Olecko – atrakcje dla turystów

Gmina Olecko

Gmina Olecko leży w północno-wschodniej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. W gminie przecinają się drogi: droga krajowa Gołdap-Olecko-Ełk (nr 657) z drogami wojewódzkimi Olecko-Raczki (nr 654), Olecko-Suwałki (nr 653), Olecko-Giżycko (nr 655) . Odległości pomiędzy większymi miastami regionu (Augustów, Ełk, Gołdap, Suwałki) wynoszą średnio 30 km, co sprawia, że Olecko stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania regionu.

Gmina Olecko leży na szlaku łączącym Krainę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko-Augustowskim. Na rzeźbę terenu największy wpływ miały zlodowacenia, w efekcie czego charakteryzuje się on bardzo urozmaiconą rzeźbą. Obszar jest pagórkowaty – wzniesienia sięgają od 121 m npm w południowej części gminy do 220 m npm w części północno – wschodniej.

Miasto Olecko
Miasto Olecko

Miasto Olecko

Miasto Olecko czaruje gości urokliwym położeniem nad rzeką Legą, która malowniczo wypływa z jeziora, owiniętego wokół miasta niczym błękitna wstęga. Powietrze w tym rejonie należy do najczystszych w Polsce. Przyczyniło się do tego m.in. oddalenie regionu od ośrodków wielkomiejskich oraz bliskie położenie 4 puszczy: Augustowskiej, Rominckiej, Boreckiej i Piskiej. Atrakcyjne położenie oleckiej bazy sportowej w sąsiedztwie parku i jeziora przekłada się na doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i uprawiania różnorakich dyscyplin sportu.

Olecko pełni rolę centrum administracyjnego gminy oraz powiatu oleckiego. Jest to wielofunkcyjny ośrodek o znaczeniu ponadlokalnym. Olecko stanowi ośrodek handlowo – usługowy, oświatowy, kulturalno-rozrywkowy oraz administracyjno-finansowy. Tu znajdują się siedziby wszystkich urzędów. Wiodące funkcje w mieście to administracja i usługi głównie handel i budownictwo oraz rekreacja, turystyka i wypoczynek. Funkcje towarzyszące funkcjom podstawowym to funkcja mieszkaniowa i funkcje obsługi w zakresie rozwoju usług, komunikacji i infrastruktury technicznej. W mieście dominującą funkcją jest przemysł drzewny oraz spożywczy (zakłady mięsne, mleczarskie, piekarnie).

Klimat

Klimat (wg Rocznika Statystycznego woj. warmińsko-mazurskiego z 2001 roku)

 • średnia roczna temperatura powietrza w okresie 1971-2001 roku wynosi 7,5 C,
 • średnia miesięczna temperatura powietrza w styczniu: -0,6 C, a w lipcu 19,8 C,
 • roczne sumy opadów w [mm]: w roku 1999 – 701, w 2000 – 607 i 2001 – 663,
 • roczne sumy opadów na przestrzeni lat 1981-2001 wynoszą 550 – 750 [mm],
 • dość długo utrzymuje się pokrywa śnieżna 70-100 dni.

Tu notowano najniższe temperatury spośród wszystkich miejscowości położonych na terenach do 1000 m nad poziomem morza. Jako skrajne temperatury przyjęto dla Olecka – latem 34°C, a zimą -36,4°C; tak więc maksymalna amplituda temperatury wynosi tu 70,4°C, mimo że stwierdzano lokalnie jeszcze większe mrozy, jak np. w marcu 1940 roku (-38 °C) czy podczas prawdziwej „zimy stulecia” w 9 lutego 1929 roku – 42 C. Instalując tu w roku 1893 stację meteorologiczną brano zapewne pod uwagę te okoliczności.

Oferta aktywnego wypoczynku w Olecku jest wyjątkowa.
Do dyspozycji turystów mamy zespół sportowo – rekreacyjny, który mieści się w zabytkowym parku, bezpośrednio przylegającym do brzegów jeziora Oleckie Wielkie, niespełna pięćset metrów od centrum miasta. W skład zespołu wchodzą:

 • korty tenisowe,
 • boiska do siatkówki plażowej,
 • boisko piłkarskie ze sztuczną murawą,
 • stadion lekkoatletyczno-piłkarski, obozowisko,
 • hala widowiskowo-sportowa z pływalnią „Lega”,
 • plaża miejska,
 • skate park,
 • trasa przyrodnicza wokół jeziora – Wiewiórcza Ścieżka.

Na terenie strzeżonego, miejskiego kąpieliska znajduje się m.in. molo z wieżą do skoków, wypożyczalnia sprzętu pływającego, baza WOPR, bar z zadaszoną wiatą , boisko do gry w siatkówkę, zaplecze sanitarne. Tutaj też w czasie lata odbywa się wiele imprez sportowych i kulturalnych.

Plaża miejska
Plaża miejska

Szlaki turystyczne

Okolice Olecka należą do tych nielicznych zakątków kraju, które łączą w sobie niezwykłe piękno krajobrazu ze świeżością terenów nie zniszczonych przez człowieka. Dominują tu barwy zieleni lasów i błękitu jezior – miejsc wymarzonych do odpoczynku.

Atuty Ziemi Oleckiej to wspaniały mikroklimat, duże obszary wodne i leśne, bogactwo zwierzyny i ptactwa, różnorodność szaty roślinnej – doskonałe warunki do żeglowania, polowania, wędkowania, grzybobrania.

Rezerwaty przyrody z rzadko spotykanym drzewostanem i zwierzyną powiększają atrakcyjność turystyczno – krajoznawczą tego regionu. Spotkać tu można gatunki charakterystyczne dla klimatu subpolarnego, występujące w postaci reliktów, zbiorowiska roślinne zachowane w niezmienionej, pierwotnej postaci – bór bagienny, torfowisko wysokie i torfowisko przejściowe. Dwa ostatnie zbiorowiska utrzymały się w wyniku obecności jezior i lokalnych bezodpływowych zagłębień terenu.

To zróżnicowanie terenu oraz położenie na skraju wpływów klimatu atlantyckiego i kontynentalnego utrzymuje różnorodność i bogactwo flory. Występuje tu zatem wiele gatunków i zbiorowisk roślinnych uznawanych za rzadkie lub zagrożonych wyginięciem.

Olecko – atrakcje dla dzieci

Olecko to doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu z rodziną. Warto tu przyjechać z dzieckiem bez względu na porę roku. Latem rozrywką będzie spędzenie czasu nad jeziorem. Szczególnie przyjazne dzieciom jest kąpielisko „Skocznia” nad jeziorem Oleckim Wielkim. Czas na świeżym powietrzu można przyjemnie spędzić także w miejskich parkach. Dziecięcym harcom sprzyja park w centrum miasta z nowoczesnym placem zabaw, natomiast teren rekreacyjny ulokowany przy pasażu spacerowym na plażę miejską „Skocznia” poza placem zabaw oferuje też skatepark, tory do jazdy na rowerze czy rolkach oraz piramidę linową. Rozrywki dostarczają również projekcje filmów w kinie Mazur. Niemałą atrakcją dla najmłodszych będzie z pewnością bliski kontakt z naturą. Na pewno naszym najmłodszym pociechom spodoba się spacer po Wiewiórczej Ścieżce – trasie wytyczonej wzdłuż linii brzegowej miejskiego jeziora. To doskonała okazja do poznania nowych, nieznanych dotąd gatunków roślin i zwierząt.

Artykuł oparty na materiałach opublikowanych na stronie miasta Olecko.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

41 − = 32

Scroll to Top