Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak położone w województwie warmińsko – mazurskim jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Walory przyrodnicze akwenu oraz atrakcje turystyczne miasta Iława nad którym leży zrzesza nad brzegi jeziora licznych turystów i zwolenników pięknych widoków.

Jezioro Jeziorak
Jezioro Jeziorak

Jeziorak – opis jeziora

Na Polskie warunki jezioro jest wyjątkowo długie. Ma ponad 27 kilometrów długości i maksymalnie 2,4 kilometra szerokości. Nie jest zbyt głębokie. Maksymalnie 13 metrów, a średnio 4. Największą miejscowością nad jeziorem jest Iława. Tu również znajduje się spory port śródlądowy. To sporem miasto zapewnia pełną obsługę mieszkańców i turystów. W szczególności jest wiele sklepów ze sprzętem niezbędnym dla żeglarzy.

Wielka Żuława to największa wyspa na jeziorze Jeziorak, jedna z większych wysp śródlądowych w Polsce położonych na jeziorze o powierzchni 82,4 hektarów, administracyjnie należąca do Iławy. Znajduje się na niej 6 ośrodków wypoczynkowych. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty średniowiecznego gródka krzyżackiego pełniącego funkcję niewielkiej strażnicy i którego okres użytkowania określany jest na XIII wiek. Druga pod względem powierzchni Wyspa Bukowiec Jest połączona z lądem stałym groblą o długości około 400 metrów, którą w 1938 roku wybudował przedwojenny właściciel wyspy, Emil Gratzki. Tu również są ośrodki wypoczynkowe. Pozostałe wyspy to: Wyspa Łąkowa, Kobiecy Ostrów, Raajka, Lipowy Ostrów, Rybackie Kępy, Duzy Gierczak, Mały Gierczak, Czaplak, Kępka i jeszcze kilka innych mniejszych.

Jezioro Jeziorak jest szóstym pod względem powierzchni oraz najdłuższym jeziorem w całej Polsce. Z akwenu wypływa rzeka Iławka. Linia brzegowa zbiornika jest bardzo zróżnicowana co powoduje, że jezioro nigdy nie jest takie samo. Brzegi jeziora są z reguły wysokie a co za tym idzie bardzo strome. Na jeziorze Jeziorak znajdują się liczne zatoki oraz wyspy, których jest aż kilkanaście. Największą z nich jest Wielka Żuława. Wyspa słynie z tego, że w czasach X-XI wieku znajdował się na niej gród staropruskiego władcy co czyni z tego miejsca niezwykłą atrakcję turystyczną. 

Jezioro Jeziorak – mapa

Jezioro Jeziorak położone jest w obrębie malowniczego Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Na terenie parku znajduje się wiele rezerwatów przyrody a przepiękne widoki leśnej roślinności na długo pozostają w pamięci. Jeziorak należy do bardzo przejrzystych jezior a wraz z otaczającą go przyrodą stanowi  bogaty zbiór różnorodnej roślinności a także siedliskiem różnych gatunków zwierząt. Nad brzegami akwenu można spotkać czaple i kormorany natomiast dalej w głąb lasu żerują jelenie, sarny a także dziki. Tereny jeziora to także siedlisko dzikich i drapieżnych ptaków. Zwolennicy obcowania z naturą nad brzegami Jezioraka odnajdą spokój i upragnioną ciszę pozwalającą przysłuchiwać się odgłosom przyrody.

Jeziorak to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu nie tylko za sprawą pięknych krajobrazów i malowniczych widoków. Położenie jeziora na Mazurach, które są zdecydowanie jednym z najpiękniejszych zakątków Polski powoduje, że wzrasta wartość turystyczna akwenu. Nad jeziorem Jeziorak panują doskonałe warunki do uprawiania wszelkich sportów wodnych takich jak żeglarstwo. Zwolennicy wędkarstwa także nie będą się  nudzić nad brzegami jeziora, ponieważ obfituje ono w wiele gatunków ryb. Nad brzegami Jezioraka są licznie rozsiane ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty zapewniające komfortowe warunki noclegowe. Tereny zabudowane i rekreacyjne zajmują znaczną część terenów jeziora. Ośrodki wypoczynkowe są dostępne niemal z każdej strony Jeziora Jeziorak co zapewnia pełen komfort i zadowolenie licznie odwiedzających akwen turystów.

Atrakcje nad jeziorem

Jeziorak to raj dla miłośników sportów wodnych takich jak żeglarstwo, windsurfing, czy kajakarstwo. Na brzegach Jezioraka rozrosła się infrastruktura turystyczna: jest tu cała masa pól namiotowych, przystani jachtowych, punktów małej gastronomii, hoteli i gospodarstw agroturystycznych. W samej ‘ławie znajduje się sporo przystani jachtowych i firm czarterowych, gdzie można bez problemu wynająć jacht motorowy czy żaglowy. Te najbardziej znane przystanie jachtowe w nawie to “Pod Omegą” obok “Omegi” znajduje się pomosty gminne, “Port 110”, “Port ‘ława”, “Przystań Politechniki Gdańskiej”, “Port Związku Gmin Jeziorak”, “Przystań Barakuda” na Wielkiej Żuławie oraz wybudowana ze ośrodków Unijnych zlokalizowana na przeciwko Ekomarina ‘ława. Tuż przy krańcu Wielkiej Żuławy, nad wschodnim brzegiem zlokalizowane są dwie przystanie “Biskaje” oraz “Przystań Skarbek”. Dalej na północ od ‘ławy, na wschodnim brzegu zlokalizowana jest miejscowość Szałkowo, gdzie mieści się “Przystań Maribo”, dalej na zachodnim brzegu znajduje się Ośrodek Wczasowy Telewizji Polskiej Sarnówek, gdzie co roku na urlop zjeżdżają znani aktorzy i dziennikarze. W Siemianach, najsłynniejszej wiosce turystycznej przy tym akwenie, również można znaleźć wiele przystani: Ekomarina Siemiany, Kurka Wodna Jacht Klub Liwa oraz Jacht Klub Vega. Miejscowość ta ma także charakter rekreacyjny, posiada tawerny, sklepy spożywcze oraz sezonowe atrakcje tj. koncerty czy kabarety. Kanałem Dobrzyckim dotrzemy do Ekomariny Zalewo – nowoczesnej przystani wybudowanej w Zalewie. Ponadto na całym Jezioraku, w wielu atrakcyjnych miejscach (wyspach, półwyspach) porozstawiane są pomosty pływające, gdzie bez problemu można zacumować.

Wśród wielu atrakcji okolic Jezioraka wyjątkowe miejsce zajmuje unikalny w skali światowej Kanał Elbląski. Jest to jedna z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączy jezioro Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Wybudowany w latach 1844-1872 i zaprojektowany przez pruskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał funkcjonuje do dziś w niezmienionej formie, zadziwiając kunsztem XIX-wiecznej wiedzy inżynierskiej. Genialne rozwiązanie polegało na wybudowaniu na trasie kanału śluz i pochylni, które niwelują różnicę poziomów wody o około 100 metrów.

Jeziorak dla wędkarzy

To także wymarzone miejsce dla wędkarzy, gdyż w wodach Jezioraka żyją takie ryby jak: sum, sandacz, szczupak, węgorz, lin, karaś, karp, węgorz, miętus, sum i okoń. Jezioro Jeziorak jest jednym z najlepszych miejsc do wędkowania sandacza w Polsce. Regularne zarybienia oraz naturalne tarliska czynią jezioro bardzo atrakcyjnym łowiskiem Prócz łowieniem sandaczy wielkie karpie, szczupaki i sumy spełnią wymagania nawet najbardziej wymagającym wędkarzom. Nie można zapomnieć również o tym, że Jezioro Jeziorak jest wspaniałym miejscem na połowy węgorzy! Jeziorak charakteryzuje się wysoką produkcją pierwotną, w okresie wiosennym i letnim obserwowane są zakwity fitoplanktonu głównie sinic i okrzemek. Zooplankton liczny. Roślinność wynurzona występuje w wąskim pasie przybrzeżnym, dominuje trzcina pospolita. W mniejszych ilościach spo­tykane są pałka wąskolistna i manna mielec. Roślinność zanurzona stanowią: rogatek sztywny, rdestnica przeszyta, połyskująca i nitkowata oraz moczarka kanadyjska i wywłócznik kłosowy. Spośród roślin o liściach pływających wy­stępuje grzybień biały, grążel żółty, rdestnica pływająca i rdest ziemnowodny. Gospodarzem na jeziorze jest Gospodarstwo Rybackie Iława. Tu trzeba wykupić dodatkowe zezwolenie wędkarskie.

Jeziorak ze swymi nieoczekiwanie otwierającymi się pośród trzcin tajemniczymi zatokami i urokliwymi wyspami, umożliwia nie tylko obcowanie z tajemnicą natury, ale stanowi również wyzwanie dla poszukiwaczy przygód. To przecież tu stworzony przez Zbigniewa Nienackiego bohater serii powieści “Pan Samochodzik i…” szukał zaginionych skarbów. W godzinną podróż po Jezioraku – nie tylko śladami kultowego Pana Samochodzika – spod nowoczesnej galerii handlowej w centrum Iławy wybrać się można dziś tramwajem wodnym.

2 thoughts on “Jezioro Jeziorak”

 1. Dariusz Gluza

  Ileż błędów w tym tekscie. I nie myślę o licznych literówkach. Autor tego tekstu chyba sam go nie przeczytał.
  1. Raz jest informacja, że Wielka Żuława to jedna z większych wysp w Polsce, a potem, że największa w Europie. Wielka Żuława owszem należy do największych wysp na jeziorach. Według mojego rozeznania jest trzecia w Polsce. Natomiast informacja, że jest największa w Europie świadczy o tym, że autor nie ma w ogóle pojęcia o geografii.
  2. Georg Jacob Steenke nie był Holendrem. Był Prusakiem.
  3. Budowa Kanału Elbląskiego zaczęła się w 1844 roku, a nie w 1848.
  4. Z Jezioraka wypływa rzeka Iławka, a nie Iława.
  5. Binduga to nie jest pomost pływający.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 28 = 32

Scroll to Top