Jezioro Gardno

Na urokliwych terenach Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się malowniczy zbiornik wodny – Jezioro Gardno. Warunki przyrodnicze terenów jeziora sprawiają, że sporty wodne są tutaj bardzo popularne a atrakcje turystyczne zachęcają licznych wczasowiczów i urlopowiczów do odwiedzenia Jeziora Gardno i przekonania się na własnej skórze jak piękne są to tereny.

Jezioro Gardno
Jezioro Gardno

Jezioro Gardno to jezioro przybrzeżne oddzielone od Morza Bałtyckiego mierzeją. Zbiornik wodny położony jest na terenie Słowińskiego Parku Narodowego województwa pomorskiego. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi ok. 2468 hektarów natomiast maksymalna głębokość akwenu to 2,6 metra. Akwen jest też stosunkowo płytki. Linia brzegowa jeziora jest bardzo słabo rozwinięta dlatego też na zbiorniku nie występują liczne półwyspy i zatoczki. Do Jeziora Gardno od strony południowej wpływają rzeki: Grabownica, Brodna a także Bagienica.

Liczne atrakcje turystyczne zrzeszają na terenach jeziora wielu turystów i zwolenników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na niewielkiej wysepce Jeziora Gardno znajduje się rezerwat przyrody “Wyspa Kamienna” która jest siedliskiem niezwykle rzadkich gatunków ptaków. Obszar Słowińskiego Parku Narodowego to szalenie malownicze tereny. Teren parku to siedlisko wielu gatunków dzikich zwierząt oraz ptaków. Roślinność na terenie Jeziora Grodno należy do bardzo urozmaiconych i bogatych. Przez Jezioro Gardno przepływa rzeka Łupawa, która również wchodzi w skład Słowińskiego Parku Narodowego i dociera do jeziora płaską nadmorską równiną. Już na terenie  parku kanały Łupawa–Łebsko i Łebsko–Gardno łączą sąsiadujące z sobą rozległe akweny. Na rzece Łupawa często organizowane są spływy kajakowe jednak Łupawa jest trudna i wymagająca dlatego też na wodne szaleństwo powinni decydować się kajakarze z dużym doświadczeniem.

Jezioro Gardno stwarza wprost idealne warunki do aktywnego wypoczynku. Sporty wodne są szalenie popularne na terenach jeziora a warunki przyrodnicze akwenu bardzo temu sprzyjają. Dzięki korzystnym wiatrom Jezioro Gardno zrzesza licznych zwolenników takich sportów jak windsurfing a także kitesurfing. Zapaleni żeglarze także nie będą się nudzić. Tereny Jeziora Gardno to raj dla wędkarzy. W wodach akwenu żyje wiele gatunków ryb co zadowoli nie jednego zapalonego wędkarza. Rekreację jaką zapewniają sporty wodne oraz dogodne warunki przyrodnicze terenu jeziora to nie wszystkie pozytywne cechy tego miejsca. Niezwykle ważną rzeczą nad Jeziorem Gardno jest wciąż rozwijająca się baza noclegowa, która zapewnia bardzo komfortowe warunki pobytu każdemu turyście i wczasowiczowi.  Za sprawą rozwoju szuwarów trzcinowych powierzchnia Jeziora Gardno powoli zmniejsza się jednak atrakcje turystyczne oraz sprzyjające warunki przyrodnicze sprawiają, że zbiornik wodny zawsze będzie popularny wśród wielu turystów z całego kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

73 − 70 =

Scroll to Top