Jezioro Ukiel (Krzywe) – największe jezioro miejskie w Olsztynie

Jezioro Ukiel położone jest na terenie miasta Olsztyn w województwie warmińsko-mazurskim. Ukiel, to jego oficjalna nazwa, jednak powszechnie znane jest jako jezioro Krzywe. Stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta oraz całego Pojezierza Olsztyńskiego. Jest miejscem relaksu i wypoczynku dla mieszkańców.

Jezioro Ukiel (Krzywe)  w Olsztynie
Jezioro Ukiel (Krzywe) w Olsztynie

Składa się z czterech zatok połączonych cieśninami i ma całkowita powierzchnię 412 hektarów. Część gutkowska (północna), otoczona polami i osiedlami mieszkaniowymi, ma powierzchnię około 118 hektarów. Potocznie zwana jest Zatoką Kopernika. Basen Przejna, w części środkowej jeziora, o powierzchni prawie 85 hektarów otaczają lasy i pola uprawne. Nieoficjalnie określany jest jako Pacyfik. Podobną wielkość ma zatoka łupstychska, zwana Łabędzią Szyją. Najbardziej południowa część, to basen olsztyński (potocznie zwany Zatoką Grunwaldzką), o powierzchni ponad 120 hektarów i najbardziej rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Znajdują się tam miejsca idealne do biernego i aktywnego wypoczynku.

Jezioro Krzywe słynie z doskonale przygotowanej plaży miejskiej. Strzeżone kąpielisko, przystań, wypożyczalnie sprzętu pływającego, dmuchany plac zabaw, restauracje, kawiarnie, lodziarnie, to tylko niektóre atrakcje dla miłośników plażowania. Czyste i schludne przebieralnie, prysznice i toalety zapewnią komfort wypoczynku. W pobliżu znajdują się przestronne bezpłatne parkingi (choć w sezonie mogą okazać się nie dość przestronne) z łatwym dostępem do plaży.

Jezioro Krzywe zadowoli również osoby szukające wytchnienie od miejskiego gwaru. Wokół tego ogromnego jeziora nie brakuje dzikich plaż z pięknymi widokami. Pozwolą one zrelaksować się w ciszy, spokoju i otoczeniu pięknej przyrody.

Nie zawiodą się również miłośnicy aktywnego wypoczynku. Przystań i wypożyczalnie sprzętów wodnych (kajaki, rowery wodne, żaglówki, łodzie wiosłowe etc.), boiska do uprawiania zespołowych sportów plażowych, a także kilkanaście ścieżek spacerowych i rowerowych wokół jeziora sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Jezioro Ukiel

Jezioro Ukiel zadowoli także wędkarzy, którzy szukają zacisznego miejsca na urlop z wędką. Obfituje ono bowiem w leszcze, okonie i szczupaki, a przy odrobinie szczęścia można złowić suma czy węgorza.  Natomiast długa linia brzegowa, niemal 23 kilometrowa, oraz liczne zatoki powodują, że da się znaleźć zaciszne miejsce do wędkowania.

Malownicze tereny oraz różnorodność atrakcji sprawiają, że na Pojezierze Olsztyńskie i do samego miasta Olsztyn chce się wracać wielokrotnie. Jezioro Krzywe, to bez wątpienia doskonałe miejsce na udany urlop w kraju, które zaspokoi gusta najwybredniejszych turystów. Znaleźć pracę w Olsztynie można na Jooble

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 1 =

Scroll to Top