Jezioro Sajno

Jezioro Sajno jest największym jeziorem w okolicy Augustowa i w ogóle jednym z większych jezior na Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim. Leży blisko miasta, ale nie jest łatwo dostępne, gdyż jest oddzielone wodami Netty. Sajno otoczone jest ze wszystkich stron lasami Puszczy Perstuńskiej, będącej częścią kompleksów leśnych Puszczy Augustowskiej. Od wschodu Jezioro Sajno łączy się przesmykiem (biegnie tędy droga wojewódzka nr 664 i tory kolejowe) z jeziorkiem Sajenek. Grobla jest całkowicie sztuczna. W 1897 r. jezioro zostało przegrodzone sztuczną groblą, którą poprowadzono tor kolejowy Grodno-Suwałki. Podzieliła ona akwen na dwa zbiorniki: główny na zachodzie i wschodni. W czasie II wojny światowej w 1944 r. przechodziła przez jezioro linia frontu, stąd pozostałości po okopach w zachodniej części jeziora oraz nieraz znajdowane militaria. W północnej części jeziora ma ujście Kanał Bystry. W kierunku południowo-zachodnim wypływa z Sajna rzeczka Sajownica – nieuregulowany odcinek rzeki Netty.

Jezioro Sajno
Jezioro Sajno

Jezioro ma 522 hektary powierzchni. Maksymalna głębokość to 27 metrów a średnia 10. Posiada liczne zakola i cyple. Brzegi jeziora są słabo ukształtowane – głównie porośnięte trzciną, pałką i oczeretem. Jedynie przy wpływie Sajownicy znajduje się podmokła łąka.

Jezioro leży głęboko w lesie i mało tu jest przypadkowych osób. Mieszkańcy Augustowa na szybki wypad na plażę raczej wybierają Jezioro Necko. Nad Jeziorem Sajno znajdują się dwa ośrodki wypoczynkowe, które zapewniają niezbędną infrastrukturę: domki, bary, strzeżoną plażę, pomosty i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Kanał Bystry może być celem wycieczek kajakowych przez centrum Augustowa (gdzie łączy się z rzeką Nettą) aż do Jeziora Necko. W zasadzie jedyne miejsce, aby szybko skoczyć nad jezioro to parking przy grobli dzielącej jezioro na dwie części. Zmieści się tu około 20 samochodów. Plaza jest tu ładna i trawiasta. Zejście do wody jest łagodne. Jednak plaża leży przy samej drodze i nie ma tu żadnej infrastruktury.

Rowerowy szlak “Wokół Jeziora Sajno” prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, po obu brzegach tego jeziora. Rozpoczyna się w centrum Augustowa, biegnie przez Sajenek i kończy w Białobrzegach nad Kanałem Augustowskim. Ma 21 kilometrów długości, biegnie głównie dobrymi, leśnymi drogami gruntowymi oraz drogami rowerowymi szlaku Green Velo. Jest oznakowany kolorem żółtym. Szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub po drogach lokalnych o małym i bardzo małym natężeniu ruchu pojazdów, brak niebezpiecznych skrzyżowań. Szlak o charakterze rekreacyjnym i dostosowany dla rodzin.

Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Augustów. Wymagane jest wykupienie zezwolenia na połów ryb. Jezioro ma liczne zakola i cyple, w których wędkarze mogą spokojnie złowić wiele gatunków ryb. Ryby, które tu występują to głównie: szczupak, okoń, węgorz, sandacz, karp, leszcz, lin i sieja. Ilość ryb jest średnia. Jednak wędkowanie na tym dużym i cichym jeziorze jest przyjemne. Jest tu strefa ciszy – nie można używać silników spalinowych w łodziach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 1 =

Scroll to Top