Jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce

Jezioro Śniardwy jest największym polskim jeziorem, które położone jest na Mazurach. Przy pochmurnej pogodzie nie widać przeciwległego brzegu, dlatego Śniardwy nazywane są również mazurskim morzem. Na jeziorze znajdują się malownicze wysepki i zatoczki, które są miłym przystankiem podczas żeglowania. Liczne kąpieliska oraz bliskość Mikołajek ze świetnie przygotowaną bazą turystyczną, to gwarancja udanego urlopu nad Jeziorem Śniardwy.

Jezioro Śniardwy
Jezioro Śniardwy – Rejsy z PuntoVita

Jezioro Śniardwy połączone jest z kilkoma mniejszymi zbiornikami systemem kanałów, co pozwoliło utworzyć akwen znany jako Wielkie Jeziora Mazurskie. Dzięki temu, jeziora na Mazurach stały się jeszcze bardziej atrakcyjnie turystycznie. Główne atrakcje na Mazurach to żeglarstwo, kajakarstwo, różnego rodzaju sporty ekstremalne oraz oczywiście kąpiele. Powstało wiele kąpielisk, dzikich oraz w ośrodkach turystycznych, które są strzeżone. Odwiedzający Mazury mogą zatrzymać się w luksusowym hotelu lub pensjonacie. O wiele tańszym wariantem jest miejsce na polu namiotowym. Osoby, które cenią sobie ciszę i niezależność powinny wynająć domek nad jeziorem, dzięki czemu w pełni docenią urodę Mazur. 

Ludzie przyjeżdżający nad Jezioro Śniardwy z góry cieszą się na żeglowanie po Mazurach. Trzeba jednak pamiętać, że to jezioro leży w płytkim zagłębieniu moreny dennej, a na jego dnie spoczywają głazy narzutowe. Czasem można się na nie natknąć tuż pod powierzchnią wody. Jest to szczególnie niebezpieczne dla kajakarzy i żeglarzy, więc należy zachować daleko idącą ostrożność. Innym powodem, dla którego mówi się, że Jezioro Śniardwy może być niebezpieczne, są duże wahania pogody. Na tak ogromnej powierzchni akwenu często wieją porywiste wiatry, które sprawiają, że na wodzie tworzą się wysokie fale. Do tej pory w Mikołajkach pamięta się 21 sierpnia 2007 roku, kiedy porywisty wiatr o sile 12 w skali Beauforta, w ciągu dziesięciu minut przewrócił kilkadziesiąt łodzi i pozbawił życia 12 osób. Jest to dowód na to jak niszczycielską siłę ma natura.

Żeglowanie po Mazurach na pewno jest sposobem na udane wakacje. Trzeba jednak dużej ostrożności i doświadczenia, by w pełni docenić to, co oferują Wielkie Jeziora Mazurskie, w tym Jezioro Śniardwy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 71 = 72

Scroll to Top