Jezioro Necko w Augustowie

Jezioro Necko i Rospuda Augustowska

Jezioro Necko leży w granicach Augustowa. W zasadzie cały zbiornik jest w mieście, ale zabudowa jest tylko na południowym brzegu. Środkowa cześć południowego brzegu to tereny typowo miejskie. Na zachodzie pojawia się coraz więcej domków wypoczynkowych. Wschodni kraniec zajmują hotele i ośrodki wypoczynkowe. Cały północny brzeg jest porośnięty lasem i praktycznie niedostępny. Dojazd nad jezioro jest bardzo dobry, gdyż trzeba dojechać do Augustowa, który jest świetnie skomunikowany. Prowadzi tu droga krajowa nr 8 z Białegostoku, która dalej wiedzie do granicy z Litwą i do Kowna. Jest też droga krajowa nr 61 w kierunku Warszawy i droga krajowa nr 16 z Olsztyna.

Jezioro to jest częścią Pojezierza Litewskiego, którego polska część nosi nazwę Pojezierza Suwalskiego czasami zwanego suwalsko-augustowskim. Jeziora w okolicy Augustowa są określane jako leżące na Pojezierzu Augustowskim. Jednak jest to nazwa potoczna. Nie stanowi formalnej jednostki regionalizacji fizycznogeograficznej Polski. Powierzchnia Jeziora Necko wynosi 400 hektarów. Głębokość średnia wynosi 10 metrów a maksymalna 25 metrów. Jezioro zajmuje rynnę polodowcową ułożoną równoleżnikowo. Maksymalna długość to 5,4 kilometra, a szerokość to 850 metrów. W północno-wschodnim końcu jezioro jest połączone z drugim o nazwie Rospuda Augustowska. To jest trochę mniejsze jezioro o powierzchni 104 hektara. Jednak ich połączenie jest umowne i w zasadzie można powiedzieć, że jest to jeden zbiornik wodny.

Jezioro Necko i Augustów
Jezioro Necko i Augustów

Do jeziora Rospuda Augustowska wpada rzeka Rospuda. Wypływa dalej z Jeziora Necko już jako rzeka Netta. Stąd nazwa jeziora. Na wschodzie jezioro jest połączone z kolejnym – Jeziorem Białym Augustowskim. Łączy je rzeka Klonownica. Tędy przebiega Kanał Augustowski.

Atrakcje nad Jeziorem Necko

Aktywna turystyka i atrakcje są umiejscowione po obu brzegach Netty. Część zachodnia to marina, molo i trawista plaża Bielnik. Cześć wschodnia to plaża miejska. To tu znajduje się główne miejsce odpoczynku turystów spragnionych zabaw w wodzie, którzy jednocześnie nie mają lodzi. Za plażą znajduje się miejski amfiteatr, gdzie w sezonie jest organizowanych wiele imprez. Obok plaży znajduje się jeden z pierwszych w Polsce wyciąg nart wodnych. Jest to największa atrakcja sportowa jeziora jak i całej okolicy. Obok znajduje się również park linowy. W okolicy jest wiele parkingów, ale warto tu przyjść pieszo z centrum miasta.

Jezioro Necko to również miejsce na zorganizowane wycieczki wodne. Żegluga Augustowska pierwsze rejsy zaczęła organizować w 1953 r. Z jej usług korzysta rocznie ok. 100 tysięcy pasażerów. Sezon żeglugowy rozpoczyna się w kwietniu i trwa do późnej jesieni. Do dyspozycji gości żegluga oddaje 200-osobowe statki: Sajno i Serwy oraz 330-osobowy statek – katamaran Swoboda. Od 2014 roku po jeziorach augustowskich pływa stylizowany na jaćwieską łódź wojenną jednostka. Poza tym jest wiele miejsc, gdzie można wypożyczyć łódkę, kajak czy rower wodny.

Tutaj także kończy się szlak kajakowy rzeki Rospudy. Jest to jedna z piękniejszych rzek (Podlasia) i z tego powodu w roku 1991 wyznaczono obszar chronionego krajobrazu Dolina Rospudy. Trasa od Jeziora Garbaś do Augustowa zajmuje około 4 dni. Warto zwrócić uwagę, że całą dolinę Rospudy można zwiedzić wyłącznie kajakiem.

Ryby w Jeziorze Necko

Dzierżawcą i opiekunem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach. Poza kartą wędkarską wymagane jest oddzielne zezwolenie na wędkowanie. Gatunki ryb występujące w zbiorniku: szczupak, okoń, węgorz, sum, płoć, leszcz, kleń, jaź. Dużego szczupaka należy szukać przy górkach, naprzeciwko ośrodka wczasowego “Kresowia” i przy połączeniu Necka z Rospudą. W roku 2019 miasto Augustów podpisało umowę z dzierżawcą jeziora. Na jej skutek w latach 2020-2023 nie będą prowadzone połowy gospodarcze, a jezioro będzie zarybiane. Z tego tytułu miasto płaci 20 000 zł rocznie. Być może umowa będzie jeszcze dalej przedłużana.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 45 = 53

Scroll to Top