Jezioro Ińsko

Jezioro Ińsko znane jest z czystej wody – pierwszej klasy czystości. Duża przejrzystość od lat zachęca do odwiedzenia tego akwenu. Szczególnie doceniają go nurkowie. To jezioro jest najlepszym miejscem do śródlądowego nurkowania w województwie zachodniopomorskim.

Jezioro Ińsko. Autor: StasiÓ Stachów. Licencja CCBY3.0
Jezioro Ińsko. Autor: StasiÓ Stachów. Licencja CCBY3.0

Pojezierze Ińskie leży między Równiną Nowogardzką na zachodzie a Pojezierzem Drawskim i na wschodzie. Nazwa obszaru pochodzi od rzeki Iny. Od niej również pochodzi nazwa miasta i Jeziora Ińsko. Do Ińska można dojechać z drogi krajowej nr 20 łączącej Szczecin i Gdynię lub od strony drogi krajowej nr 10 łączącej Szczecin z Warszawą. W obu przypadkach dobrze jest zjechać na drogę krajową nr 151 w Reczu lub Węgorzynie. Miasto Ińsko leży na południowo wschodnim brzegu jeziora i tu warto skierować swoje pierwsze kroki.

Powierzchnia Jeziora Ińsko wynosi 596 hektarów. Maksymalna głębokość to 42 metry. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 22,3 hektara, przy czym największa z nich – Wyspa Sołtyski zajmuje około 20 hektarów. Na tej wyspie znajduje się rezerwat przyrody, który należy podziwiać z łodzi lub z brzegów jeziora. Jezioro ma bardzo nieregularny kształt. Już centralna część ma wiele zatok i półwyspów. Jednak najciekawszym elementem są dwie bardzo długie zatoki wychodzące daleko na zachód. Powierzchnia lustra wody, objęta roślinnością, wynosi 47 ha, co stanowi 7,8 % akwenu jeziora, a linia brzegowa jest w 83% zarośnięta roślinnością wynurzoną.

Jezioro Ińsko jest chętnie odwiedzane przez turystów od wielu lat. Z tego powodu infrastruktura jest stale rozbudowywana. Jest dużo pokojów na wynajem i pensjonatów. Na obrzeżach Ińska są ośrodki wypoczynkowe. Nad brzegiem można z powodzeniem znaleźć bar czy restaurację. W centralnej części miasta znajduje się zadbana promenada, a nad brzegiem, naprzeciwko szkoły znajduje się nowoczesna wieża widokowa. Z obiektu oddanego do użytku w roku 2019 można podziwiać jezioro i okolicę. W zachodniej części miasta znajduje się duża piaszczysta plaża miejska. Jest zadbana, a w sezonie pracuje tu ratownik. W okolicy jest parking, kilka restauracji i bary plażowe. Czysta woda jest bardzo zachęcająca do pływania i zabawy z rodziną i przyjaciółmi.

Widoczność w wodzie sięga nawet 10 metrów. Rzeźba dna jest niezwykle urozmaicona, znajdują się tu głębokie rynny, wypłycenia i podwodne wyspy. Dno pokryte jest piaskiem, żwirem i kamieniami. W partiach północnych jeziora w wypłyceniach na dnie zalega muł. W jeziorze są specjalne atrakcje dla nurków: zatopione samochody, meble i inne dedykowane obiekty. Obserwacja podwodnego życia oraz dobra baza szkoleniowa przyciągają nad jezioro wielu nurków. Obecnie są cztery bazy nurkowe. Ponieważ jest duży ruch to są świetnie przygotowane. To bardzo dobre miejsce aby rozpocząć przygodę z nurkowaniem. Może nawet najlepsze w całym województwie.

Jezioro użytkuje Gospodarstwo Rybackie Ińsko. Do wędkowania potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. Gospodarstwo produkuje własny narybek oraz karpie hodowlane. Świeże ryby można nabyć w sklepie firmowym w Ińsku. Jezioro jest typu sielawowego. Występują tu następujące ryby: szczupak, węgorz, płoć, leszcz, miętus, wzdręga, stynka, czy, ukleja oraz sielawa. Zdarzają się duże sztuki, ale jednak ilość ryb w jeziorze jest umiarkowana. Jednak przyjemność z łowienia w jeziorze jest duża, ponieważ przejrzysta woda pozwala na ciekawe obserwacje.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 5

Scroll to Top