Jezioro Koronowskie – odpoczynek i rekreacja

Jezioro Koronowskie to jedno z najbardziej atrakcyjnych jezior w Polsce. Jest zbiornikiem retencyjnym znajdującym się w województwie kujawsko – pomorskim. Zalew znajduje się w zespole największych kompleksów borów sosnowych w Polsce – Bory Tucholskie, dzięki czemu warunki przyrodnicze jeziora i okolic sprzyjają odpoczynkowi i rekreacji.

Jezioro Koronowskie
Jezioro Koronowskie

Jezioro Koronowskie znajduje się w dolnym odcinku rzeki Brdy. Nazwa jeziora powstała od nazwy miejscowości, która leży niedaleko – Koronowo. Jezioro Koronowskie ciągnie się od rzeki Kamionki do hydroelektrowni w Samociążku. Maksymalna głębokość zbiornika wynosi ponad 20 metrów. Powierzchnia jeziora wynosi ok 13 kilometrów kwadratowych. Jezioro Koronowskie powstało na skutek spiętrzenia się i połączenia siedmiu jezior polodowcowych: Jeziora Białego, Jeziora Czarnego, Jeziora Lipkusz, Jeziora Strzemno, Jeziora Turzynek, Jeziora Stoczek oraz Jeziora Piaseczno. Dziś wymienione jeziora są zatokami Jeziora Koronowskiego lecz zachowały swoje dawne nazwy. 

Na terenie Jeziora Koronowskiego najczęściej występują wiatry północne, które powodują odbicia od brzegu. W niedalekiej odległości od zapory znajdują się Pieczyska – najbardziej atrakcyjna dzielnica Koronowa. To właśnie tu znajdują się przystanie Bydgoskiego Klubu Żeglarskiego, Yacht Klubu Polskiego i Wojskowego Klubu Żeglarskiego „Pasat”. Jezioro Koronowskie i okolice sprzyjają uprawianiu sportów wodnych takich jak żeglarstwo. Dogodne warunki naturalne i wiele przystani oraz klubów żeglarskich sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jezioro Koronowskie to bardzo duży zbiornik wodny. Otoczenie Borów Tucholskich, rozwinięta linia brzegowa z licznymi zatoczkami sprawia, ze jezioro jest bardzo atrakcyjnie turystycznie i chętnie odwiedzane przez zwolenników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dodatkowo nad brzegami Jeziora Koronowskiego znajdują się liczne przystanie dla żaglówek i innych sprzętów wodnych dzięki czemu zwolennicy wodnego szaleństwa nie będą się nudzić. Jednak na terenie zalewu obowiązuje ograniczona sfera ciszy przez co po jeziorze nie można pływać skuterami wodnymi i motorówkami, a w silniki spalinowe do 5 KW wyposażone mogą być tylko jachty żaglowe, łodzie wędkarskie i rybackie. Jedyną formą przemieszczania się po wodzie mogą być żaglówki oraz łodzie rybackie. Niestety często to ograniczenie nie jest przestrzegane. W otoczeniu Jeziora Koronowskiego prężnie rozwija się turystyka i powstałe liczne ośrodki wczasowe i pensjonaty zapraszają do skorzystania z ich atrakcyjnych ofert noclegowych. W okolicznych ośrodkach prowadzona jest również turystyka jeździecka. Otoczenie Jeziora Koronowskiego to wiele interesujących tras bogatych w malownicze walory przyrodnicze oraz krajoznawcze.

1 thought on “Jezioro Koronowskie – odpoczynek i rekreacja”

  1. Dariusz Gluza

    Nazwa Pieczyska jest w liczbie mnogiej, więc powinno być “znajdują się Pieczyska”, a nie “znajduje się”. Nieprawdą jest, że na Zalewie Koronowskim jest strefa ciszy. Niestety. Na Zalewie jest duży ruch łodzi motorowych i wielu “żeglarzy” używa silnika.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 69 = 72

Scroll to Top