Jezioro Roś

Jezioro Roś stanowi południowo – wschodni koniec Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro leży w odległości 2 kilometry od miasta Pisz. Jest połączone Kanałem Jeglińskim z jeziorem Seksty i dalej z jeziorem Śniardwy. Komunikacyjnie jezioro leży w rogu drogi krajowej nr 58 prowadzącej z Olsztynka do Szczuczyna (a więc łączącej drogi ekspresowej S7 i S61) i drogi krajowej nr 63 prowadzącej z Zambrowa do Węgorzewa.

Jezioro Roś
Jezioro Roś

Jezioro Roś kształtem przypomina trzy odrębne baseny. Składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Maksymalna długość wszystkich rynien wynosi około 25 kilometrów. Maksymalna głębokość to 32 metry, a średnia 8 metrów. Całkowita powierzchnia jeziora wynosi 1888 hektarów. Do jeziora uchodzą rzeki Wilkus, Święcek, Konopka, a wypływa rzeka Pisa. Z jeziora można przepłynąć na rzekę Pisę i dalej do Narwi lub Kanałem Jeglińskim na jezioro Seksty i Śniardwy lub rzeką Wilkus przez Jezioro Kocioł i Białoławki do Jeziora Śniardwy.

Na jeziorze pływa niewiele żaglówek, mimo że jest to szlak żeglugowy Wielkich Jezior Mazurskich. Śniardwy nie są łatwym jeziorem (żeglarzom najczęściej dokuczają głazy narzutowe wystające z dna), a bez przepłynięcia go nie da się wpłynąć na jezioro Roś. Obozy żeglarskie z PuntoVita.pl dają możliwość zwiedzenia dzikich zakątków Jeziora Roś. Poza tym na tym akwenie brakuje miejsc do zakotwiczenia, nie licząc brzegów najbliżej Pisza. Ramię Szczeskie zarasta roślinnością wodną. To najpłytsza część jeziora (średnio dwa metry głębokości) i może tu być ciężko pływać na silniku. Trzeba liczyć się z tym, że śrubę trzeba będzie często czyścic. Porośnięte trzcinami brzegi akwenu stanowią miejsce pobytu licznego ptactwa wodnego – perkozów, czapli i różnych gatunków kaczek. Nad jeziorem możemy również dostrzec wiele gatunków ptaków drapieżnych.

Turystyka nad Jeziorem Roś skupia się głównie wokół żeglarstwa. Kiedyś wiele osób płynęło na Mazury rzekami: Wisłą, Narwią i Pisą. Teraz zdarza się to rzadko i wiele osób trzyma łodzie w miejscu docelowym. Z tego powodu rośnie liczba portów i przystani. W Piszu na Pisie są trzy tego typu obiekty, a całe połączenie rzeki z jeziorem to niemal jedna wielka marina. Są tu obiekty przeróżnych klas oferujące slipowanie, czarter i zimowanie łodzi. Oczywiście na miejscu są również hotele. Pozostała część infrastruktury dla wodniaków jest skupiona na początku Kanału Jeglińskiego.

Pisz jest miastem z dobrą infrastrukturą turystyczną i z długą historią obsługi turystów. Jeżeli komuś odpowiadają wakacje w mieście to warto tu przyjechać. Osoby, które preferują odpoczynek w dobrze zorganizowanych ośrodkach wypoczynkowych powinny wybrać Rybitwy. To około 10 kilometrów na wschód od Piszu wzdłuż południowego brzegu jeziora. Dobrze rozwinięta jest również sieć gospodarstw agroturystycznych i prywatnych kwater. Tego typu obiekty są skupione głównie w północnej części jeziora. Należy kierować się do wsi Pilchy lub Szczechy Małe.

Jezioro Roś jest dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach. Gospodarstwo sprzedaje specjalne zezwolenia wędkarskie w sklepach wędkarskich, w swojej siedzibie i przez sklep internetowy. W tym jeziorze żyje wiele gatunków drapieżników, a jednym z najciekawszych jest boleń. Poza tym, w jeziorze żyją: szczupak, okoń, węgorz, sandacz leszcz, płoć, karaś, krąp i troć jeziorowa. Dominuje wzdręga i leszcz. 29 sierpnia 2018 Bogumiła Spiesz złowiła w Jeziorze Roś suma o długości 132 centymetry i wadze 11 kilogramów. Na razie to rekord jeziora. W porozumieniu z samorządem Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach zrezygnowało z połowu sieciami od roku 2019. Ilość i wielkość ryb w jeziorze rośnie z każdym rokiem. Już teraz Jezioro Roś można uznać za atrakcyjne dla wędkarzy, a jest potencjał na jeszcze lepsze połowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 4

Scroll to Top