Jezioro Łukcze

Jezioro Łukcze znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, w powiecie łęczyńskim, gmina Ludwin we wsi Rogóźno. Wieś leży niemal przy drodze wojewódzkiej nr 820 (Łęczna-Sosnowica). Znaki prowadzą na Ostrów Lubelski, ale i od razu nad jezioro Łukcze lub kawałek dalej nad Jezioro Krasne.

Powierzchnia jeziora wynosi 57 ha, a maksymalna głębokość to 9 metrów. Dno jeziora jest piaszczyste, dzięki temu woda jest bardzo czysta (pierwsza klasa sanitarna) i przejrzysta. Jest to jedno z bliżej położonych jezior od strony Lublina i z bardzo dobrym dojazdem, dlatego jest chętnie odwiedzane.

Jezioro Łukcze
Jezioro Łukcze

Nad jeziorem są trzy plaże. Dwie po wschodniej stronie są duże i piaszczyste. Są tu pomosty i kąpieliska są strzeżone. Trzecia jest na południu jeziora. Również jest piaszczysta, ale mniejsza. Z tego powodu drzewa rosną bliżej wody i można schronić się przed słońcem.

Jezioro jest we wsi i mieszkańcy korzystają z ich obecności oferując im noclegi, czy zaopatrzenie. We wschodniej części jeziora są dwa ośrodki wypoczynkowe, które oferują wszystko co jest potrzebne do odpoczynku nad wodą. W tej części jeziora nie ma parkingu. Trzeba wjechać na teren ośrodków, gdzie są parkingi płatne. Nad jeziorem są też bary, smażalnie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Jest też wiele działek prywatnych, na których znajdują się domki letniskowe. Właściciele zwykle wynajmują je turystom, gdy są wolne.

Jezioro zachęca również wędkarzy. Na wschodnim i południowym brzegu są miejsca do cumowania łódek. Jezioro nie jest przystosowane do spacerów w koło, więc wędkarze mogą znaleźć wiele spokojnych miejsc. Jest to jezioro typu sandaczowego. Występują tam gatunki ryb ściśle chronionych takie jak – różanka (Rhodeus sericeus) i koza (Cobitis taenia L.). Dopuszczalne jest wędkowanie tylko w porze dziennej. Wymagana jest licencja Polskiego Związku Wędkarskiego.

Jezioro Łukcze. Autor Cynec, licencja CC-BY 3.0
Jezioro Łukcze. Autor Cynec, licencja CC-BY 3.0

Jezioro Łukcze jest bardzo przyjemne. Jest jednym z najchętniej wybieranych jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego przez osoby lubiące duże piaszczyste plaże. Swój urok niewątpliwie zawdzięcza czystej wodzie, dobrej infrastrukturze i wspaniałemu klimatowi. Ci którzy lubią odpoczynek nad zadbanym jeziorem na pewną nie będą żałować.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 33 = 36

Scroll to Top