Jezioro Wigry – perła północy

Wigierski Park Narodowy to przepiękne miejsce w którego sercu znajduje się malownicze jezioro Wigry. Teren akwenu jest bardzo atrakcyjny zarówno pod względem turystycznym jak również rekreacyjnym. Walory przyrodnicze jeziora czynią ze zbiornika idealne miejsce na wypoczynek nad wodą.

Jezioro Wigry
Jezioro Wigry

Jezioro Wigry jest jednym z 42 jezior Wigierskiego Parku Narodowego oraz należy do najcenniejszych jego elementów. Akwen jest jednym z największych i najgłębszych zbiorników wodnych w Polsce. Maksymalna głębokość jeziora może sięgać ponad 70 metrów. Kształt zbiornika jest bardzo zróżnicowany a linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, którą w znacznej części porastają lasy. Maksymalna długość jeziora to ponad 17 kilometrów natomiast szerokość wynosi ponad 3 metry. Rzeźba dna jest bardzo urozmaicona. Jezioro jest podzielone na pięć części: Plos Wigierski, Plos Szyja, Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Zatokę Wigierki. Teren zbiornika to miejsce występowania licznych zatok. Najbardziej charakterystyczne z nich to Zatoka Północna oraz Zatoka Wschodnia oddzielone od siebie Półwyspem Klasztornym. Na Jeziorze Wigry występują także wyspy z których największą jest Wyspa Mysia.

Teren jeziora to siedlisko zróżnicowanej i bardzo licznej flory i fauny. Dominującymi gatunkami roślin jest: trzcina, oczerty, jeżogłówki, skrzypy oraz kłoć wiechowata. Na tafli wodny pływają grądziele żółte natomiast w głębszych częściach jeziora spotkać można liczne gatunki roślinności zanurzonej. Prawie cała długość linii brzegowej Jeziora Wigry pokrywa roślinność szuwarowa. Wody zbiornika to także siedlisko wielu gatunków ryb. Najczęściej spotykane ryby to: szczupak, okoń, pstrąg a także sum. Jezioro Wigry to też miejsce występowania zróżnicowanych gatunków ptaków. Na terenie zbiornika wodnego gniazda zakładają trzciniaczki, mewy śmieszki a także perkozy dwuczube. Szuwary w rejonie Czerwonego Folwarku to jedna z najcenniejszych ostoi takich ptaków jak: wąsatka czy bąk. 

Walory przyrodnicze to nie jedyne atuty akwenu. Jezioro Wigry to teren bardzo atrakcyjny turystycznie oraz rekreacyjne. Wypoczynek nad wodą na terenie jeziora będzie idealną propozycją na spędzenie wolnego czasu. Zbiornik posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Przyjemną formą spędzenia wolnego czasu nad jeziorem jest pływanie kajakiem, łodzią bądź żaglówką. Atrakcją są rejsy statkiem spacerowym po akwenie. Jezioro Wigry należy do “Projektu Aqua”, który skupia najcenniejsze akweny na całym świecie.

Jezioro Wigry to malowniczy teren, który chętnie odwiedzają liczni turyści i wczasowicze. Niezwykłe walory przyrodnicze oraz skupisko rzadko spotykanej i zróżnicowanej flory i fauny czyni z jeziora teren na którym można bardzo przyjemnie spędzić wolny czas. Aktywny wypoczynek nad jeziorem zapewni pływanie żaglówką bądź kajakiem. Piękne krajobrazy i malownicza roślinność nad brzegiem Jeziora Wigry na długo pozostanie w pamięci.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 5

Scroll to Top