Jezioro Wytyckie

Jezioro Wytyckie położone jest na skraju Poleskiego Parku Narodowego we wsi Wytyczno, przy samej drodze krajowej nr 82. Jest to największe jezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i drugie na Lubelszczyźnie (największy jest Zalew Nielisz). Ma powierzchnię 478 hektarów, a maksymalna głębokość to 6 metrów, średnia 2 metry.

Jezioro Wytyckie
Jezioro Wytyckie

W trakcie budowy kanału Wieprz-Krzna jezioro znacznie powiększono i obwałowano. Pierwotnie miało około 200 hektarów. Nie było pogłębiane, a nowe dno nie zostało przygotowane. Po prostu zalano łąki i sady. Skutkiem tego są wystające gałęzie drzew, które można spotkać w wielu miejscach jeziora.

Przez wiele lat turyści omijali Jezioro Wytyckie. Wiele osób patrzyło na nie z ciekawością jadąc nad Jezioro Białe. Z drogi widać wały otaczające wodę. Jednak w roku 2014 wiele się zmieniło. Gmina Urszulin pozyskała dofinansowanie na powiększenie oferty turystycznej. Dzięki temu powstał parking, zadaszenia dla turystów, wieża widokowa i oczywiście plaża. Cała infrastruktura znajduje się na południowym brzegu. Tam również znajduje się kilka gospodarstw agroturystycznych. Zdecydowanie lepszą bazę ma pobliski Urszulin, gdzie można znaleźć sklepy, restauracje i hotel.

Znaczną część Gminy Urszulin zajmuje Poleski Park Narodowy. Z tego powodu w większości jezior nie można się kąpać. Trzy z nich mają plaże: Rotcze, Sumin i Wytyckie. Wszędzie plaże są małe i infrastruktura dopiero się rozwija. Dlatego to ostatnie jezioro wydaje się ciekawe. Zwłaszcza, że leży przy głównej drodze i można się tam zatrzymać zwiedzając park narodowy.

Jezioro jest płytkie, dno jest płaskie i muliste. To powoduje, że woda nie jest przejrzysta. Jest to zbiornki zarybiany takimi rybami, które sobie tu świetnie poradzą. Pływa tu amur, boleń, karaś, karp, leszcz, lin, okoń, płoć, sum i szczupak. Jednak płytkie i ciepłe wody stały się znane szczególnie miłośnikom karpia i szczupaka. Te dwie ryby ściągają wędkarzy znad Jezioro Wytyckie z bardzo daleka ponieważ można tu złowić bardzo duże okazy.

Jeziorem opiekuje się Polski Związek Wędkarski Okręg w Chełmie. Aby łowić ryby wymagana jest karta wędkarska. Dopuszczony jest całodobowy połów ryb z wyznaczonych stanowisk wędkarskich i miejsc nieogroblonych. Można korzystać z łodzi w porze dziennej. Nie można używać silników. Niestety nad jeziorem biwakowanie jest zabronione.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 4 =

Scroll to Top