Jezioro Piłakno

Jezioro Piłakno leży w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Sorkwity. Znajduje się na terenie Pojezierza Mrągowskiego w dorzeczu rzeki Krutyni. Powierzchnia wody wynosi 262hektary. Średnia głębokość jeziora wynosi 12,9 metra, natomiast głębokość maksymalna 56,6 metra, co czyni je jednym z najgłębszych jezior Mazur. Jezioro Piłakno składa się z dwóch wyraźnie wykształconych plos. Południowo-zachodnia zatoka, o największym przegłębieniu sięgającym 16,5 m, przedzielona jest w połowie dużym półwyspem. Ponadto na jeziorze znajduje się kilka wypłyceń, gdzie roślinność wystaje nad powierzchnię wody. Ma ono dobrze rozwiniętą linię brzegową, niemalże na całym obwodzie porośnięte trzciną i sitowiem. Jezioro jest zaliczane do II klasy czystości, a przejrzystość wody jest bardzo duża. Z tego powodu jest to dobre miejsce do treningu nurkowania.

Jezioro Piłakno
Jezioro Piłakno

Dojazd nad Jezioro Piłakno zapewnia droga wojewódzka nr 600, która łączy Szczytno z Mrągowem. Po drodze jest 12 jezior, ale to jest najbardziej atrakcyjne turystycznie. Ta droga jest dosyć wąska jak na drogę tej klasy. Alternatywnie można wybrać drogę krajową nr 16 z Olsztyna do Mrągowa i w Sorkwitach skręcić na Rozogi. Zachodni brzeg jest porośnięty lasem. Fragmentami są także pola. Cała turystyka skupia się na wschodniej i północnej stronie.

Ze względu na dobry dojazd i bardzo czystą wodę jezioro upatrzyli sobie urlopowicze. Jednak nie ma tu ani jednej publicznej plaży. Noclegi zapewniają ośrodki wypoczynkowe. Jest ich tu pięć i dodatkowo pole namiotowe. Ośrodki są spokojne i zachęcają do wypoczynku w gronie rodziny i przyjaciół. Pole namiotowe jest głośniejsze i zaskakująco nie ma tu ciszy nocnej.

Jezioro objęte jest strefą ciszy, także nie można używać łodzi motorowych. Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Mrągowo. Poza kartą rybacką wymagane jest dodatkowe zezwolenie. Lista punktów sprzedaży jest na stronie gospodarstwa. Ze względu na ostre spady dna już w pobliżu brzegu jezioro nie jest łatwym łowiskiem. Dno jest bardzo urozmaicone co można zaobserwować na echosondzie. Liczne uskoki i wypłycenia są atrakcyjne wędkarsko. Klasycznie podwodne przedłużenia licznych cypelków stanowią niezłe łowiska okoni i szczupaków. W składzie gatunkowym ryb odnaleźć można takie ryby jak sum, sielawa, szczupak, okoń, sandacz, lin i węgorz.

Jezioro Piłakno jest pięknym i cichym jeziorem na Pojezierzu Mrągowskim. Piękne lasy i krystalicznie czysta woda zachęcają do odpoczynku. Tu naprawdę można się zrelaksować i zebrać myśli.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 + = 59

Scroll to Top