Skorzęcin – Jezioro Niedzięgiel – Ibiza Wielkopolski

Skorzęcin to niewielka wieś w gminie Witkowo w Wielkopolsce. Pewnie byłaby mało znana, gdyby nie potężny kompleks wypoczynkowy na jej terenie pomiędzy Jeziorem Niedzięgiel, a Jeziorem Białym. Kompleks ma 41 hektarów, a z przyległymi terenami prywatnymi 52 hektary. To jeden z największych ośrodków wypoczynkowych w Polsce i największy w województwie. Łącznie jest tu 6 000 miejsc noclegowych.

Molo Skorzęcin. Fot. Urząd Gminy Witkowo
Molo Skorzęcin. Fot. Urząd Gminy Witkowo

Dojazd nad Jezioro Niedzięgiel

Dojazd nad Jezioro Niedzięgiel wydaje się dobry. Ale tylko na mapie. Najpierw należy dojechać do Witkowa, które leży przy drodze wojewódzkiej nr 260 łączącej Gniezno z drogą krajową nr 92 w Wólce. Z Witkowa nad jezioro prowadzi droga przez Chłądowo i Skorzęcin. Wjazd na teren kompleksu jest płatny i zależny od długości pobytu. Opłatę pobiera na miejscu gmina i przeznacza ją na pokrycie kosztów sprzątania. Dojazd w piątek wieczorem może być kłopotliwy, a kilometrowe korki są bardzo realne. Natomiast niedzielne wieczory to gwarantowany koszmar drogowy. Zatory robią się zwłaszcza w Witkowie, gdzie droga ze Skorzęcina łączy się z drogą znad Jeziora Powidzkiego.

Jezioro Niedzięgiel

Jezioro Niedzięgiel jest dość duże. Ma 637 hektarów powierzchni. Głębokość średnia wynosi 5,5 metra, a maksymalna to 21,6 metra. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. Są liczne zatoki, a także kilka wysp. Brzegi są niskie. Zachodnie są zabagnione, północne są zalesione, a pozostałe są porośnięte niewielkim pasem roślinności, z którym są pola. Jezioro jest zagospodarowane dość dobrze w zakresie turystyki. Oczywiście główny ośrodek to Skorzęcin, ale turyści mogą wybrać mniej tłoczne Wylatkowo. Obiektywnie patrząc, to głównym atutem jeziora jest krystalicznie czysta i przejrzysta woda. Według ostatnich pomiarów jest pierwszej klasy czystości.

Booking.com

Atrakcje plażowe

Główną atrakcją jaką oferuje Skorzęcin jest ogromna piaszczysta plaża. Ma od 25 do 50 metrów szerokości i ciągnie się na długości około 550 metrów. Jest idealna dla dzieci i dorosłych, ponieważ dno opada bardzo powoli. Plaza oczywiście jest strzeżona przez brygadę ratowników. Jest tu również molo z promenadą, które wcina się daleko w wodę. Ponadto na terenie Skorzęcina, zlokalizowane jest wesołe miasteczko, wypożyczalnia rowerów oraz bogate zaplecze handlowo-gastronomiczne. Dla miłośników sportu istnieje możliwość gry w piłkę nożną, ręczną, koszykową, siatkową, a także w tenisa ziemnego. Działające na terenie ośrodka wypożyczalnie sprzętu wodnego, dają możliwość, na doskonalenie swoich umiejętności w sportach wodnych.

Skorzęcin ośrodek wypoczynkowy nad Jez. Niedzięgiel. Autor: Pawelbalaga, licencja CCBY 3.0
Skorzęcin ośrodek wypoczynkowy nad Jez. Niedzięgiel. Autor: Pawelbalaga, licencja CCBY 3.0

Ośrodek Skorzęcin – imprezowe noce

Pod wieczór, atmosfera pozostaje wciąż gorąca, ulice i centralny plac są pełne. Piwa, drinki, soki, tańce, zmiana ubrań i od razu ludzie chcą się bawić. Dj’e rozkręcają muzykę na otwartym terenie, gdzie gromadzą się tłumy i razem z nimi się bawią. Cisza nocna jest od 24-6. Warto wspomnieć, że zanim wprowadzono takie ograniczenia, muzyka na placu grała niemal przez całą noc. Dzisiaj tylko w budynkach zamkniętych. Właśnie te wieczorne imprezy po całodziennym plażowaniu spowodowały nazwanie tego miejsca Ibizą. Tłumy i imprezowy charakter Skorzęcina są trudne do porównania z innym miejscem. Ilość młodych ludzi również jest ogromna. Porównywalnym miejscem jest Jezioro Białe w Okunince. Tam całe jezioro jest otoczone przez infrastrukturę turystyczną i również młodzież ściąga na weekend z całego województwa.

Ryby w Jeziorze Niedzięgiel i Białym

Dzierżawcą obu jezior jest Gospodarstwo Rybackie Jan Grzybowski Marek Grzybowski -Skorzęcin. Na wędkowanie jest wymagane zezwolenie. Można je kupić w Witkowie, Skorzęcinie i na terenie ośrodka wypoczynkowego. Oba jeziora są regularnie zarybiane, ale niestety zarządca swój zysk czerpie ze sprzedaży ryb, a nie ze sprzedaży zezwoleń dla wędkarzy. Z tego powodu jeziora są regularnie czyszczone sieciami i trudno jest cokolwiek złowić. Zdarza się spory okoń i szczupak na granicy wymiaru ochronnego. Na pewno na wędkowanie trzeba udać się poza teren ośrodka, bo hałas odstrasza ryby. Na łowienie z pomostu lepiej pojechać do Wylatkowa.

Jezioro Niedzięgiel – widok z drona

Podsumowanie

Skorzęcin nad Jeziorem Niedzięgiel to gigantyczna imprezowania. To miejsce stworzone dla ludzi, którzy lubią dzień spędzić na piaszczystej plaży, a wieczór na imprezie. Miłośnicy takiej formy odpoczynku na pewno się nie zawiodą, bo miejsce jest wyjątkowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 1 =

Scroll to Top