Jezioro Dłużec

Jak dojechać nad jezioro

Jezioro Dłużec leży na Pojezierzu Mrągowskim w województwie Warmińsko-Mazurskim. Do jeziora wpływa rzeka Sobiepanka a wypływa Babięcka Struga. Tymi strumieniami jezioro jest połączone z sąsiednimi. Na północy leży Jezioro Kujno, a na Południu Jezioro Białe. Jezioro leży pomiędzy wsiami Borowe, Rutkowo i Dłużec. Najłatwiejszy dojazd prowadzi z Piecek do Dłużca lub drogą wojewódzką numer 600 prowadzącą ze Szczytna do Mrągowa.

Jezioro Dłużec
Jezioro Dłużec

Powierzchnia jeziora wynosi 123 hektary, średnia głębokość to 6 metrów, a maksymalna wynosi 20 metrów. Jezioro Dłużec leży na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Jeziora Sorkwickie”. Podobnie jak wiele okolicznych jezior to, jest rynną wyżłobioną przez rzekę i lodowiec. W północnej i południowej części są niewielkie lasy, ale większość brzegów jest wykorzystywana jako pola i łąki. Tereny wsi Borowe i Dłużec są w znacznej części nastawione na obsługę ruch turystycznego.

Mapa jeziora

Noclegi nad jeziorem

Jezioro Dłużec to dobra baza turystyczna zwłaszcza dla osób płynących szlakiem Krutyni. Zbiornik jest bardziej dostępny niż sąsiednie jeziora, co wynika z bliskiej odległości do drogi wojewódzkiej. Nie ma tu dużych hoteli ani hucznych ośrodków turystycznych. Noclegi zapewniają głównie kwatery prywatne w gospodarstwach agroturystycznych, prywatnych domach, czy domkach letniskowych. Ponieważ jezioro leży na szlaku Krutyni to gospodarze są nastawieni na obsługę kajakarzy. Kajaki można wypożyczyć w wielu miejscach. W prawie każdym miejscu, gdzie jest zejście do wody. Podobnie z noclegami. Wiele domów i pensjonatów ma bezpośredni dostęp do wody i oferuje zakwaterowanie nie tylko dla osób, które przyjadą samochodami, ale i dla tych, którzy przypłyną kajakiem. Według ostatnich badań jezioro ma III klasę czystości wody.

Ryby i pozwolenia

Jezioro Dłużec jest wykorzystywane gospodarczo przez Gospodarstwo Rybackie Mrągowo, które również sprzedaje zezwolenia na połów ryb. Na jego terenie obowiązuje strefa ciszy. To oznacza, że nie można korzystać z łodzi z silnikiem. W jeziorze występują głównie takie ryby jak: szczupak, leszcz, płoć, sandacz, węgorz i lin. Jednak właśnie szczupak powinien tu być celem. Jest ich dużo i są przeważnie dobrze wyrośnięte.

Podsumowanie

Jezioro Dłużec na Pojezierzu Mrągowskim jest dobrze zaopatrzoną bazą dla turystów płynących Krutynią. Jest tu duży wybór domków i pensjonatów, ale jednocześnie jest cicho jak na typowej mazurskiej wsi. To na pewno dobre miejsce na wakacje dla osób lubiących spokój i niezmąconą przyrodę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

24 + = 27

Scroll to Top