Jezioro Białe Augustowskie

Jezioro Białe Augustowskie jest jednym z kilku jezior na terenie Augustowa. Jest również największym jeziorem w ciągu Kanału Augustowskiego. Jezioro leży na wschód od miasta, ale zabudowania nad brzegami również mają augustowskie adresy. Nazwa jeziora pochodzi od piaszczystego i jasnego dna, rzadko porośniętego trzciną i sitowiem (tylko 4%).

Jezioro ma powierzchnię 480 hektarów. Średnia głębokość wynosi 8 metrów, a maksymalna 30 metrów. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. Są tu zarówno liczne zatoki (Orzechówka, Tartaczna, Wierszowiec) jak i półwyspy (południowy brzeg – Pień, Dąbek, Lisi Ogon, północny brzeg – Ostry Róg). Brzegi są w większości wysokie i suche, porośnięte lasem sosnowym. Na jeziorze znajdują się 4 wyspy. Na zachodzie jezioro łączy się z Jeziorem Necko przez rzekę Klonownicę. Na wschodzie Śluza Przewięź prowadzi na Jezioro Studzieniczne. Cały ten ciąg stanowi część Kanału Augustowskiego.

Atrakcje turystyczne

Południowy brzeg to zabudowa willowa. Jest tu wiele budynków z lat trzydziestych XX wieku. W tym budynek Oficerskiego Yahtu Clubu czy Willa Prezydenta, w dwudziestoleciu międzywojennym siedziba Yacht-Klubu Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei północny brzeg jest porośnięty lasem, ale tylko z pozoru jest dziki. Jest tu wiele pól namiotowych i kilka ośrodków wypoczynkowych. Niektóre domy w mieście mają prywatne zejścia do wody, ale raczej ta część jeziora jest atrakcją dla żeglarzy.

Podczas siódmej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II odwiedził Augustów oraz Studzieniczną. 9 czerwca 1999 r. Ojciec Święty odbył rejs na pokładzie statku “Serwy” Żeglugi Augustowskiej. Rejs rozpoczął się z przystani przy Oficerskim Yacht Club Pacyfik. Przed budynkiem znajduje się pomnik w postaci fotela i pamiątkowego kamienia upamiętniający wizytę.

W pobliżu Jeziora znajdują się hotele, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne oraz pola namiotowe – bez problemu można tutaj znalexc idealne miejsce na nocleg. Dla zgłodniałych oferta również jest dobra. Znajduje się tutaj wiele miejsc w których można zjeść tanio i smacznie. Po Jeziorze Białym pływają statki Żeglugi Augustowskiej z przystani w Augustowie.

Jezioro Białe Augustowskie
Jezioro Białe Augustowskie

Plaża Patelnia

Na plażowanie lepiej wybrać leśny brzeg. A na szybkie jednodniowe wyprawy najlepiej wybrać plaże Patelnia, która mieści się w północno-wschodnim rogu jeziora. Jest tu ogromna góra piachu. Brzeg jest wysoki i plaża jest silnie nachylona. Przy drodze jest parking, wiaty i miejsca na grilla czy ognisko. Plaza jest naprawdę duża. Może nawet większa niż plaża miejska nad Jeziorem Necko w Augustowie, a na pewno jest tu więcej piasku. Plaża Patelnia wyróżnia się spośród innych tego typu miejsc, ponieważ nieczęsto spotyka się plaże o tak dużym kącie nachylenia powierzchni.

Jezioro Białe – widok z drona

Jezioro Białe Augustowskie – ryby

Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Augustów. Wymagane jest wykupienie zezwolenia na połów ryb. Przez śluzę we wschodnim krańcu wymienia wody z Jeziorem Studzienicznym. Ta część Białego robi się atrakcyjna właśnie dopiero jesienią. Łowienie w okolicy położonej blisko brzegu górki i sąsiadującego z nią sporego głęboczka zawsze przynosiło dobre rezultaty. Szczególnie polecam to miejsce amatorom łowów okoni. Zachodnie stoki górki przyciągają spore garbusy. Bardzo atrakcyjne łowiska są za przewężeniem w kierunku zachodnim. W jeziorze są następujące gatunki ryb: węgorz, leszcz, lin, okoń, szczupak, sieja, sielawa, wzdręga i sum. Jednak ze względu na częste kursy statków pasażerskich ryb tych należy szukać w cichych miejscach wokół wysp i trzcinowisk, a najlepiej wybrać się tam po sezonie turystycznym, czyli we wrześniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

60 − = 50

Scroll to Top