Nad morzem zbyt tłoczno? Spędź wakacje nad jeziorem!

Spędź wakacje nad jeziorem

Nie ma nic przyjemniejszego niż wakacyjny wypoczynek nad wodą w upalne dni. Niestety, nad polskim morzem w sezonie bywa bardzo dużo ludzi – fakt, że jest tak tłoczno, odbiera wielu osobom przyjemność z wypoczywania, a przyprawia jedynie o frustrację z powodu braku miejsca na plaży czy bardzo długich kolejek po jedzenie. Czy trzeba w takim razie rezygnować z wypoczynku nad wodą? Nic bardziej mylnego! Polska obfituje przecież w przepiękne jeziora. W tym artykule rozważymy, dlaczego warto wybrać się na wakacje nad jezioro, a także – w jakie przykładowe miejsca można się wybrać. Zapraszamy do lektury!

Uroki pobytu nad polskimi jeziorami

Wyprawa nad polskie jezioro to bardzo często kontakt z dziką naturą. Jeśli podróżujemy bez dzieci i nie szukamy żadnych dziecięcych atrakcji, warto wybierać się w miejsca zaciszne, mało uczęszczane, których w Polsce nie brakuje. Wypoczynek nad jeziorem to doskonały sposób, by podładować baterie i złapać trochę oddechu. Warto podróżować z własną przyczepą kempingową lub z namiotem – wtedy możemy dotrzeć do miejsc, w których nie ma żadnych domków letniskowych, jest za to cisza i spokój, a my możemy się w pełni zrelaksować. Mamy zatem wtedy sporą niezależność i naprawdę duże pole manewru, jeśli chodzi o wybór miejsca.

Jeśli podróżujemy z dziećmi, te też na pewno docenią uroki jezior. Zabawy na plaży i beztroska kąpiel znakomicie umilą im czas. W jeziorze brak fal, przez co jest dla dzieci zdecydowanie bezpieczniej niż nad morzem. Kontakt z naturą, spotkania z kaczkami czy łabędziami to będzie coś, co dzieciom spodoba się z pewnością!

Pływanie po jeziorze z bojką

Dla dorosłych osób jeziora oferują wspaniałą atrakcję – można wypłynąć na środek jeziora czy nawet dobić do drugiego brzegu. To niesamowite uczucie, płynąć w ciszy, a wokół tylko tafla jeziora i lasy. Nie można wyobrazić sobie bardziej przyjemnego kontaktu z naturą. A przy tym ile kalorii spalimy i jak poprawimy naszą kondycję! By zadbać w pełni o swoje bezpieczeństwo, najlepiej wyposażyć się w bojkę, która w razie zmęczenia czy skurczu w kończynie utrzyma nas na powierzchni. Istnieją bojki plastikowe oraz dmuchane – my polecamy te plastikowe jako trwalsze, choć te drugie także zdadzą egzamin. Bojki można kupić w różnych rozmiarach. Standardowy rozmiar kosztuje kilkadziesiąt złotych, bez trudu można go zamówić w internecie.

Nad jakie jeziora warto się wybrać?

Ciężko wymienić poszczególne jeziora, tyle ich jest! Wymienimy więc tylko przykładowe miejsca, w które warto się wybrać na wypoczynek nad jeziorem.

1) Będzie to porada dla tych, którzy mieszkają w Poznaniu lub w okolicy – choć nic nie stoi na przeszkodzie, by przyjechać w te miejsca nawet z odległych zakątków Polski. Jezioro Wronczyńskie Duże we Wronczynie za Poznaniem to znakomita przestrzeń na wypoczynek – za stosunkowo niewielką opłatę można spędzić tam na polu kempingowym kilka dni lub nawet dłuższy czas, jeśli takim dysponujemy. Wokół są lasy, natura aż prosi się, żeby ją eksplorować, można więc wziąć ze sobą rowery i pojeździć od okolicy. Pływanie po takim czystym jeziorze to niezapomniane przeżycie.

2) Można się wybrać standardowo na nasze polskie piękne Mazury. Ełk, Giżycko, Iława – to przykładowe miasta, do których można się wybrać (także pociągami), by wypocząć nad jeziorami. Gdy chcemy w pełni wypocząć i odciąć się od świata, warto wybrać jakieś miejscowości poza dużymi miastami. Wtedy naprawdę można odetchnąć swojskim powietrzem i cieszyć się urokami naszych polskich jezior.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z lesnydwor.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 + = 91

Scroll to Top