Nałęczów – zdrój – atrakcje

Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym. Ofertę uzdrowiska wzbogacają znane od ponad 200 lat źródła leczniczych wód mineralnych.

Nałęczów - zdrój - atrakcje
Nałęczów – zdrój – atrakcje

Miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów, w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej a następnie w ziemi lubelskiej). W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego. Przez miasto przepływa Bystra, niewielka rzeka dorzecza Wisły, jej prawy dopływ. Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Leczy się tu przede wszystkim choroby: wieńcową, nadciśnienie tętnicze, nerwice serca i stany ogólnego wyczerpania psychofizycznego. Nałęczów posiada również dobre warunki dla rehabilitacji pacjentów po zawale serca i operacjach kardiochirurgicznych.

Do atrakcji turystycznych należy przede wszystkim Park Zdrojowy.

Założycielem i organizatorem Parku Zdrojowego, na którego terenie znajduje się część zabudowań uzdrowiska, był Stanisław Małachowski. Park istniał już w połowie XVIII w., zaś pod koniec XIX w. był powiększony dla potrzeb kuracjuszy. Przecina go szereg alei i ścieżek. Park podzielony jest na 2 części korytem Bystrej, która spiętrzona śluzą rozlewa się w owalny staw. Drzewostan parku, starannie dobierany i pielęgnowany przez prawie 190 lat, jest chlubą nałęczowskiego uzdrowiska. Obok znanych krajowych gatunków drzew iglastych i liściastych spotyka się tu okazy flory zachodnioeuropejskiej, a nawet amerykańskiej (np. wysokie sosny – wejmutki). Odwiedzający mogą także skorzystać z uroków palmiarni i ugasić pragnienie wodami mineralnymi. Park Zdrojowy, położony w centrum miasta, jest oazą ciszy i spokoju, gdzie spacerowicze mogą dokarmiać oswojone łabędzie i wiewiórki. 28 kwietnia 2007 roku w jedną z parkowych alei wmurowano 16 zaimpregnowanych glinianych tablic z odciśniętymi dłońmi m.in. Tomasza Kawiaka, Tomasza Bachanka, Adama Faglio, Piotra Fąfrowicza, Ewy i Romana Fleszarów, Mieczysława Olszewskiego, Jana Kantego Paśluśkiewicza, Tadeusza Boruty i Andrzeja Antoniego Widelskiego, tworząc Aleję Artystów.

Artykuł pochodzi z portalu: http://www.turystyka-pojezierze.pl/

1 thought on “Nałęczów – zdrój – atrakcje”

  1. Byłem w ubiegłym roku. Bardzo ładna miejscowość. Można odpocząć i zwiedzić kilka ciekawych miejsc.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

42 − = 34

Scroll to Top