Spływ kajakowy na wakacje

Lato za pasem. Wśród różnych pomysłów na spędzanie wolnego czasu coraz częściej pojawia się kolejna opcja: spływ kajakowy. Ta forma aktywnego wypoczynku staje się coraz popularniejsza i z każdym rokiem znajduje więcej zwolenników.

Spływ kajakowy na nizinie
Spływ kajakowy na nizinie

Słów kilka o przygotowaniu do wyprawy kajakowej

Spływ kajakowy, jak zresztą każda forma wypoczynku, ukierunkowany jest na aktywne spędzanie wolnego czasu. A to wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim potrzebne są: kajak, wiosła oraz kamizelki asekuracyjne. Sprzęt można wypożyczyć, korzystając z usług wypożyczalni, lub zaopatrzyć się we własny. Koniecznie trzeba też pamiętać o namiocie, śpiworze, materacu lub karimacie,gazowej butli turystycznej, apteczce, sandałach, przewodnikach i mapach, pojemnikach na jedzenie, workach na śmieci, odzieży biwakowej, przyborach toaletowych. Z tak przygotowanym ekwipunkiem można wyruszać na spływ kajakowy, tylko gdzie?

Tam popłyniesz na spływ kajakowy

Jeśli „spływać”, to przede wszystkim na Mazurach, Kaszubach, Suwalszczyźnie, Pomorzu Zachodnim. Okazuje się jednak, że doskonałe warunki dla kajakarzy można znaleźć też na Bugu, Pilicy czy Wieprzu. Kajaki pojawiają się także na Odrze czy Baryczy. Prawdziwi zapaleńcy natomiast decydują się na dość wymagające (zarówno od strony sprzętowo-technicznej, jak i fizycznej) wyprawy po rzekach górskich: Dunajcu, Sanie albo Rabie.

W trakcie spływów możemy natknąć się na takie atrakcje, jak:

  • śluza na Kanale Augustowskim,
  • Kanał Elbląski,
  • Dolina Dunajca,
  • Pałucka Pętla Kajakowa,
  • Pojezierze Brodnickie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Spływ kajakowy to niewątpliwie ciekawy sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli jednak nie zachowamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, może okazać się również niebezpieczny. Przed wyruszeniem na spływ warto zostać przeszkolonym z takich czynności technicznych jak wsiadanie do kajaka, sposoby i techniki wiosłowania, omijanie przeszkód. Istotny jest też właściwy podział osad oraz wybór osoby odpowiedzialnej, zwanej „komandorem”. W trakcie spływu konieczne jest pamiętanie o zabieraniu ze sobą apteczki i kamizelek asekuracyjnych. Należy ciągle analizować stan pogody i wody. Nie warto wypływać w miejsca nieznane i niebezpieczne, a już pod żadnym pozorem nie można wsiadać do kajaka, będąc pod wpływem alkoholu.

Spływ kajakowy w górach
Spływ kajakowy w górach

Kajakowy savoir-vivre

Kultura obowiązuje wszędzie. Nie zwalnia od niej również wypoczynek. Każdy sport w pewien sposób tworzy sobie zasady, których należy przestrzegać – również spływy kajakowe mają swój savoir-vivre.

Zgodnie z nimi osobą najważniejszą jest tak zwany komandor, do którego poleceń i wytycznych należy się stosować. Ważne jest też pomaganie sobie nawzajem. Dobrze postrzega się pozdrawianie innych osad kajakarskich, mijanych na spływowym szlaku. Kajak powinien być zawsze utrzymany w czystości, a pozostały sprzęt – zadbany i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. O porządek należy dbać również w miejscach biwakowania. Wypadałoby też powstrzymać się od palenia papierosów. Zupełnie niedozwolone natomiast jest spożywanie alkoholu w trakcie przebywania na wodzie lub przed wypłynięciem.

No to w rzekę!

Spływ kajakowy jako forma aktywnego wypoczynku zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, żeby spróbować. Wystarczy przygotować odpowiedni ekwipunek, zgromadzić zgraną i chętną do udziału w wyprawie ekipę, wybrać miejsce, zakupić sprzęt lub wyszukać w internecie wypożyczalnię i już! Rzeki czekają!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 47 = 52

Scroll to Top