Jezioro Solińskie – malownicze tereny wodnego akwenu

Jezioro Solińskie nazywane także Zalewem Solińskim powstało na skutek spiętrzenia się wód Sanu i Solinki. Malownicze tereny jeziora stanowią naturalną atrakcję Bieszczadów, gdzie o każdej porze roku przyjeżdżają liczni turyści.

Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie

Powierzchnia Jeziora Solińskiego wynosi ponad 20 kilometrów kwadratowych. Zbiornik jest największym sztucznym jeziorem w Polsce, jego pojemność wynosi 500 milionów metrów sześciennych! Okolica Jeziora Solińskiego jest cicha i spokojna. Dzięki dogodnym warunkom naturalnym oraz walorach przyrodniczych Zalew Soliński jest oblegany nie tylko przez turystów ale także miłośników żeglarstwa. Jezioro Solińskie to jedno z najbardziej zmiennych krajobrazowo zbiorników wodnych w Polsce. Malownicze półwyspy i zatoczki urzekają swoim pięknem i naturalnością. Jezioro Solińskie jest siedliskiem wielu gatunków ryb dlatego też stanowi istny raj dla zwolenników wędkarstwa. W zbiorniku występuje między innymi: sandacz i okoń ale także leszcz i boleń. 

Charakterystyczną cechą Jeziora Solińskiego jest duże wahanie się poziomu wody. Zmiany głębokości mogą nastąpić bardzo szybko dlatego też wody Jeziora Solińskiego mogą być niebezpieczne i należy z rozwagą korzystać z jego naturalnych zasobów. Wahania poziomu wody powodowane są różnorodnością przepływów Sanu oraz stromymi brzegami dna jeziora. Zalew Soliński dzieli się na dwie części. Zachodnia sięgająca Bukowca natomiast wschodnia dochodzi do Rajskiego. Linia brzegowa Jeziora Solińskiego jest bardzo rozwinięta i wynosi około 160 kilometrów. Malownicze półwyspy i zatoczki dodatkowo uatrakcyjniają widok. 

Dno jeziora niemal w każdym miejscu akwenu stromo odpada i bywa obłożone ostrymi gałęziami. Przestrzega się amatorów kąpieli w miejsca niestrzeżonych, gdyż może to być niebezpieczne dla zdrowia. Kolejną rzeczą na którą trzeba uważać jest bardzo zimna woda skupiająca się pod nagrzaną powierzchnią jeziora. Może to być przyczyną szoku termicznego. Jednak przy zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu ogólnie przyjętych zasad nad Jeziorem Solińskim można spędzić bardzo bezpiecznie wolny czas. Malownicze tereny wodnego akwenu oraz dogodne warunki przyrodnicze sprawiają, że Jezioro Solińskie jest doskonałym miejscem odpoczynku i rekreacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − = 15

Scroll to Top