Jezioro Serwy

Jezioro Serwy leży około 15 kilometrów na północny wschód od Augustowa. Jest to południowa część Pojezierza Litewskiego zwanego Pojezierze Suwalsko-Augustowskie. Jezioro leży pomiędzy drogą krajową nr 16, która prowadzi z Olsztyna przez całe Województwo Warmińsko-Mazurskie, dalej do Augustowa i zakręca w stronę granicy z Litwą, a drogą wojewódzką nr 672 z Przewięzi do Rudawki. Jezioro znajduje się w sercu Puszczy Augustowskiej, tylko nielicznie poprzecinanej polami. Jedna z takich polan rolniczych znajduje się na północnej stronie jeziora. Jednak dominują tu lasy.

Jezioro Serwy
Jezioro Serwy

Powierzchnia Jeziora Serwy wynosi 460 hektarów. Maksymalna głębokość to 41 metrów, a średnia 14 metrów. Długość jeziora wynosi 7 kilometrów, a maksymalna szerokość 1,2 kilometra. Linia brzegowa jest umiarkowanie rozwinięta. Brzeg nie jest równy, ale zatoki nie wcinają się zbyt daleko. Na jeziorze są trzy wyspy: Wyspa Sosnowo (rezerwat kormoranów), Wyspa Lipowo i Wyspa Dębowo. Ponadto w południowej części jest wypłycenie, gdzie roślinność wodna wystaje ponad taflę jeziora. Na południowym krańcu jeziora jest początek kanału, który odprowadza nadmiar wody do Kanału Augustowskiego. Wejście do kanału jest przegrodzone śluzą, więc kto chce tam wpłynąć kajakiem to musi go przenieść.

Jezioro Serwy zachęca turystów, którzy cenią spokój. Co prawda baza noclegowa jest tu rozbudowana, ale zdecydowana większość to gospodarstwa agroturystyczne. W Serwach jest hotel i ośrodki wypoczynkowe, ale nie ma tu hucznych imprez. W Serwach jadąc od południa znajduje się niewielka plaża, a jej wyposażenie jest ubogie: parking, altany i niewielki pomost. Druga plaża – miejska znajduje się również w Serwach na wysokości północnego końca Wyspy Dębowej. Teren turystyczno-wypoczynkowy wyposażony w: pomosty, wiaty grillowe, przebieralnie plażowe, stojaki na rowery, miejsca postojowe, place zabaw dla dzieci ogrodzenia, śmietniki, budynki sanitariatu, oświetleniem na słupach, przyłącza wodociągowe. Pozostałe plaże nalezą do ośrodków wypoczynkowych. Absolutny spokój zapewnia drugi brzeg – wschodni. Tu lezą dwie wsie: Podmacharce i Mołowiste. Teoretycznie są to tereny rolnicze, ale w rzeczywistości niemal wszyscy mieszkańcy zajmują się agroturystyką. Większość gospodarstw ma własne zejście do wody i często pomost. W lasach wschodniego brzegu są trzy pola namiotowe. Warto wspomnieć, że woda jest bardzo czysta – zaliczana do II klasy czystości.

Jezioro jest dzierżawione przez Gospodarstwo Rybackie “Augustów”. Jest to łowisko specjalne i niezbędne jest specjalne zezwolenie do wykupienia we wsi Sucha Rzeczka w budynku przy jazie. Występujące ryby to: sielawa, karp, leszcz, okoń, płoć, sieja, szczupak, ukleja, wzdręga. Przez wiele lat było ciężko o ryby, bo dzierżawca bardzo intensywnie łowił sieciami. Jednak ostatnie lata wskazują, ze jest więcej ryb i może być sens tu łowić, chociaż cena zezwolenia jest bardzo wysoka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

89 − 81 =

Scroll to Top