Jezioro Mamry – Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Jezioro Mamry znajduje się w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i jest drugim co do wielkości jeziorem w Polsce. Jezioro należy do najczystszych zbiorników wodnych na Mazurach dlatego też jest chętnie odwiedzane przez liczne grona turystów.

Jezioro Mamry
Jezioro Mamry

Jezioro Mamry tworzy kilka połączonych ze sobą jezior, które niegdyś oddzielnie, pod wpływem podnoszenia się poziomu wody połączyły się tworząc jedną całość w postaci Jeziora Mamry. W skład tych zbiorników wchodzą: Mamry Północne (Właściwe), Łabap, Kirsajty, Święcajty, Dargin, Jezioro Dobskie i Kisajno. Jezioro powstało w zagłębieniu moreny dennej. Na akwenie występuje kilkadziesiąt wysp i prawie wszystkie z nich są rezerwatami. Lustro wody Jeziora Mamry rozciąga się od Giżycka po same Węgorzewo. Niektóre z zatok jeziora noszą nazwę oddzielnych jezior takich jak: Jezioro Przystań, Małe Mamerki czy Jezioro Pniewskie. Dno jeziora ma bardzo zróżnicowaną budowę. Liczne płycizny oraz górki i dzielące je rynny sprawiają, że podczas bardzo wietrznej pogody taka budowa Jeziora Mamry może znacznie utrudniać żeglowanie. Szkoła żeglarstwa PuntoVita zaprasza miłośników żeglarstwa na rejs Ekspedycja Mamry.

Liczne wysepki leżące na Jeziorze Mamry wchodzą w skład rezerwatu krajobrazowego dlatego też podlegają ochronie. Szczególnie interesującą z wysp jeziora są Upałty, która ze względu na swoje walory historyczne została udostępniona dla zwiedzających. Wyznaczony szlak turystyczny na wsypie oraz niepowtarzalne budowle i interesujące budynki sprawiają, że miejsce jest szalenie atrakcyjne turystycznie i zrzesza nad Jezioro Mamry licznych turystów. Niedaleko od wyspy znajduje się wyjątkowy Kanał Mazurski, który pierwotnie miał łączyć jeziora mazurskie z Morzem Bałtyckim jednak nie doszło do zakończenia budowy kanału.

Teren akwenu jest bardzo atrakcyjny turystycznie ze względu na popularne miejscowości wypoczynkowe znajdujące się w niedalekiej odległości od jeziora. Co więcej żegluga po Jeziorze Mamry zapewni wiele wrażeń i niezapomnianych chwil. Co więcej wody Jeziora Mamry należą do jednych z najczystszych spośród wszystkich wodnych zbiorników na Mazurach. Jezioro Mamry jest tak czyste ze względu na to, że nad jego brzegiem nie występuje żadna większa miejscowość oraz do jeziora nie wpada żadna zanieczyszczona rzeka. Jezioro Mamry nazywane jest także Mamrami Właściwymi. Na południe od jeziora łączy się z Jeziorem Kirsajty, a na południowy wschód Kalska Bramka widzie do Święcajty. Z Jeziora Mamry wypływa rzeka Węgorapa. Oznaczony szlak wodny na jeziorze prowadzi pomiędzy Jeziorem Kirsajty a Węgorapy. Trasą kursują najczęściej statki pasażerskie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + = 25

Scroll to Top