Największe jeziora w Polsce nie mieszczą się nawet w Top 100 jezior na świecie. Wynika to z tego, że mamy głównie jeziora polodowcowe, a lodowiec opuścił nas dość niedawno. I do tego przebudował Morze Bałtyckie, które mogło być jeziorem, gdyby cieśniny duńskie zostały zamknięte.

Mimo niewielkich rozmiarów, w Polsce jezior jest bardzo dużo. Znaczna ich część ma powierzchnię pomiędzy 50 a 100 hektarów, więc są za małe dla żeglarstwa, ale są doskonałe do turystyki. Wyjątkowe są jeziora mazurskie. Wiele z nich jest połączonych kanałami, co umożliwia bardzo długie rejsy po czystych i uroczych wodach.

Największe jeziora
Lp.Jezioro
(nazwa oficjalna)
WojewództwoPowierzchnia
według IRŚ (ha)
Głębokość
maksymalna (m)
1Śniardwywarmińsko-mazurskie11340,423,4
2Mamry
(cały kompleks)
warmińsko-mazurskie10282,443,8
3Łebskopomorskie7140,06,3
4Dąbiezachodnio-pomorskie54084,2
5Miedwiezachodnio-pomorskie3527,043,8
6Jeziorakwarmińsko-mazurskie3219,412,9
7Niegocinwarmińsko-mazurskie2600,039,7
8Gardnopomorskie2468,12,6
9Jamnozachodnio-pomorskie2239,63,9
10Wigrypodlaskie2118,374,2
11Gopłokujawsko-pomorskie2154,516,6
12Drawskozachodnio-pomorskie1871,582,2
13Rośwarmińsko-mazurskie1808,531,8
14Wielimiezachodnio-pomorskie1754,65,5
15Tałty-Ryńskiewarmińsko-mazurskie1831,250,8
16Nidzkiewarmińsko-mazurskie1818,023,7
17Bukowozachodnio-pomorskie1747,42,8
18Rajgrodzkiepodlaskie / warmińsko-mazurskie1503,252,0
19Lubiezachodnio-pomorskie1439,046,2
20Żarnowieckiepomorskie1431,619,4
Kategorie: Jeziora

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

59 − 54 =