Jezioro Nielisz – zalew na Wieprzu

Jezioro Nielisz to sztuczny zbiornik wodny zbudowany na rzece Wieprz w gminie Nielisz. Leży około 15 kilometrów od Zamościa. Najprostsza trasa dojazdowa prowadzi z Zamościa drogą wojewódzką nr 837 do Nielisza. Jednak nad jezioro można dostać się praktycznie z wszystkich stron. Na przykład od strony Szczebrzeszyna z drogi krajowej nr 74. Jednak najatrakcyjniejsza droga z Lublina prowadzi przez Krzczonów i Żółkiewkę. Centrum Nielisza zapewnia wszystkie niezbędne usługi. Jako że jest to miejscowość gminna to jest tu ośrodek zdrowia, apteka, sklepy i plac targowy.

Jezioro Nielisz - plaża Moczydło
Jezioro Nielisz – plaża Moczydło, fot. Urząd Gminy Nielisz

Budowa zalewu

Budowę zalewu rozpoczęto w 1994 roku, chociaż był planowany od lat sześćdziesiątych. Zbiornik przekazano do użytkowania 31 grudnia 2008. Więc budowa trwała 14 lat. Wydaje się długo, ale w porównaniu z innymi budowami tego typu w Polsce jest to czas rekordowo szybki i zgodny z planem. Zapora czołowa ma 845 metrów długości. Wysokość piętrzenia wody to 8,58 metra. Powierzchnia lustra wody wynosi 888 hektarów, a powierzchnia całkowita wynosi 1060 hektarów. Na zaporze jest zbudowana elektrownia wodna wyposażona w turbinę Kaplana. Moc elektrowni wynosi 362 kW. Koszt budowy wyniósł 53,3 miliona złotych.

Jezioro Nielisz zostało zbudowane głównie w celu ochrony przeciw powodzi oraz jako rezerwuar wody pitnej. Jednak ludzie bardzo je lubią z uwagi na walory turystyczne. Od otwarcia jezioro było chętnie odwiedzane przez wędkarzy, jednak w 2014 gmina zbudowała pierwszorzędne kąpielisko – Moczydło. Plaża jest położona na wschodnim brzegu mniej więcej w połowie długości jeziora. Przy ulicy znajdują się parkingi (płatne). Zejście na plażę prowadzi szerokim deptakiem z kostki. Sama plaża jest szeroka i spora. Jest wysypana piaskiem. W okresie od początku czerwca do końca sierpnia w godzinach 10-18 plaża jest strzeżona przez zespół ratowników. Przy plaży znajdują się punkty gastronomiczne, oferujące typowy fast food, ale także dania regionalne jak na przykład pierogi z serem i kaszą gryczaną. Znaczna część domów w Nieliszu oferuje noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. Podobnie jest we wszystkich wsiach w koło jeziora. We wsi znajduje się również hotel z bezpośrednim dostępem do wody.

Jezioro Nielisz – widok z drona

Jezioro Nielisz dla żeglarzy

Zalew jest bardzo lubiany przez żeglarzy. Pod koniec lipca odbywają się tu regaty o puchar Wójta Gminy Nielisz. W tym czasie są dni gminy, którym towarzyszą liczne imprezy jak na przykład koncerty, wybory miss, czy zawody wędkarskie. Imprezy odbywają się w centrum wsi i w okolicach zapory. Przy plaży Moczydło znajduje się niewielka marina, ale jest dostosowana do slipowania nawet średnich jachtów. Wjazd do wody jest wygodny i utwardzony, a obsługa służy pomocą. Przy plaży działa także szkoła winsurfingu oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego.  

Booking.com

Jezioro Nielisz – ryby

Zalew Nielisz jest czysty, zasilany wodami rzeki Por i Wieprz. Z tego powodu woda jest chłodniejsza, a dno muliste. Ryby jakie tu występują to karaś, lin, szczupak, sum, sandacz, a także karp. W czerwcu 2019 został Jarosław Gromadzki złowił tu szczupaka o długości 125 centymetrów i wadze ponad 20 kilogramów. Ryba została wypuszczona. Na jeziorze można korzystać z łodzi motorowych. Gospodarzem jest Polski Związek Wędkarski okręg Zamość. Do wędkowania wymagana jest karta wędkarska. Zbiornik można objechać samochodem w koło i znaleźć dla siebie doskonałe i spokojne miejsce do wędkowania. Plażowicze zwykle nie przeszkadzają, bo skupiają się na plaży moczydło lub plażach hotelowych.

Jezioro Nielisz - ryby
Jezioro Nielisz – ryby

Jezioro Nielisz to raj dla wędkarzy i żeglarzy z województwa lubelskiego. Ci którzy mają za daleko na Mazury koniecznie powinni przyjechać właśnie tu i zobaczyć największe jezioro lubelszczyzny. Jest tu pięknie i spokojnie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 1

Scroll to Top