Jezioro Rajgrodzkie

Jezioro Rajgrodzkie leży na granicy województwa warmińsko-mazurskiegi i podlaskiego na terenie zaliczanym do Pojezierza Ełckiego. W większości mieści się na terenie gminy Rajgród na Podlasiu, ale dwie północne zatoki o nazwach Przepiórka i Jezioro Stackie są już w sąsiednim województwie. Poznawanie jeziora najłatwiej rozpocząć w Rajgrodzie. To miasteczko jest położone przy drodze krajowej nr 61 w połowie drogi pomiędzy Grajewem a Augustowem. Jezioro jest otoczone siecią mniejszych dróg, którymi można dojechać do kilku wsi położonych nad jego brzegami.

Jezioro Rajgrodzkie. Autor: Czarna Wies Osrodek Kormoran, licencja CCBY-SA3.0
Jezioro Rajgrodzkie. Autor: Czarna Wies Osrodek Kormoran, licencja CCBY-SA3.0

Opis jeziora

Jezioro Rajgrodzkie jest jednym z większych jezior w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 1503 hektary. Dzięki temu znajduje się na 18 miejscu listy największych jezior. Średnia głębokość wynosi 9,4 metra, a maksymalna to 52 metry. Jezioro to jest rozczłonkowane: północno-wschodnia odnoga jeziora to jezioro Przepiórka, zaś zachodnia Jezioro Stackie, południową jezioro Czarnowiejskie. Z jeziora Rajgrodzkiego wypływa rzeka Jegrznia. Dalej płynie Kanałem Kuwasy i spływa do torfowiska Czerwone Bagno. Poprzez połączenie wodne przez wiele rzeczek i kanałów, Jezioro Rajgrodzkie należy do wodnego szlaku wiodącego z Olecka do Augustowa.

Wypoczynek nad Jeziorem Rajgrodzkim

Pierwszą miejscowością jaka nasuwa się na myśl w pobliżu jeziora jest oczywiście Rajgród. To niewielkie miasteczko jest bardzo nastawione na obsługę ruchu turystycznego. Znajdują się tu pensjonaty, domki, kwatery agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe. Są też sklepy z każdym niezbędnym asortymentem oraz bary, restauracje i smażalnie ryb. Jednak do Rajgrodu przyciąga głównie marina. To jedyne miejsce nad jeziorem, które zapewnia obsługę żaglówek i również tu znajduje się Yacht Club Arcus.

Plażowicze powinni wybrać się do Czarnej wsi przy południowej zatoce. W tej miejscowości znajduje się jedyna publiczna plaża. Jest tu dużo piachu, nowy pomost, ratownik, przebieralnie i wiaty. Jest też parking. To nie jest jedyne miejsce gdzie można popływać, ale pozostałe plaże należą do ośrodków wypoczynkowych, których nad Jeziorem Rajgrodzkim jest naprawdę dużo. Są zarówno w mniejszych miejscowościach jak i w lasach między nimi. Miłośnicy agroturystyki i wędkarstwa powinni poszukać noclegów w Tworkach, Staczach, Lisewie.

Jezioro Rajgrodzkie – ryby

Na jeziorze Rajgrodzkim tereny należące do powiatu grajewskiego objęte są strefą ciszy. W ostatnim czasie dopuszczone zostały tu łodzie z silnikiem do 5 KM. Natomiast na części zbiornika podlegającej pod powiat ełcki obowiązuje całkowita strefa ciszy. Zbiornikiem administruje Gospodarstwo Rybackie Holak – Haraburda – Rajgród, ul. Warszawska 11 i tam też należy wykupić zezwolenie. Występują w jeziorze następujące gatunki ryb: leszcz, lin, karaś, płoć, krąp, ukleja, sielawa, krasnopiórka, szczupak, okoń, sandacz, sum, węgorz. Wydaje się, że najwięcej jest sielawy. Gospodarz zarybia jezioro bardzo intensywnie, ale jednocześnie sam łowi z zapałem. Niestety wielu wędkarzy wraca stąd bez sukcesu.

Podsumowanie

Jezioro Rajgrodzkie jest ładnym dużym jeziorem. Wiele zatok zapewnia, że żeglowanie nie będzie nudne. Możliwości uprawiania sportów wodnych są praktycznie nieograniczone. Nad wodą jest zarówno miasto, wsie jak i ośrodki wypoczynkowe poza terenem zabudowanym. Niestety dla wędkarzy jezioro jest umiarkowanie atrakcyjne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 3 =

Scroll to Top