Gdzie na spływ kajakowy? – 13 długich tras

Gorące lato jak i ciepła wiosna i jesień to dobry czas na spływ kajakowy. W Polsce dominują rzeki nizinne. Nurt płynie powoli i rzeka często silnie meandruje. To doskonałe warunki do pływania kajakami. Można wybrać się z rodziną jak i większą grupą znajomych. Przedstawiamy 13 dłuższych i wielodniowych tras do pływania.

Kajaki na rzece
Kajaki na rzece

Spływy Brdą

Brda to lewy dopływ Wisły w jej północnej części. Spływy są organizowane na odcinku Świeszyno-Bydgoszcz. Najdłuższa trasa ma 233 kilometry. Trasa jest raczej spokojna chociaż bardzo malownicza. W wielu miejscach brzegi są bardzo wysokie i piaszczyste. Rzeka przyspiesza przepływając przez Dolinę Brdy, gdzie są liczne bystrza zwane Piekłem. Poza tym trasa prowadzi przez Bory Tucholskie, Jezioro Charzykowskie, Zalew Koronowski, aż do miasta Bydgoszcz.

Spływy Drawą

Drawa płynie przez Pojezierze Drawskie i wpada do Noteci. Początek szlaku kajakowego jest w Czaplinku nad jeziorem Drawsko (173 kilometry do ujścia), koniec w Krzyżu (2,4 kilometry od ujścia). Szlak podzielony jest poligonem drawskim na dwie części – północną (Drawski Park Krajobrazowy i Pojezierze Drawskie) oraz południową (Drawieński Park Narodowy i Puszcza Drawska). Na większości odcinków szlak jest wygodny z miejscowymi trudnościami. W parku narodowym szlak momentami trudny o charakterze podgórskim. Na jeziorach Drawsko i Lubie boczny wiatr i fala

Spływy na Krutyni

Krutynia, a właściwie Szlak Kajakowy Krutyni przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 91 kilometrów. Najpopularniejsza trasa na spływ kajakowy rozpoczyna się w Sorkwitach i kończy w miejscowości Ruciane-Nida, ale jest możliwe wiele modyfikacji. To trasa w sercu Mazur. Przepływa przez ogromną ilość jezior, między innymi: Jezioro Lampackie, Jezioro Piłakno, Jezioro Dłużec, Jezioro Białe, Jezioro Zyzrdój Wielki, Jezioro Mokre, Jezioro Bełdany. Konieczne jest posiadanie dobrej mapy lub nawigacji, aby nie zboczyć z trasy. Spływ kajakowy można przerwać nad jeziorem i zamienić w plażowanie.

Spływ kajakowy - Krutynia
Spływ kajakowy – Krutynia

Spływy – Czarna Hańcza

Czarna Hańcza to dopływ Niemna. To jest największa rzeka Suwalszczyzny. Ma charakter typowo nizinny. Płynie powoli pośród pól i lasów. Popularny szlak kajakowy zaczyna się w Bryzglu. Prowadzi przez jezioro Wigry i Czarną Hańczę do Rygola, dalej Kanałem Augustowskim i jeziorami do Augustowa. Ma około 85 kilometrów. Na jego pokonanie trzeba przeznaczyć 4–6 dni w zależności od tempa spływu. Kiedyś popularny był szlak prowadzący dalej Kanałem Augustowskim do Niemna i dalej do Druskiennik. Teraz trzeba by dwukrotnie przekraczać granicę państwa, a na rzekach nie ma turystycznych przejść granicznych.

Rospuda – spływy kajakowe

Rospuda to górny bieg Netty – dopływu rzeki Biebrzy. Prowadzi tu szlak kajakowy o długości 67 kilometrów. Rozpoczyna się w Matłaku i prowadzi do Augustowa W górnym biegu rzeki bywa mało wody, są kamieniste mielizny, głazy, paliki powbijane w dno rzeki czy zwalone drzewa. W dolnym biegu rzeka wije się pośród ścian trzcinowisk, zasłaniających widoczność obu brzegów. Na całej trasie są dogodne miejsca do biwakowania. Rospuda przepływa przez kilka jezior, w tym Sumowo i Bolesty, które są wykorzystywane turystycznie.

Spływy na Wieprzu

Wieprz jest jedną z większych rzek Lubelszczyzny. Jest dostępna dla kajakarzy na odcinku od  Krasnobrodu do Dęblina. To blisko 300 kilometrów. W górnym biegu od Krasnobrodu do Jeziora Nielisz rzeka jest niewielka i wąska, a teren w okolicy jest pagórkowaty. Dalej to już typowa rzeka nizinna. Od Łęcznej do Dęblina to jest już duża rzeka, która niesie znaczne ilości wody, chociaż płynie powoli. Jest szeroka i głęboka. Ten odcinek jest dla doświadczonych, bo wywrotka może skończyć się tragedią. Spływ kajakowy na Wieprzu na całej długości to duże wyzwanie. Potrzeba na to około 3 tygodnie.

Spływy na Tanwi

Tanew to główna rzeka Roztocza – dopływ Sanu. W górnym biegu tworzy malownicze szumy i leży w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej. Do kajaka można wsiąść kawałek dalej. Trasa zaczyna się przy moście Borowe Młyny. Cała trasa aż do Ulanowa ma 93 kilometry. Jedynie początek prowadzi lasem, a większość trasy przebiega polami. Ci którzy widzieli Rezerwat Przyrody Nad Tanwią będą zaskoczeni. Rzeka jest niewielka i bardzo łatwa. Odpowiednia dla dzieci i początkujących kajakarzy.

Rafting na Rawce

Rawka jest dopływem Bzury. Znajdziemy ją na Mazowszu w okolicach Skierniewic. Rzeka ma 97 kilometrów długości, z czego około 75 kilometrów jest dostępne dla kajakarzy. Trasę można zacząć w Żydomicach a zakończyć w Nowych Kęszycach. Rawka ma cechy charakterystyczne dla rzek górskich jak bystrza, cofki, progi, odwoje, i miejscami szybki nurt. Rzeka płynie przez rezerwat przyrody ale i też blisko zabudowań, więc oprócz przyrody można podziwiać liczne mosty.

Spływy na Świdrze

Świder ma źródła w okolicach Stoczka Łukowskiego a uchodzi do Wisły na pograniczu Józefowa i Otwocka. Rzeka raczej trudna. Jest wiele progów i powalonych drzew. W okolicy mieszka bardzo dużo ludzi, więc i jest wielu organizatorów spływów, którzy proponują przeróżne warianty. Przeważnie trasy zaczynają się w okolicy Wólki Mlądzkiej (krótsze) lub Kołbieli (dłuższe), a kończą w Wiśle.

Spływy na Pilicy

Pilica to najdłuższy lewy dopływ WIsły. Ma 309 kilometrów. Jest niezwykle popularna wśród kajakarzy ponieważ jest dostępna na bardzo długim odcinku. Spływ kajakowy można zacząć w Szczekocinach a zakończyć na Wiśle. Popularne miejscowości z bogatą ofertą dla kajakarzy to Przedbórz, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki, Spała,  Nowe Miasto Nad Pilicą, Białobrzegi i Warka. Rzeka raczej łatwa i bardzo malownicza. Od Nowego Miasta Nad Pilicą jest duża i powinni się tu wybierać tylko ci, którzy potrafią pływać po dużych rzekach.

Spływ kajakowy - Pilica
Spływ kajakowy – Pilica

Wkra – spływy kajakowe

Wkra jest dopływem Narwii. Rzeka ma 249 kilometrów długości z czego około 200 można przepłynąć kajakiem. Zaczyna się w Działdowie i prowadzi do ujścia do Narwii. Jest szlakiem o charakterze nizinnym, prowadzącym głównie przez tereny łąkowe. Przeszkody na trasie stanowią jazy, elektrownie i młyny – czynne lub zniszczone. O miejsce na biwak łatwo – liczne łączki i dogodne dojścia do wody. Jedynie na odcinku Poniatowo – Bieżuń zasadniczo nocować można jedynie przy wsiach lub jazach. Pewne problemy z biwakowaniem mogą wystąpić też na ostatnich kilometrach rzeki z uwagi na liczne domki letniskowe na brzegach, które zajmują często miejsca z najlepszym dostępem do wody.

Spływy na Liwcu

Liwiec płynie w województwie mazowieckim i jest dopływem Bugu. Rzeka ma 142 kilometry długości, a 120 kilometrów to trasa na spływ kajakowy. To typowa rzeka nizinna, do rejonu Łochowa dość silnie meandrująca, z plażami na wewnętrznych częściach zakoli, płynąca głównie przez łąki, w dolnym biegu na brzegach często lasy, głównie sosnowe, rzeka rozlewa się tu szerzej i znacząco wypłyca. Woda jest czysta, a  na całym odcinku wiele świetnych miejsc do kąpieli o piaszczystym dnie. Jest tu wiele dogodnych miejsc na biwaki na nadrzecznych łąkach. Szlak jest nieco uciążliwy, są trzy budowle wodne wymagające dokonania przenoski oraz płycizny w dolnym biegu, mogące przy niskim stanie wody zmuszać do częstego holowania kajaka. Poza dolnym biegiem, w którym występują wspomniane domki letniskowe nad rzeką łatwo o ciszę i spokój.

Spływ Dunajcem

Dunajec kojarzy się ze spływami tratwą pod opieką zawodowego flisaka. Jednak rzekę można pokonać samodzielnie w kajaku. Trasa jest taka sama: Sromowce Niżne – Szczawnica. To bez wątpienia jest trasa wymagająca, a ewentualny błąd może być kosztowny. Jednak warto tu się wybrać, bo widoki są wyjątkowe, a płynąc samodzielnie można dostosować tempo do swoich potrzeb.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 10 =

Scroll to Top