Jezioro Drwęckie

Jezioro Drwęckie jest położone na terenie powiatu ostródzkiego, a w zasadzie w znacznej części w samym mieście Ostróda. Z tego powodu dojazd jest bardzo łatwy. Miasto przecina droga ekspresowa S7 i duży szlak kolejowy. Samo miasto jest główną bazą dla osób odwiedzających okolice i wydaje się, że to dobrze. Całą północną część jeziora otaczają Lasy Liwskie. Dzięki temu w okolicy można również odpoczywać na rowerze, a nie tylko nad wodą.

Jezioro Drwęckie
Jezioro Drwęckie

Jezioro Drwęckie jest dość duże. Powierzchnia wynosi 880 hektarów. Maksymalna głębokość to 22 metry. Jest to jezioro rynnowe, co jest typowe dla Pojezierza Iławskiego. Składa się z dwóch rynien. Pierwsza równoleżnikowa o długości 12 kilometrów i druga północna o długości 5 kilometrów. Od południa jezioro jest połączone z dwoma kolejnymi: Smordy i Morliny o małym znaczeniu turystycznym. Na wschodzie Kanał Pauzeński (część Kanału Elbląskiego) prowadzi przez Jezioro Pauzeńskie do Jeziora Szeląg Wielki. W okolicy połowy części równoleżnikowej wpada druga część Kanału Elbląskiego. Przez jezioro przepływa także rzeka Drwęca. Na północnej części jeziora leży wyspa Ostrów, chociaż miejscowi mówią na nią wyspa Orzechowa.

Jezioro Drwęckie główne centrum plażowania ma w Ostródzie. Tu znajduje się rozległa plaża miejska. Jest wysypana piaskiem i oferuje całkiem spory pomost. Jak na plaże w miastach przystało jest bezpłatny parking, ale w sezonie jest za mały. Za plażą znajduje się ogromny kompleks hotelowy. Budowa trwa zdecydowanie za długo, ale są szanse na dokończenie. Po przeciwnej stronie znajduje się marina. Z uwagi na to, że jezioro jest duże i połączone z innymi to stanowi doskonałą bazę do wypoczywania na łodzi. Cała miejska część jeziora jest otoczona zadbaną promenadą. Jest to doskonałe miejsce na spacer lub na odwiedzenie tawerny.

Miasto oferuje kompletną infrastrukturę turystyczną. Jednak ci, którzy wolą spokój mogą wybrać się do jednego z ośrodków wypoczynkowych w północnej części. Jezioro Drwęckie w zachodniej i południowej części jest zabagnione i nie sprzyja plażowaniu. Jednak turyści mogą przejechać się rowerem przez zabytkowy most kolejowy i ścieżkami Lasów Liwskich dostać się na brzeg północno-zachodni.

Wędkowanie na jeziorze jest dopuszczone. Wymagana jest karta wędkarska, a do łowienia w części zachodniej dodatkowo wymagane jest specjalne zezwolenie. Gospodarzem tej strony jeziora (część Samborowska) jest Gospodarstwo Rybackie w Warlitach. Tu raczej trzeba łowić z łodzi ponieważ brzegi są zabagnione. W jeziorze występuje okoń, szczupak, leszcz, płoć, lin i węgorz. Wydaje się, że szczupak jest najbardziej pożądanym celem, bo jest go sporo i bywa duży.

Jezioro Drwęckie jest doskonałym celem turystycznym. Czysta woda i infrastruktura jaką zapewnia miasto na pewno zadowoli wielu wczasowiczów. Jest tu także gdzie odpocząć w ciszy. Dobry dojazd z całej Polski bardzo zachęca.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

29 − 19 =

Scroll to Top