Jezioro Studzieniczne

Jezioro Studzieniczne leży najbardziej na wschód z jezior gminy Augustów. Tu kończy się trasa Żeglugi Augustowskiej. Dalej można płynąc dalszą częścią Kanału Augustowskiego. Formalnie jezioro położone jest w Augustowie, ale dominuje tu zabudowa wypoczynkowa. To doskonałe miejsce na odpoczynek dla tych, którzy płyną kajakami z Jeziora Wigry do Augustowa.

Jezioro Studzieniczne. Fot. adamkoc1, licencja CCBY 3.0
Jezioro Studzieniczne. Fot. adamkoc1, licencja CCBY 3.0

Jezioro jest spore. Ma 250 hektarów. Średnia głębokość wynosi 8,7 metra, a maksymalna 30 metrów. Linia brzegowa jest bardzo rozwinięta. Znajdują się wyspy: Lipówek, Janowy Grąd (największa), Brzozowy Grąd (najmniejsza), która stanowi od 1960 r. rezerwat florystyczny Brzozowy Grąd. Łączna powierzchnia wysp to 2,5 hektara. Na dawnej wyspie Jeziora Studzienicznego, połączonej obecnie z lądem groblą znajduje się sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Na wschodzie jezioro przechodzi w Kanał Augustowski i znajduje się tu Śluza Swoboda. Na zachodzie przez Śluzę Przewięz jest połączenie z Jeziorem Białym Augustowskim. Na południu jest jeszcze kanał prowadzący do Stawu Studzieniczańskiego. Linia brzegowa Jeziora Studzienicznego zajęta jest głównie przez lasy, które zajmują, aż 70% linii brzegowej – są to głównie lasy sosnowe. Dużą część linii brzegowej jest podmokła.

Te okolice są często wybierane na miejsce odpoczynku przez kajakarzy i tych, którzy preferują ciszę. Do wyboru jest 5 pól namiotowych i wiele prywatnych domków wypoczynkowych. To może być ostatni nocleg dla tych, którzy płyną kajakami do Augustowa. Ta trasa jest bardzo urokliwa i długa. Prowadzi z Jeziora Wigry, przez Czarną Hańczę i Kanał Augustowski. Można nawet płynąc dalej rzeką Nettą do Biebrzy. Baza turystyczna tutaj została bardzo rozbudowana, bez problemu można uprawiać tutaj turystykę pieszą, wodną, konną czy rowerową.

Rowerowy szlak “Wokół Jeziora Białego i Jeziora Studzienicznego” prowadzi, zgodnie ze swoją nazwą, dookoła tych jezior. Leżą one na północ od Augustowa i stanowią część systemu hydrotechnicznego Kanału Augustowskiego. Trasa ma formę pętli, jest oznakowana kolorem niebieskim i ma 25 kilometrów długości. Nadaje się znakomicie na rodzinną wycieczkę rekreacyjną. Biegnie głównie leśnymi drogami na brzegach jezior oraz fragmentem miasta Augustów. Atrakcją trasy są ładne widoki na jeziora, dwie śluzy Kanału Augustowskiego (Przewięź i Swoboda) oraz sanktuarium maryjne w Studzienicznej. Szlak jest dość dobrze oznakowany i wyposażony w miejsca odpoczynku. Na trasie znajdują się liczne bary i punkty gastronomiczne.

W jeziorze występuje wiele atrakcyjnych gatunków ryb, między innymi: płoć, leszcz, węgorz, wzdręga, sieja, sielawa, karp, szczupak, okoń a czasami sandacz. Szczupaki spotkamy niemal wszędzie. Są łowiska rokujące brania. W szczególności szeroki na kilkadziesiąt metrów przesmyk pomiędzy wyspami leżącymi w pobliżu śluzy Przewięź. Kolejne łowisko to zieleniąca się kępami sitowia i rdestnicami zatoka, która znajduje się w linii tych wysp przy południowym brzegu. Dzierżawcą jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Augustów. Wymagane jest wykupienie zezwolenia na połów ryb.

Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999 Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej odwiedził papież Jan Paweł II. Na wyspie, obok kaplicy, w miejscu, gdzie przypłynął statkiem białej floty, wzniesiono pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja upamiętniający tę wizytę. Sanktuarium jest związane z objawieniami Matki Boskiej, które miały miejsce w XVIII w. Obecnie jest głównym miejscem kultu maryjnego w diecezji ełckiej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − = 73

Scroll to Top