Jezioro Dąbie (Szczecin)

Ogromne walory turystyczne, sprzyjające warunki do uprawiania sportów wodnych oraz malownicze tereny i urokliwe zakątki to tylko niektóre cechy Jeziora Dąbie. Akwen jest czwartym co do wielkości polskim jeziorem i zrzesza nad swoimi brzegami zawsze liczne grona zafascynowanych turystów.

Jezioro Dąbie
Jezioro Dąbie

Jezioro Dąbie znajdujące się w Szczecinie stanowi dawną zatokę Zalewu Szczecińskiego. Akwen jest czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce a co za tym idzie największym zbiornikiem wodnym województwa zachodniopomorskiego. Jezioro Dąbie ma bardzo dobrze rozwiniętą linie brzegową nad którą znajdują się liczne przystanie i porty dla niewielkich statków. Liczne kluby żeglarskie znajdujące się na terenach Jeziora Dąbie sprzyjają nauce żeglugi i uprawianiu sportów wodnych. Akwen to jezioro deltowe polodowcowe i należy do jezior płytkich ponieważ maksymalna głębokość zbiornika wynosi niecałe 7 metrów. Jezioro Dąbie jest połączone systemem wodnych kanałów z Odrą. Przez Dąbie przepływa rzeka Reglica łącząc się w północnej części z głównym nurtem. Jezioro Dąbie dzieli się na dwie części: Jezioro Dąbie Wielkie znajdujące się w północnej części oraz Jezioro Dąbie Małe z południowej. 

Jezioro Dąbie jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i nie tylko. Przepiękne i malownicze tereny jeziora zrzeszają licznych turystów wrażliwych na walory przyrodnicze. Co więcej Dąbie znajduje się w całości na obszarze ochrony ptaków – Dolina Dolej Odry. Dobrze rozwinięta linia brzegowa z licznymi portami oraz dogodne warunki naturalne Jeziora Dąbie sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Zwolennicy żeglowania czy windsurfingu odnajdą coś dla siebie. Pasjonaci wędkarstwa także nie będą się nudzić na wodach jeziora ponieważ liczne gatunki ryb pozwolą na obfity połów. 

Na jeziorze występują bardzo liczne sieci rybackie stanowiące duży problem dla żeglarzy. Długość sieci może dochodzić nawet do 900 metrów, dlatego też istnieje zakaz pływania wzdłuż torów wodnych. Klimat nad Jeziorem Dąbie jest podobny do klimatu jaki panuje na Nizinie Szczecińskiej. Na jeziorze przez cały rok dominują silne wiatry północno zachodnie co sprzyja uprawianiu sportów wodnych, a zwłaszcza windsurfingu. Okres jesieni i zimy to trudne warunki do żeglugi spowodowane małą głębokością jeziora i krótką falą co podczas silnych powiewów wiatru sprawia, że żegluga może być niebezpieczna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 8

Scroll to Top