Wyjazd na żagle – jaki kierunek obrać?

Wyprawa na żagle

W okresie wakacyjnym warto zrezygnować z leniwego opalania się na plaży na rzecz aktywnego wypoczynku. Godna polecenia jest zwłaszcza wyprawa na żagle, gdyż taki sposób spędzania czasu dostarcza mnóstwo emocji, pozwala obcować z pięknymi krajobrazami, a także pozytywnie wpływa na zdrowie. Istotną rolę odgrywa oczywiście wybór odpowiedniego kierunku i akwenu.

Najlepsze miejsca zlokalizowane w naszym kraju

Dla początkujących i średniozaawansowanych miłośników żeglowania wprost idealną opcją jest eksplorowanie szlaków znajdujących się na terenie Polski. W pierwszej kolejności na uwagę zasługują oczywiście jeziora Mazurskie, takie jak choćby Śniardwy, Gołdopiwo, Tałty, Roś, Niegocin, Mamry, Dargin, Kisajno czy Nidzkie. Wymienione akweny są położone pośród malowniczych krajobrazów, zachwycają czystą wodą i oferują sporą ilość wysp będących doskonałymi punktami do cumowania. Alternatywę stanowią rejsy po Morzu Bałtyckim, które ze względu na silne wiatry i kapryśną pogodę wymagają minimalnego doświadczenia. Najlepiej wypłynąć z Gdańska bądź Gdyni i udać się do Władysławowa, ewentualnie na Bornholm lub Gotlandię. Niezwykle interesująca jest również trasa Świnoujście-Stralsund. Do pozostałych wartościowych miejsc zaliczamy m.in. Jezioro Solińskie, Zalew Koronowski, pojezierze Iławsko-Ostródzkie, Zalew Wiślany oraz Jezioro Żywieckie.

Europa wita z otwartymi ramionami

Jeśli zależy nam na nieco dalszej wyprawie żeglarskiej, to rozsądnym rozwiązaniem jest z pewnością linia brzegowa Chorwacji. Charakteryzuje się bowiem wyjątkowo lazurową wodą, zabytkowymi miasteczkami, licznymi wysepkami, atrakcyjnymi spotami do nurkowania i komfortowymi marinami. Kolejny kierunek godny szczególnej uwagi to wybrzeże Grecji, gdzie sezon trwa od początku kwietnia do końca października (średnia temperatura na poziomie 25 stopni Celsjusza). W tym przypadku rekomendowane są takie rejony, jak Zatoka Sarońska, Cyklady, Dodekanez, Wyspy Jońskie czy Morze Egejskie. W grę wchodzi jeszcze obszar wokół hiszpańskich Wysp Kanaryjskich, włoska Zatoka Neapolitańska, morze okalające Wyspy Toskańskie, czarnogórska Zatoka Kotorska, francuskie Lazurowe Wybrzeże oraz archipelag Lofotów należący do Norwegii.

Egzotyczne destynacje dla osób żądnych przygód 

Oprócz miejsc zlokalizowanych w Polsce i Europie, istnieje też cała masa tras żeglarskich rozsianych po całym świecie. Z turystycznego punktu widzenia najbardziej atrakcyjne są Karaiby, kojarzone powszechnie z piratami i kolonialnymi podbojami. Mamy tutaj do czynienia z ponadprzeciętnie ciepłą wodą, egzotyczną przyrodą, piaszczystymi plażami i stabilnymi wiatrami ułatwiającymi swobodne przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi wyspami (np. Portoryko, Antiguą, Barbudą, Martyniką, Turks i Caicos, Jamajką, Bahamami czy Kajmanami). Ciekawe kierunki to również Seszele położone nieopodal równika, Wielka Rafa Koralowa ciągnąca się u wybrzeży Australii, archipelag Wysp Zielonego Przylądka, wody okalające Filipiny, kanały Patagonii, zatoka Guanabara (okolice Rio de Janeiro) i Polinezja Francuska.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =

Scroll to Top