Pojezierze Suwalsko-Augustowskie

Pojezierze Suwalskie – polska część Pojezierza Litewskiego, rozciągającego się na wschód od właściwych Mazur, w północnej części województwa podlaskiego. W litewskiej literaturze wstępuje pod nazwą Sūduvos aukštuma. W polskiej literaturze często używa się nazwy Pojezierze Suwalsko-Augustowskie, chociaż jest to nazwa potoczna. Obejmuje ono znaczne obszary powiatu suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego. Największym miastem regionu są Suwałki. Spośród około 250 jezior powyżej jednego hektara większość jest jeziorami rynnowymi. Spotyka się także jeziora morenowe, owalne, charakteryzujące się nieregularną linią brzegową. Większość jezior odznacza się czystymi wodami. Jest to chłodniejsza część Polski. Zdarza się, że temperatury są tu o kilkanaście stopni niższe niż w innych częściach kraju. Zwłaszcza zimą.

Pojezierze Suwalsko-Augustowskie

Pojezierze Suwalsko-Augustowskie – turystyczne jeziora

Najciekawsze atrakcje turystyczne

Puszcza Augustowska to duży kompleks leśny położony pomiędzy drogą krajową nr 8 a wschodnią granicą Polski. Powierzchnia całej puszczy wynosi 160 tysięcy hektarów, z czego w granicach Polski znajduje się ponad 114 tysięcy hektarów. Na jej terenie znajduje się Wigierski Park Narodowy. Przez Puszczę Augustowską prowadzą liczne szlaki turystyczne: piesze, rowerowe i kajakowe. Jeziora są cenione przez żeglarzy i amatorów innych sportów wodnych, a także wędkarzy.

Kanał Augustowski, czyli kanał łączący drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Prowadzi od rzeki Biebrzy w okolicy Dębowa przez rzekę Nettę do Augustowa. Dalej przez jeziora Necko, Białe Augustowskie i Studzieniczne. Następny odcinek do wsi Płaska jest dziełem rąk ludzkich. Kolejna część prowadzi przez niewielkie jeziora do Mikaszówki za którą jest połączenie z Czarną Hańczą. Dalej znowu kanał jest sztuczny i prowadzi do granicy z Białorusią w Rudawce. Białoruska część kanału prowadzi niemal prosto do Niemna. Obecnie kanał jest wykorzystywany turystycznie. Pływają po nim statki wycieczkowe i kajakarze. Jest bardzo atrakcyjny ze względu na liczne śluzy.

Czarna Hańcza jest największą rzeką na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim. Przepływa przez bardzo ciekawe tereny, nieraz o unikatowych walorach krajobrazowych, geologicznych i historycznych. Rzeka jest przepiękna. Miejscami dolina jest wąska, a nurt bystry, jednak w większości to rzeka nizinna leniwie meandrująca. Na odcinku o Jeziora Wigry do Kanału Augustowskiego jest trasą popularnego spływu kajakowego.

Rospuda to druga turystycznie ważna rzeka na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim. Jest równie piękna jak Czarna Hańcza, a do tego przepływa przez ciekawe jeziora. Tu krajobraz jest bardziej urozmaicony, ponieważ woda płynie nie tylko przez lasy i łąki, ale i przez pola. Szlak kajakowy prowadzi od Jeziora Garbaś do Augustowa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 47 = 54

Scroll to Top