Jezioro Sumowo Bakałarzewskie

Jezioro Sumowo Bakałarzewskie leży na Pojezierzu Suwalskim w pobliżu wsi Bakałarzewo. Przez jezioro przepływa rzeka Rospuda, którą prowadzi jeden z bardziej popularnych szlaków kajakowych w Polsce.

Nad jezioro najlepiej dojechać drogą wojewódzką nr 653, która łączy Olecko i Suwałki. W okolicy trwa budowa drogi ekspresowej Via Baltica, która połączy przejście graniczne z Polski i Litwy w Budzisku z centralną Polską.

Jezioro Sumowo Bakałarzewskie
Jezioro Sumowo Bakałarzewskie

Jezioro jest dosyć małe ale długie. Jest to typowe dla jezior, które zajmują rynnę polodowcową. Ma 110 hektarów powierzchni. Maksymalna głębokość wynosi 16 metrów. Jezioro ma maksymalnie 500 metrów szerokości, ale długości aż 3800 metrów. W większości jezioro otaczają pola i zabudowa gospodarstw rolnych. W południowej części są niewielkie laski, ale zasadniczo zbiornik leży na wsi.

Szlak kajakowy Rospudy zaczyna się w Matłaku nad Jeziorem Garbas. Jednak Jezioro Sumowo również może być miejscem rozpoczęcia spływu. Odległość z Matłaka do Bakałarzewa to tylko 3 kilometry, a przed mostem na drodze wojewódzkiej nr 653 jest staw i stary młyn. Miejsce jest urokliwe, ale zapora przy młynie oznacza przenoskę, więc jeżeli kajakarze nie mają siły lub możliwości podniesienia łodzi na dystansie około 50 metrów to mogą rozpocząć przygodę na plaży miejskiej w Bakałarzewie. Ta plaża znajduje się około 300 metrów od głównej drogi na północnym brzegu. Prowadzi tu wąska asfaltowa droga. Plaża jest ładnie zagospodarowana przez gminę. Jest tu wiata, ławki, miejsce na ognisko i parking, ale niestety tylko na cztery samochody. Dalej droga prowadzi do większej grupy domków letniskowych i do pól. Poza gminną jest jeszcze jedna należąca do ośrodka Forte. Dostęp nie jest ograniczony, chociaż stoi znak z informacją, że jest to teren prywatny.

Jezioro Sumowo Bakałarzewskie można zaliczyć do typu leszczowego. Ryby które tu występują to: leszcz, płoć, lin. Z ryb drapieżnych występuje tu w dużych ilościach szczupak, okoń i węgorz. Kilka lat temu jezioro zostało dodatkowo zarybione i występuje tu również sum, od którego akwen ma nazwę. Wędkarzom polecana jest przede wszystkim część północna jeziora, gdzie licznie gromadzą się ryby przy dopływie rzeki Rospuda. Jeziorem opiekuje się Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach i jest wymagane zezwolenie na wędkowanie.

Jezioro jest ładne i spokojne. To dobre miejsce dla wędkarzy i dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy. Teren jest położony w oddaleniu od większych miast, a i zabudowań wiejskich jest niewiele. Bezksiężycowa noc potrafi być na prawdę czarna.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 7

Scroll to Top