Gdańsk – przewodnik turystyczny

Gdańsk jest miastem turystycznym, o pięknej zabytkowej zabudowie, która przyciąga niemal tylu gości, co krakowska starówka. Wraz z Gdynia i Sopotem tworzy trójmiasto znane na całą Polskę. W odróżnieniu od Gdyni, która służy głównie jako port, oraz Sopotu, który jest znany jako letni kurort, Gdańsk jest dużym miastem ze starymi kamienicami i historią, która to wszystko pozostawiła. Ponadto Gdańsk dysponuje fantastyczna bazą kulturalną. Dlatego też turyści, nawet Ci najbardziej leniwi chętnie korzystają z tych atrakcji. Muzea, Opera Bałtycka, Filharmonia oraz liczne kina i teatry przyciągają wielu turystów zarówno latem jak i zimą.

Gdańsk
Stare miasto

Atrakcyjność Gdańska wzrasta jeszcze dzięki położeniu nad Morzem Bałtyckim. Wszyscy miłośnicy sportów zimowych na pewno się tu odnajdą.

Obecnie Gdańsk to nie tylko istotny ośrodek kulturalny i akademicki, ale również dynamiczne centrum gospodarcze, rozwijające się w wielu kierunkach. Obok tradycyjnego przemysłu stoczniowego oraz wyrobu artykułów z bursztynu, Gdańsk postawił także na przemysł paliwowy, elektroniczny oraz telekomunikacyjny. Port morski oraz lotnisko międzynarodowe sprawiają, że Gdańsk to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w kraju.

Położenie

Gdańsk to miasto wojewódzkie, a dokładniej siedziba województwa pomorskiego. Funkcjonuje ono na prawach powiatu, na obszarze Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego, u ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. Ponadto wraz z Gdynią i Sopotem tworzy słynną aglomerację zwaną Trójmiastem.

Gdańsk jest położony nad Zatoką Gdańską, częścią Morza Bałtyckiego, zamkniętą od północy przez Półwysep Helski. Najstarsze części miasta znajdują się nad Motławą, jednym z ramion Wisły, która uchodząc do morza rozgałęzia się na kilka odnóg. Warto pospacerować wzdłuż jej brzegów, gdzie znajduje się słynny gdański Żuraw, i obejrzeć malownicze spichlerze i kamienice na wyspach na Motławie.

Obecnie całe Trójmiasto zamieszkuje ponad 750 tysięcy ludzi, z czego ponad 450 tysięcy osób liczy sam Gdańsk. Ponadto należy zwrócić uwagę, iż Gdańsk jest typowo miastem akademickim, które ściąga młodych ludzi z regionu, a nawet z całej Polski.

Klimat i krajobraz Gdańska

W Gdańsku do kwestii ekologii przykłada się wyjątkowo duże znaczenie. Dowodem na to są liczne inwestycje proekologiczne. Takie podejście do ekologii wynika z faktu, iż natura szczodrze obdarzyła to miasto. Położone u południowych brzegów Bałtyku, miasto zyskuje na malowniczym otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz wzgórz i jezior tak zwanej Szwajcarii Kaszubskiej.

Ponadto Gdańsk to aż dwadzieścia trzy kilometry czystych plaż. Miasto zadbało o zorganizowanie kąpielisk, które są aż trzy. Ponadto jest tutaj także stutrzydziestometrowe molo to oferta dla amatorów relaksu nad morzem.

Gdańsk

Ponadto utworzone są tu liczne parki oraz rezerwaty chroniące naturalną przyrodę. Do jednego z nich należy Rezerwat Ptasi Raj oraz Mewia Łacha. Znajdują się one na Wyspie Sobieszewskiej, która stanowi jedno z osiedli Gdańska usytuowane na wyspie u ujścia Wisły. Rezerwaty te dają schronienie aż 300 gatunkom ptaków oraz jest miejscem ochrony rzadkiej roślinności, do której zaliczyć można storczyka kruszczyka rdzawoczerwonego czy mikołajka nadmorskiego. Miejscu temu dodaje uroku porastający od strony północnej Las Mierzei z wydmami w pasie nadmorskim oraz dwa jeziora, Karaś oraz Ptasi Raj. Na terenie rezerwatu Ptasi Raj znajduje się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, którą warto odwiedzić, gdyż jest ona praktycznie nie zmieniona przez człowieka i posiada status wyspy ekologicznej.

Na klimat panujący w danym regionie ma największy wpływ położenie geograficzne oraz ukształtowanie terenu. Gdańsk jest miejscem występowania bardzo zróżnicowanych form terenu, dlatego też występują tu bardzo skrajne warunki klimatyczne. Wszystko to można zawdzięczać bliskiej obecności Bałtyku oraz pobliskich wzgórz.
Jeżeli chodzi o miesiące letnie to obecność morza sprzyja spadkowi temperatury z powodu chłodnej bryzy wiejącej znad morza. W najgorętsze dni, gdy wiatr wieje z zachodu, w dzielnicach zachodnich temperatura potrafi być nawet o 5 stopni wyższa od tej notowanej na plażach.

Zupełnie odwrotna sytuacja występuje podczas zimy. Wynika to z faktu, iż morze ochładza się bardzo powoli więc przy wietrze wiejącym od wschodu, łagodzi on spadek temperatury na stałym lądzie.

Ciekawe miejsca dla turysty w Gdańsku

Gdańsk oferuje turystom szereg ciekawych zabytków do zwiedzenia, które posiadają własna historię. Niestety obecnie turyści wolą robić zdjęcia niż czytać o historii tych pięknych zabytków. Dlatego też w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej istnieje możliwość zwiedzania ze słuchawkami na uszach. Co to oznacza? Oznacza to, że można wypożyczyć autoprzewodnik. Każdy z turystów dostaje mapkę z oznakowanymi zabytkami i gdy do nich dochodzi może słuchać historii oraz ciekawostek związanych z tym miejscem. Ponadto istnieje bardziej wzbogacona wersja dla prawdziwych fanatyków historii.

Jeżeli mówi się o zabytkach Gdańsk to każdemu przychodzi na myśl od razu zabytkowa Starówka. Jest ona mylona bardzo często ze Starym Miastem. Starówka jest częścią dzielnicy Śródmieście i stanowi ona zwarty kompleks zabytkowy. To właśnie tutaj znajdują się najważniejsze zabytki miasta Gdańsk. Zalicza się do nich oczywiście Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Złota Brama oraz Ratusz Głównego Miasta. Dodatkowo charakterystyczna i bardzo znaną drogą jest zabytkowa oś Drogi Królewskiej, na która składa się ulica Długa oraz Długi Targ. Na uwagę dodatkowo zasługuje Dwór Artusa, który był dawnym miejscem spotkań kupców, oraz Fontanna Neptuna. Jako że ta część miasta obfituje w starodawną zabudowę to można zobaczyć tu jeszcze Wielką Zbrojownię, Dwór Bractwa Świętego Jerzego, Katownię z wieżą więzienną czy Halę Targową. Ponadto na tym obszarze znajduje się wiele bram miejskich.

Gdańsk
Fontanna Neptuna

Do najbardziej zabytkowych należy Brama Wyżynna, Złota, Zielona oraz Żuraw. Można tu wspomnieć również o Bramie Mariackiej, Chlebnickiej, Krowiej, św. Ducha oraz Straganiarskiej. Oprócz zabytków o znaczeniu administracyjnym czy handlowym znajduje się tu wiele obiektów sakralnych oraz przepięknych kamienic, które budowali najbogatsi mieszczanie. Najbardziej znana jest Złota Kamienica, ozdobiona pozłacanymi posagami oraz płaskorzeźbami, oraz Dom Angielski, który jako budynek renesansowy został zwieńczony czterema szczytami oraz wieżyczka z iglicą. Ponadto warto zobaczyć jest Dom Uphangena, Długi Targ 20, Dom Towarzystwa Przyrodniczego czy Dom Schlutera. Dodatkowo odnaleźć tu można liczne baszty. Cały ten kompleks zabytkowy leży na zachodnim wybrzeżu Motławy, dzięki czemu turyści po nadmiarze historycznych faktów mogą się przespacerować nad jej brzegiem podziwiając piękno budowli oraz przycumowanych statków.

Jeżeli chodzi o Stare Miasto to warto jest obejrzeć tu takie zabytki jak Ratusz Starego Miasta, Wielki Młyn oraz Mały Młyn. Ponadto na uwagę zasługuje Dom Opatów Pelplińskich, budynek Poczty Polskiej oraz zabytkowy Dworzec Gdańsk Główny. Ciekawym miejscem jest również Dom Kaznodziejów oraz Domek ryglowy. Oprócz zabytków stoją tu również historyczne pomniki. Można zaliczyć do nich Pomnik Poległych Stoczniowców z 1970 roku, Pomnik króla Jana III Sobieskiego, czy Pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Ponadto na tym obszarze można odnaleźć wiele obiektów sakralnych, które zachwycają swoją architekturą.

Ponadto to właśnie w Gdańsku powstał największy i najnowocześniejszy port morski, noszący nazwę Portu Północnego. Dzięki czemu stolica województwa stała się dużym ośrodkiem przemysłu stoczniowego.

Gdańsk to nie tylko zabytki i snująca się wokół nich historia, ale również duży ośrodek kulturalny. Dysponuje on teatrami, operą, filharmonią oraz muzeami. Wśród nich warto wyróżnić Muzeum Narodowe oraz Muzeum Bursztynu. Dodatkowo w Gdańsku prężnie rozwija się nauka, dlatego też są tu liczne instytuty naukowe oraz kilka wyższych uczelni.

Atrakcje dla turysty

Gdańsk przyciąga bardzo dużo turystów zainteresowanych jego historią, ale warto jest wiedzieć, że to nie tylko miejsce kulturalne, ale również prawdziwy raj dla miłośników sportu. Stolica województwa pomorskiego jest bardzo dobrze zaopatrzona w ścieżki rowerowe, które prowadzą wzdłuż i w szerz na różnym poziomie trudności. Ponadto nad samym brzegiem morza znajduje się promenada idealna do uprawiania joggingu oraz jazdy na rolkach. Bardzo często wykorzystywana jest to zwyczajnych spacerów w niedzielne popołudnie.

W samym sercu starówki znajduje się pływająca marina jachtowa. Miłośnicy sportów wodnych mogą uprawiać je na wodach Zatoki Gdańskiej lub na Opływie Motławy, znakomicie nadającym się na wyprawy kajakowe.

Ponadto na uwagę zasługuje gdański ogród zoologiczny oraz Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk z unikatowymi zabytkami architektury militarnej.

Dodatkowo warto jest się udać do Parku Oliwskiego z charakterystycznym drzewostanem. Park Oliwski rozciąga się na obszarze około dziesięciu hektarów oraz usytuowany jest nad samym Potokiem Oliwskim. Zaczął on powstawać na przełomie XII i XIII wieku za sprawą cysterskiego opactwa w Oliwie. Zakonnicy chcieli mu nadać bardziej ozdobny charakter w związku z wybudowaniem rezydencji opata, w którym obecnie mieści się Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Do współczesnego wyglądu Parku Oliwskiego w dużej mierze przyczynił się opat Jacek Rybiński. To z jego inicjatywy powstał budynek pałacu opackiego oraz tak zwana francuska część parku, czerpiąca ze stylu barokowego.

Dodatkowo latem gdańskie plaże zapełnione są wręcz turystami, miłośnikami sportów wodnych oraz siatkówki plażowej. Można wręcz powiedzieć, że podczas wakacji plaże staja się prawdziwym ośrodkiem kulturalnym. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawiane są sztuki teatralne oraz tworzone jest tak zwane kino letnie, które funkcjonuje przez całe wakacje. Jednak dobra rada od nas – jeśli chcesz zarezerwować nocleg na wakacje w Gdańsku, skorzystaj z kwater w Gdańsku na długo przed terminem. Najlepsze miejsca noclegowe są bukowane na długo przed wakacjami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

57 − 52 =

Scroll to Top