10 porad dla turysty – jak unikać ryzyka

Przedstawiam 10 porad dla turysty. Dzięki temu każda wakacyjna wyprawa będzie czystą przyjemnością. Większości problemów da się uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu.

10 porad dla turysty
10 porad dla turysty
  1. Rezerwując miejsce noclegowe w jakimś miejscu (niezależnie od tego, czy jest to kwatera agroturystyczna czy pięciogwiazdkowy hotel) najlepiej jest dokonać rezerwacji jak najwcześniej. Nawet jeżeli nie jesteś pewien/pewna kiedy oraz czy w ogóle udajesz się w dane strony na wakacje, to zawsze możesz zadzwonić/wysłać maila z zapytaniem o zakwaterowanie oraz terminy kiedy są wolne miejsca. Ponadto, niezależnie od tego jak wcześnie zarezerwujesz sobie miejsce, zawsze lepiej jest zadzwonić ponownie na dwa tygodnie przed wyjazdem i potwierdzić swą wolę przyjazdu.
  2. Udając się na wyprawę rowerową (Podlasie jest do takich wypraw wprost stworzone) zawsze uprzednio przygotuj sobie sprzęt do ewentualnych napraw i konserwacji (zapasowe dętki, pompka, odpowiednie klucze, smar rowerowy), a także mini apteczkę i dobrą mapę czy nawet zestaw map (o telefonie komórkowym i pieniądzach nawet nie wspominając). Przed wyprawą dobrze jest też przeprowadzić serwis kontrolny roweru, najlepiej pod okiem specjalisty. Jeżeli natomiast chcemy tylko rekreacyjnie pojeździć po odwiedzanych stronach, zawsze możemy skorzystać z usług wypożyczalni rowerów, wówczas część powyższych rad traci na znaczeniu.
  3. Kiedy pragniemy spędzić wczasy (nawet krótkie) pod namiotem, wówczas postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej o polach biwakowych w miejscu docelowym. Jeżeli nie lubimy tłoku i chcielibyśmy postawić nasz namiot gdzieś na odludziu, wówczas należy skonsultować nasz zamiar z właścicielem danej działki. Wbrew pozorom na Podlasie cywilizacja też już dotarła, toteż nie znajdziemy tutaj żadnej ziemi niczyjej. Warto także zorientować się, czy w okolicy nie wałęsają się jakieś bezdomne psy i czy teren nie jest chroniony prawem. Niezależnie od jakichkolwiek czynników, zawsze powinniśmy zachowywać się kulturalnie i nie robić z naszego miejsca noclegowego wysypiska śmieci.
  4. Wczasy nad wodą to świetna sprawa, a pływanie jest doskonałą formą aktywnego wypoczynku. Jednakże wybierając się na takie wakacje zawsze najpierw upewnijmy się co do bezpieczeństwa wybranego przez nas kąpieliska. Nie zapominajmy, że podwójne dno, wiry i nagłe spadki są czymś powszechnym w polskich (a więc i podlaskich) rzekach czy zbiornikach wodnych. Pamiętajmy także, iż topią się najczęściej ci, którzy potrafią pływać.
  5. Planując wakacje na rowerze możemy obrać sobie za cel wyprawy miejsce nawet bardzo odległe od naszego domu. Sprzyjają temu pociągi, które umożliwia przewóz rowerów w specjalnych wagonach kolejowych. Wystarczy kupić dodatkowy bilet na rower i można jechać nawet na drugi koniec Polski. Rzecz jasna pociągi z wagonami rowerowymi dojeżdżają do wszystkich większych miejscowości na Podlasiu. Przed wypadem należy jednak się upewnić, czy wybrany przez nas pociąg ma wagon rowerowy, bo być może będziemy zmuszeni czekać kilka godzin na następny.
  6. Las rośnie długo, płonie szybko.
  7. Często na naszej drodze możemy natrafić na unikalne miejsca pominięte w przewodnikach (stare młyny, urokliwe dolinki rzeczne i tym podobne), które znajdują się na czyjejś prywatnej posesji. Fakt, iż dany obiekt nie jest publicznie udostępniany dla turystów wcale nie oznacza, iż musimy obejść się ze smakiem. Ludzie na Podlasiu są bardzo otwarci i serdeczni, chętnie zezwolą nam na zwiedzenie ich własności, może nawet opowiedzą kilka ciekawostek na jej temat. Jest tylko jeden warunek – zawsze (o ile to możliwe) grzecznie zapytajmy się o pozwolenie. Taki sposób otwiera wiele możliwości.
  8. Planowanie samodzielnych wczasów, szczególnie dla osób młodych jest przygodą, wyzwaniem, nauką samodzielności i odpowiedzialności. Jeżeli mamy mniej niż 18 lat, a chcemy udać się na wakacje z dala od domu, pamiętajmy, aby była z nami przynajmniej jedna osoba pełnoletnia. Nie twierdzę, że tak jest odpowiedzialnie, ponieważ często osoby poniżej granicy dojrzałości mają więcej rozumu w głowie niż dorośli. Pełnoletnia osoba jest jednak niezbędna do zakwaterowania się w hotelu czy schronisku, przy czym o dowód pytają nas dopiero na miejscu, więc nie ulegajmy złudnemu wrażeniu, że jeden telefon bądź e-mail są w stanie załatwić wszystko.
  9. Wakacje, niezależnie od tego jak szczegółowe są nasze wyliczenia, zawsze mogą kosztować niespodziewanie więcej niż planowaliśmy. Noclegi mogą w ostatniej chwili podrożeć, na straganie możemy znaleźć coś unikalnego co nagle zapragniemy mieć, bądź możemy zostać zmuszeni do zapłacenia za jakąś wyrządzoną przez nas szkodę. Na takie sytuacje zawsze lepiej zabierać ze sobą więcej pieniędzy. Jeżeli pojawią się niespodziewane wydatki to będziemy na nie przygotowani, a jeżeli się nie pojawią, wówczas będziemy mieli satysfakcję z kilku zaoszczędzonych złotych w portfelu.
  10. Piękna słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, aby niezależnie od tego czy opalamy się nad wodą, czy przemierzamy na rowerze podlaskie drogi, zabezpieczyć naszą skórę przed promieniami Słońca. Słońce jest dobre zarówno dla naszego zdrowia jak i wyglądu, nie zapominajmy jednak o zachowaniu umiaru. Miejmy zawsze ze sobą olejek do opalania z odpowiednim filtrem, którego używajmy ilekroć wychodzimy na dłużej na otwartą przestrzeń. Dobrze jest mieć ze sobą także coś do załagodzenia oparzeń, na wypadek gdybyśmy zapomnieli zastosować tego pierwszego specyfiku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

70 − 65 =

Scroll to Top