Jezioro Białe w Okunince – młodzieżowy cel lata

Opis jeziora

Jezioro Białe jest najbardziej znanym jeziorem Województwa Lubelskiego. Znajduje się w jego wschodniej części w powiecie włodawskim we wsi Okuninka. Z Lublina nad jezioro można dojechać drogą krajową 82, a następnie drogą wojewódzką 812 z Włodawy. Stan jezdni jest dobry i jedzie się dość przyjemnie, zwłaszcza przez lasy pomiędzy Urszulinem i Włodawą. Dojazd z Warszawy najlepiej zaplanować drogą krajową nr 2 do Białej Podlaski i dalej drogą wojewódzką 812. W roku 2020 zapewne będzie można pojechać drogą ekspresową S17 z Warszawy do Piask i dalej drogami wojewódzkimi.

Jezioro białe impreza
Jezioro białe impreza

Jezioro Białe to najpopularniejsze jezioro Lubelszczyzny, które położone jest na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Latem przeżywa prawdziwe oblężenie, gdyż każdy chce spędzić nad wodą przynajmniej jeden weekend. Malownicze widoki, piaszczyste plaże i świetnie przygotowana baza turystyczna sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek.

Opis jeziora

Jezioro Białe jest duże jak na ten rejon. Powierzchnia lustra wody wynosi 106 ha. Do jeziora nie wpływa żadna rzeka ani nie wypływa. Dno jest piaszczyste i większość plaż również taka jest. Pozostałe są porośnięte trawą niemal do samej wody. Średnia głębokość wynosi 14 metrów, a maksymalna 34 metry. Jezioro białe wyróżnia pierwsza klasa czystości wody.

Zawsze czysta woda w jeziorze

Jezioro Białe charakteryzuje się bardzo czystymi wodami, dlatego chętnie przyjeżdżają tu rodziny z dziećmi oraz młodzież. Nad Jeziorem Białym działa wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz szkółka windsurfingu. W wodach jeziora żyją różne gatunki ryb, m.in. karpie, liny, sielawy i sandacza, co stanowi raj dla wędkarzy. Amatorzy wycieczek pieszych i rowerowych również się nie zawiodą. W okolicach jeziora znajdują się świetnie przygotowane trasy, które odkrywają najpiękniejsze zakątki.

Jezioro Białe – domki i ośrodki

Najsłynniejszy ośrodek wypoczynkowy położony nad Jeziorem Białym, to Okuninka. Poza sezonem Okuninka jest niewielką miejscowością, która liczy około pięciuset stałych mieszkańców. Jednak gdy nastaje lato zamienia się w prawdziwy turystyczny kurort, plaże zapełniają się turystami, a w restauracjach i barach trudno o wolne miejsce. Żeby znaleźć wygodne noclegi w Okunince, trzeba pomyśleć o zarezerwowaniu miejsca już klika tygodni przed planowanym wyjazdem. Miejscowość ma bardzo dobrze przygotowaną bazę hotelową, nie brakuje również pól namiotowych oraz prywatnych kwater. Domki w Okunince mają różny standard, więc każdy znajdzie taki, który będzie mu najbardziej odpowiadał.

Ryby w Jeziorze Białym

Jezioro jest typu rybacki sielawowy o stosunkowo niskiej produkcji biologicznej. Występują tu takie gatunki ryb jak: sielawa, ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, karp, okoń, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty i złoty, sum i inne. Jezioro jest corocznie zarybiane.

Okuninka – wieś otaczająca Jezioro Białe

Okuninka to wieś letniskowa na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, otaczająca Jezioro Białe. Miejscowość znajduje się w powiecie włodawskim, około 6 km od miasta Włodawa. Od wczesnych lat sześćdziesiątych budowano tu ośrodki wypoczynkowe, które dziś z trzech stron zajmują brzeg Jeziora Białego. Liczba ośrodków przekracza 40. Ponadto jest tam wiele dyskotek, kilkadziesiąt restauracji i barów. W okresie letnim jest także wesołe miasteczko. Sama wieś położona jest na północnym brzegu jeziora. Mieszkańcy zajmują się głównie agroturystyką.

W okolicy Okuninki znajdują się również jeziora: Lipiec, Święte, Rogoźne i Czarne, a w odległości kilkuset metrów jezioro Glinki. Jezioro Białe ma I klasę czystości i wraz z turystycznym zapleczem Okuninki co roku latem przyciąga kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W szczycie sezonu czyli około połowy sierpnia, na weekend przyjeżdża tu nawet 20 000 ludzi, czyli więcej niż miasto Włodawa ma stałych mieszkańców.

Charakterystyczne budynki Okuninki to kościół, restauracja Rusałka i jeden z pierwszych obiektów letniskowych – camping na północnym brzegu jeziora.

Jezioro Białe z drona

Oferta turystyczna

Cała linia brzegowa jest zagospodarowana pod kątem turystów. Plaże są czyste, oferują pełną infrastrukturę i nadzór wyszkolonych ratowników. Znajduje się tu 15 pól namiotowych i ponad 80 ośrodków wypoczynkowych. Sklepy są ulokowane głównie wzdłuż drogi, która otacza całe jezioro. Niemal na całej długości znajduje się ścieżka rowerowa. Zachodnim brzegiem jeziora przebiega szlak rowerowy Green Velo. Do pobliskiej Włodawy jeżdżą autobusy z licznych przystanków. Jezioro jest celem licznych imprezowiczów. Jest tu wiele dyskotek i barów. Średnia wieku turysty wynosi około 20 lat. To nie jest miejsce dla ludzi, którzy szukają ciszy i ustronia. To jezioro przyciąga młodzież, która chce się wyszaleć w swoim towarzystwie. Jeżeli tego szukasz, to jest to miejsce idealne. Można powiedzieć, że to Ibiza Lubelszczyzny.

Osoby, które planują wczasy w Okunince, znajdą tam nową atrakcję. Na lato planowane jest otwarcie mola. Ma ono kształt podkowy, wokół biegnie balustrada, która zapewni bezpieczeństwo spacerowiczom. Molo będzie na pewno dużą atrakcją tego ośrodka wypoczynkowego, gdyż wieczorami zostanie dodatkowo oświetlone. Spełni również inną funkcję, mianowicie odgrodzi kąpielisko dla dzieci od otwartych wód Jeziora Białego. Zapewni to bezpieczniejszą zabawę najmłodszym.  Jezioro Białe i jego okolice w najbliższym czasie wzbogacą się również o promenadę. Ma ona liczyć dwa kilometry długości, a wzdłuż niej staną ławeczki oraz altanki. Całość ozdobią klomby z kwiatami i drzewa.

Jeżeli chcemy wypocząć w miejscu, które obfituje w atrakcje, gdzie łatwo znaleźć restaurację a wieczorem można się rozerwać, w Okunince to wszystko znajdziemy. Kino letnie, boiska do gry w piłkę, do tego kawiarnie i restauracje, nad Jeziorem Białym na pewno nie można się nudzić.

Jeżeli szukacie innych miejsc na wyprawę w Polsce z dziećmi, wybierzcie się nad Polskie Malediwy. Malowniczy Park Gródek to doskonałe miejsce na wypoczynek wśród bliskich. Znajdziecie tam wiele atrakcji i niezwykle czystą wodę w zbiorniku Wydra. Miejsce urzeka niesamowirtymi krajobrazami oraz doskonale rozwiniętą infrakstrukturą. Park Gródek zwany Polskimi Malediwami znajduje się w okolicy miasta Jaworzno. Od Krakowa oddalone jest o około 60 km.

1 thought on “Jezioro Białe w Okunince – młodzieżowy cel lata”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

54 − 48 =

Scroll to Top