Jezioro Górskie (Grabina)

Jezioro Górskie na Pojezierzu Gostynińskim jest położone w gminie Łąck na terenie wsi Grabina. Brzeg jeziora dochodzi do samej drogi krajowej nr 60, która zapewnia dobrą komunikację tego regionu. Ten odcinek drogi łączy Płock i Gostynin.

Jezioro Górskie
Jezioro Górskie

Jezioro ma powierzchnię 43 hektary, więc jest niewielkie. Maksymalna głębokość to 5,5 metra, co czyni to jezioro zbiornikiem polimiktycznym. W uproszczeniu wiatr miesza wodę do samego dna. Woda w każdym miejscu i na każdej głębokości ma taką samą temperaturę i taką samą gęstość. Brzeg północny łagodny porośnięty lasem sosnowym, brzeg południowy wysoki przylega do lasu z przewagą grabów i dębów. Brzeg północny wschodni wykorzystywane rekreacyjnie, liczne plaże, agroturystyka. Z jeziorem Ciechomickim łączy je struga, która niestety okresowo wysycha, a która zasila jezioro.

Kąpielisko „Patelnia” zlokalizowane na jeziorze Górskim w środkowej części północnego brzegu. Teren kąpieliska wykorzystywany jest rekreacyjnie. Przy jeziorze funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego to jest: kajaki, rowery wodne, dla dzieci został wybudowany plac zabaw. Plaża jest piaszczysta. Jezioro Górskie należy do najbardziej popularnych i najbliżej Płocka położonych jezior (tylko 7 kilometrów). Jest atrakcyjnym kąpieliskiem i miejscem sobotnio-niedzielnego wypoczynku. Jezioro otoczone jest licznymi ośrodkami wczasowymi, oferującymi dłuższy niż weekendowy wypoczynek, a także duża ilością prywatnych domków letniskowych. Plaza w sezonie jest strzeżona przez zespół ratowników, który pracuje w godzinach 10-18.

W latach 2019 i 2020 w jeziorze odnotowano znaczny spadek poziomu wody. Podobna sytuacja dotknęła pobliskie jezioro Ciechomickie i Zdworskie. Są one połączone strugami wodnymi, uzupełniając się uzupełniają swoje poziomy zasadą naczyń połączonych. Okazało się jednak, że na ujściu z Jeziora Zdworskiego nadmiar wody blokuje nielegalna zapora. Do sytuacji przyczyniły się również bobry, które piętrzyły wodę nie dając jej dalej płynąć do Jeziora Ciechomickiego, a stamtąd do Górskiego. Dodatkowo zamulony został – naniesieniem piasku – przepływ pomiędzy jeziorami Górskim i Ciechomickim. Na szczęście podjęte w porę odpowiednie interwencje i działania przyniosły oczekiwany skutek, a sytuacja w Jeziorze Górskim się poprawia. Dzięki udrożnieniu przepływów, woda pochodzi z jezior połączonych, a także z rurociągu tłoczącego wodę do jeziora Ciechomickiego

Jezioro Górskie (popularna Grabina) kiedyś obfitowało w amury, potem zapuszczono jeszcze tołpygę. Wiele lat temu PZW zarybił to jezioro szczupakiem (ok. 3000 sztuk długości 20-25cm). Aby łowić na jeziorze trzeba mieć kartę wędkarską. Czasami na tym jeziorze Polski Związek Wędkarski organizuje zawody. Także ryby są na pewno. Zgodnie z rozporządzeniem rady powiatowej w Płocku od 2012 roku nie wolno używać “jednostek pływających wyposażonych w silniki o napędzie spalinowym.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

54 + = 61

Scroll to Top