Patent żeglarza jachtowego – co daje i do czego uprawnia?

Patent żeglarza jachtowego - co daje i do czego uprawnia?

O patent żeglarza jachtowego stara się każdego roku mnóstwo osób. Nie ma się temu co dziwić, bo żeglowanie potrafi być prawdziwą pasją. Bez odpowiednich uprawnień i szkoleń, mogłoby jednak okazać się dość niebezpieczne. Jeżeli rozważamy staranie się o uzyskanie patentu żeglarza jachtowego, powinniśmy dowiedzieć się, czym on jest i do czego właściwie nas uprawnia.

Patent żeglarza jachtowego – do czego uprawnia? 

Jak nietrudno się domyślić, patent żeglarza jachtowego gwarantuje osobie, która go uzyskała, pewnego rodzaju uprawnienia. Większość z nas pragnie je poznać jeszcze zanim zdecyduje się na udział w kursie. Otóż przede wszystkim, patent żeglarza jachtowego uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych. Mogą być one oczywiście wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny. Długość kadłuba łodzi nie może jednak przekraczać 12 metrów. Każdy, kto pragnie starać się o patent żeglarza jachtowego, musi mieć świadomość tego, że nie jest to uprawnienie możliwe do zdobycia przez wszystkich. Aby można było w ogóle udać się na kurs, należy mieć ukończony 14 rok życia. Konieczna jest także zgoda rodzica bądź prawnego opiekuna. Bez tego niemożliwe będzie przystąpienie do kursu oraz uzyskanie patentu żeglarza jachtowego. 

Jak zdobyć patent żeglarza jachtowego? 

Zdobycie patentu żeglarza jachtowego wymaga zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Wydaje się więc, że konieczne jest zatem przystąpienie do odpowiedniego kursu. Kursy są zazwyczaj organizowane w miejscowościach nadmorskich oraz nad jeziorami. Warto mieć świadomość tego, że najbardziej opłacalny jest udział w kursach w okresie wiosennym bądź jesiennym. Kursy prowadzone w miesiącach letnich mogą być bowiem zdecydowanie droższe. Nie każdy będzie chciał zatem wziąć w nich udział. Jak zaznaczono wyżej, aby zdobyć wiedzę niezbędną do uzyskania patentu, niezbędna jest wiedza. Wspomniany kurs może zatem okazać się strzałem w dziesiątkę. Niemniej jednak, nikt nie ma prawnego obowiązku uczestnictwa w kursie. Jeżeli czujemy, że posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy jak najbardziej zrezygnować z kursu.

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Jeżeli zamierzamy wziąć udział w kursie poprzedzającym uzyskanie patentu żeglarza jachtowego, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować. Bardzo popularne są intensywne kursy weekendowe. Jeżeli jednak czujemy, że potrzebujemy więcej czasu, aby zdobyć niezbędną nam wiedzę i umiejętności, udajmy się na kurs tygodniowy. Bardzo ważne jest to, aby zabrać ze sobą odpowiednią odzież oraz akcesoria. Bez wątpienia przydadzą nam się wygodne spodnie, a także jakaś ciepła bluza. Kurtka przeciwdeszczowa także powinna zostać przez nas zabrana. Nie powinniśmy zapominać również o komfortowych butach. Najlepiej zdecydować się na obuwie sportowe, które będzie najbardziej funkcjonalne. Na kurs należy zabrać ze sobą także lekarstwa, które zażywamy na stałe. Nie zapomnijmy także o kosmetykach, jak również o drobnych przekąskach. Dzięki temu, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że kurs przebiegnie w harmonijny sposób. 

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

87 − = 78

Scroll to Top