Kuba Bożanowski. Licencja CCBY 2.0
Jezioro Probarskie. Fot. Kuba Bożanowski. Licencja CCBY 2.0

Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta z kilkoma niewielkimi półwyspami i zatokami. Dno jest muliste i urozmaicone, z wieloma głęboczkami. W południowo-wschodniej części zbiornika leży płaska, zadrzewiona wyspa o powierzchni około 0,3 hektara. Brzegi w większości wysokie, gdzieniegdzie strome. Wokół brzegów występuje pas roślinności szuwarowej od 5 do 60 metrów szerokości. Dominuje trzcina i pałka. Brzegi są wysokie i miejscami strome. Bezpośrednio nad wodą porośnięte olchą, brzozą i wierzbą. Zasadniczo jezioro leży pośród pól. Tylko południowo wschodni kraniec jest porośnięty lasem.

Jezioro Probarskie ma 207 hektarów powierzchni. Maksymalna głębokość wynosi 31 metrów, a średnia 9 metrów. Linia brzegowa ma 9470 metrów. Na południu w odległości około 50 metrów znajduje się drugie jezioro – Zjadłe. Po drugiej stronie drogi nr 16 leży Jezioro Juksty. Dzieli je około 200 metrów. W okolicy jest jeszcze jedno jezioro – Kuc. Znajduje się 500 metrów na wschód od Jeziora Probarskiego.

Turyści najczęściej wybierają noclegi w miejscowościach Kosewo, Nowy Probark i Probark. Ta pierwsza jest największa. Jest tu sklep, kościół, szkoła i biblioteka. Na północnym brzegu jeziora znajduje się hotel i kilka kempingów. Jednak prawie cały obwód jeziora jest zajęty przez pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Mimo, że jest to dość znane jezioro to jest ciche i spokojne. To domena turystyki indywidualnej. Z uwagi na krystalicznie czystą wodę Jezioro Probarskie nadaje się do nurkowania. Miłośnicy tego sportu często pojawiają się na kempingach północnego brzegu. Nad brzegiem są dwie publiczne plaże: na krańcu południowym i w Kosewie naprzeciwko biblioteki. Jednak nie są wystarczająco wyposażone dla przyjezdnych. Są raczej dla stałych mieszkańców. Turyści przeważnie korzystają z prywatnych plaż i pomostów w ośrodkach, gdzie wynajmują nocleg.

Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu sielawowego. Jeziorem zarządza Gospodarstwo Rybackie Mrągowo. W jeziorze występują następujące ryby: szczupak, lin, płoć, wzdręga, leszcz, sieja, miętus, węgorz i okoń. Gatunki ryb jakie dominują to dużo szczupaka oraz sporo lina, cierpliwym mogą zdarzyć się medalowe okazy. Jest także dużo płoci, obficie występuje wzdręga i to naprawdę piękne okazy. Szczupaka, trzeba szukać w północnej części jeziora.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

30 + = 31

Scroll to Top