Jezioro Białe (Mrągowo)

Jak dojechać nad Jezioro Białe

Jezioro Białe na Pojezierzu Mrągowskim położone jest w gminie Piecki. Jest położone na uboczu głównych tras turystycznych. Dlatego to idealne miejsce dla miłośników spokoju. Miejscowości położone o okolicy to Goleń, Bieńki i Dłużec. Tam należy kierować się w poszukiwaniu noclegu. Jezioro leży w odległości około 5 kilometrów od drogi łączącej Szczytno i Mrągowo. Można tam również dojechać drogą krajową nr 16 prowadzącą z Olsztyna do Mrągowa. 

Jezioro Białe. Autor Emptywords, licencja CCBY 4.0
Jezioro Białe. Autor Emptywords, licencja CCBY 4.0

Jezioro Białe nie jest często celem samym w sobie. Leży na Szlaku Kajakowym rzeki Krutyni. Z tego powodu jest często odwiedzane przez kajakarzy. Ten szlak liczy 91 kilometrów i jest jednym z bardziej popularnych w Polsce. Wiedzie rzeką Krutynią, która przepływa przez wiele jezior także przez obszar Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Jezioro Białe – mapa

Powierzchnia jeziora wynosi 376 hektarów. Głębokość maksymalna to 31 metrów, a średnia 7 metrów. Na jeziorze znajduje się pięć wysp o łącznej powierzchni 18 hektarów. Jezioro jest połączone z leżącym na północ Jeziorem Dłużec i leżącym na południe Jeziorem Gant. Większość brzegów jest porośnięta roślinnością przybrzeżną. Z uwagi na małą ilość turystów nie ma tu wielu plaż i nikt ich nie zbuduje.  Te które są, to są plaże trawiaste. Jest też wiele pomostów, które umożliwiają bezpieczne wejście do wody.

Noclegi nad Jeziorem Białym

Przy Jeziorze Białym nie ma typowej miejscowości turystycznej. Infrastruktura jest skromna i rezerwując nocleg należy działać z wyprzedzeniem. Wiele działających tu pensjonatów czy domków jest nastawionych na obsługę kajakarzy płynących szlakiem Krutyni. Są skupione głównie w północno-wschodniej części jeziora. Po przeciwnej stronie znajduje się pole namiotowe i stanica PTTK. Jednak po większe zaopatrzenie trzeba wybrać się do Piecek.

Jezioro Białe – ryby

Jeziorem opiekuje się Gospodarstwo Rybackie w Mrągowie. Do wędkowania niezbędne jest zezwolenie sprzedawane przez gospodarstwo. W jeziorze występują głównie takie ryby jak: szczupak, leszcz, płoć, sandacz, węgorz i lin. Jezioro jest objęte strefą ciszy – nie można używać łodzi motorowych.

Podsumowanie

Jezioro Białe jest ciche i spokojne. Leży na uboczu, z dala od dużych miast, ale na trasie Szlaku Kajakowego rzeki Krutyni. Jest to dobre miejsce na przystanek czy nocleg w trakcie wypoczynku na kajaku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

45 − 36 =

Scroll to Top