Jezioro Łęsk

Jezioro Łęsk zajmuje typową rynnę o położeniu południkowym. Podobnie jak wiele innych jezior na Pojezierzu Mrągowskim jest długie i wąskie. Zbiornik wodny wymienia wody z Jeziorem Łęczek położnym na południu. Oba są połączone kanałem o szerokości około 20 metrów, ale w znacznej części zarośniętym przez roślinność wynurzeniową.

Jezioro Łęsk
Jezioro Łęsk

Jadąc nad jezioro najlepiej kierować się do Orzyn. Ta niewielka miejscowość leży przy drodze wojewódzkiej nr 600, która łączy Szczytno i Mrągowo. Można również jechać od strony drogi krajowej nr 58 łączącej Szczytno i Pisz, ale to wyprawa leśną szutrową drogą. Aby tu trafić, należy z drogi krajowej zjechać na północny zachód wzdłuż ogrodzenia jednostki wojskowej 2669.

Jezioro ma 116 hektarów powierzchni. Maksymalna głębokość to 39 metrów, a średnia 11 metrów. Ławica przybrzeżna jest bardzo krótka, a spadki dna schodzą stromo z obydwu jego stron. Jedynie w południowej części dno opada łagodniej. Dno jest przeważnie piaszczyste i żwirowato-piaszczyste, tylko w nielicznych płytszych miejscach zamulone. Roślinność wodna wynurzona występuje w partiach przybrzeżnych jeziora, wzdłuż jego brzegów i przy wyspie. Podobnie roślinność miękka. Najczęściej zobaczymy moczarkę kanadyjską i rdestnice, które w niektórych miejscach tworzą wspaniałe łąki podwodne.

Jezioro Łęsk zawsze słynęło z dobrej przejrzystości wody, dlatego jest lubiane przez nurków. Jezioro ma pierwszą klasę czystości. Woda w ciągu całego roku jest dość przejrzysta i dobrze natleniona, ale czasami w środku lata wizura nie przekracza 2 metrów, innym razem jest 8 metrów. Jezioro Łęsk słynie z ciekawej ścianki iłowej. Jest to teren dla doświadczonych nurków.

Jezioro przyciąga głównie nurków. Oni nocują głównie w ośrodkach wypoczynkowych ulokowanych na zachodnim brzegu jeziora. Jednak północny kraniec w Orzynach również się rozwija. Tu powstają nowe domki wypoczynkowe. W przeważającej części są indywidualne, ale często można znaleźć oferty wynajmu. W Orzynach znajduje się plaża gminna. To jedyne ogólnie dostępne miejsce do pływania. Jest tu pomost, parking, bywa ratownik. Jednak innej infrastruktury brakuje. Nawet zjazd z głównej drogi nie jest oznaczony. Jezioro Łęsk to piękne i czyste jezioro, ale docenią go ci, którzy nie potrzebują wygody, tylko ciszy.

Użytkownikiem rybackim jest gospodarstwo rybackie Kompania Mazurska Pasym Sp. z o.o. Choć jezioro ma charakter sielawowy, sieja i sielawa występuje tu śladowo. Główne gatunki ryb jakie tu występują to leszcz, płoć, okoń, szczupak, krąp, ukleja, wzdręga, węgorz, miętus i innych mniej licznych. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 5 = 1

Scroll to Top