Cuda natury w Polsce – nasze top 10

Dziennik Rzeczpospolita przeprowadził w kilka lat temu roku plebiscyt na cuda natury Polski. Typy czytelników gazety w dużej mierze pokrywają się z naszymi redakcyjnymi. Wybraliśmy więc z top 20 “naszą” ścisłą dziesiątkę.

Cuda natury - Pieniny
Cuda natury – Pieniny

Z pewnością walory naturalne są silna stroną Polski dla turystów. Jest wiele możliwości spędzania czasu wolnego na łonie natury. Jest jednak kilka miejsc, których po prostu nie można pominąć, gdy jest się w okolicy. Co więcej, większość z nas powinna choć raz w życiu zobaczyć je na własne oczy. Oto wybrane przez nas “top 10”:

  1. Przełom Dunajca – spływ przełomem Dunajca jest jedną z najwygodniejszych form zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. On też zapewnia najpiękniejsze widoki, które zapadają na długo w pamięć. Trzy Korony, Sokolica, Głowa Cukru. Po drodze można wiele zobaczyć.
  2. Góry Stołowe – w tym Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, Skalne Grzyby. To jedyne góry płytowe w Polsce. Nieregularne, osobliwe formy skałek, urwisk i głębokich dolin są wielką atrakcją turystyczną.
  3. Podlaski Przełom Bugu – meandry Bugu, Nadbużański Szlak Pieszy, ptaki i rośliny objęte ochroną gatunkową. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do spędzania czasu pod gruszą?
  4. Puszcza Białowieska – była chroniona od czasów królów polskich do dzisiaj. Ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Stanowi też najważniejszą – centralną strefę Rezerwatu Biosfery Białowieża. Jego symbolem jest żubr.
  5. Ruchome wydmy w Łebie – największa atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego tworząca niesamowity, unikatowy krajobraz.
  6. Klify na wyspie Wolin – najwyższe w Polsce. I te malownicze krajobrazy. Trzeba przekonać się na własne oczy!
  7. Jaskinia Raj – najpiękniejsza jaskinia krasowa w naszym kraju, jednocześnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Gór Świętokrzyskich. Od wielu lat dostępna dla turystów tylko pod opieką przewodnika. Nie potrzeba do jej zwiedzania jednak szczególnych umiejętności. Stąd: żadnych wymówek – koniecznie zobaczyć!
  8. Suwalski Park Krajobrazowy – pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Dolina Czarnej Hańczy, jezioro Hańcza, Głazowisko Bachanowo. W tym cudzie zawierają się kolejne cudeńka natury.
  9. Dolina Pięciu Stawów – Tatry zasługują na odrębną kategorię w ramach cudów natury Polski. Dolina potrafi być dla turysty niebezpieczna, jednak przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności będzie wyłącznie niezapomnianym przeżyciem.
  10. Krutynia na Mazurach – Puszcza Piska, Mazurski Park Krajobrazowy, możliwość obejrzenia orła bielika w jego środowisku naturalnym w locie, możliwość nocowania na bezludnej wyspie. A wszystko to dzięki Matce Naturze i cudom, którymi obdarowała te okolice.

Trzeba by tu jeszcze dodać Połoniny Wetlińską i Caryńską, Krainę Wielkich Jezior, Maczugę Herkulesa, Pustynię Błędowską. W zasadzie można by wymieniać bez końca.
Warto docenić naturalne piękno Polski i wybrać na najbliższy wyjazd ten jej zakątek, który potrafi zachwycić jak jeden z powyżej wymienionych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

62 + = 63

Scroll to Top