Podlasie – powiat augustowski

Stolicą powiatu augustowskiego jest Augustów. W powiecie, który zajmuje ok 1660 km2 mieszka około 60 tysięcy osób. Do najważniejszych zalet tego regionu możemy zaliczyć zróżnicowany krajobraz polodowcowy (jeziora, wzgórza, doliny), rozległe lasy bogate w unikalne gatunki zwierząt i roślin (Puszcza Augustowska), dosyć niską gęstość zaludnienia oraz niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe (m.in. Kanał Augustowski). Czyni to powiat augustowski jednym z częściej odwiedzanych przez turystów regionów w północno-wschodniej Polsce. Turyści z chęcią przyjeżdżają tu zarówno na całe wakacje, na wczasy, a nawet weekendy i to nie tylko te długie. Wiele osób przyjeżdża tu tylko na dzień lub dwa w ciągu weekendu.

powiat augustowski
Kanał Augustowski

Oferowany przez powiat augustowski potencjał turystyczny składa się z naturalnych walorów przyrodniczych oraz lokalnej infrastruktury, a także pozwala na uprawianie różnorakich form turystyki, zwłaszcza tych aktywnych. Wycieczki rowerowe, krajobrazowe, żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo, narciarstwo wodne to tylko niektóre z atrakcji, które oferuje nam ten region. Agroturystyka oraz ekoturystyka są ciągle intensywnie rozwijane, choć już teraz stoją na wysokim poziomie.

Potencjał turystyczny, który oferuje powiat Augustowski składający się z naturalnych walorów przyrodniczych oraz lokalnej infrastruktury pozwala na różnorakie formy turystyki, zwłaszcza tej aktywnej. Wycieczki rowerowe, krajobrazowe, żeglarstwo, windsurfing, kajakarstwo to tylko niektóre z atrakcji które oferuje nam powiat Augustowski. Agroturystyka oraz ekoturystyka są ciągle intensywnie rozwijane choć już stoją na dobrym poziomie.

Malowniczy powiat Augustowski

Na terenie powiatu augustowskiego jest 10 rezerwatów, 55 jezior oraz słynny Kanał Augustowski, który łączy systemy rzeczne Wisły i Niemna. Częściowo w granicach powiatu znajdują się także Biebrzański oraz Wigierski Park Narodowy. Liczne jeziora z dobrze rozwiniętymi liniami brzegowymi, dobrze zaopatrzone bazy wypożyczalni sprzętu wodnego, ciekawie poprowadzone szlaki turystyczne tworzą niezwykle dogodnie warunki do wypoczynku na łonie natury.

Baza noclegowa

Powiat Augustowski jako najchętniej odwiedzany powiat na terenie województwa podlaskiego posiada najlepiej rozbudowaną bazę noclegową – około 50 obiektów, wśród których są hotele, pensjonaty, kwatery, campingi, pola biwakowe, dające łącznie jakieś 7 tysięcy miejsc noclegowych dla turystów przyjeżdżających na wczasy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 2 =

Scroll to Top