Ferie poza górami

Gdy za oknem szaro i ponuro, trudno o dobry humor. Z utęsknieniem czekamy do lata, kiedy będziemy mogli spędzić urlop na nagrzanym słońcem piasku nad Bałtykiem lub wybrać się na żagle do „Doliny Tysiąca Jezior”. Zapominamy, że przecież zima to też ferie, czyli odrobina relaksu, gdy temperatura spada poniżej zera. Prezentujemy, więc kilka ciekawych pomysłów na spędzenie ferii, które pomogą skutecznie naładować baterie, aby przetrwać do wiosny. Planując ferie zimowe nasze myśli bezwiednie kierują się na południowe rejony Polski. Większość turystów nie wyobraża sobie zimowego urlopu bez zakopiańskich Krupówek czy ośrodków narciarskich w Sudetach. Panuje opinia, że „jak ferie, to tylko w górach” niemniej jednak niesamowity zimowy urlop można spędzić także nad polskim morzem, Mazurach czy zwiedzając najsłynniejsze polskie miasta.

Ferie w mieście

Aquaparki – nie tylko na ferie

Wyjeżdżając latem nad morze często nie mamy czasu na zwiedzanie, czy też szukanie okolicznych atrakcji. Gdy żar wprost leje się z nieba marzymy głównie o tym, aby zanurzyć się w orzeźwiającej wodzie Bałtyku i nie zauważamy nawet, iż na polskim wybrzeżu znajduje się wiele atrakcji, które niejednemu przypadną do gustu. Dlatego też zima to doskonały okres, aby poznać ten rejon Polski z zupełnie innej strony. Polskie wybrzeże posiada bogatą ofertę na spędzenie ferii, jedną z atrakcji, którą warto zainteresować się właśnie zimą są parki wodne, których nad morzem nie brakuje.

Do najciekawszych parków wodnych na Pomorzu należy bez wątpienia Aquapark w Spocie, który jest jednym z największych w całym kraju. Dwie długie zjeżdżalnie, baseny rekreacyjne, ponad 70 metrowa dzika rzeka, a oprócz tego bowling i basenowa restauracja powodują, iż jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Co więcej w obiekcie panuje ponad 30 stopniowa temperatura, która sprawia, iż zima staje się mniej groźna.

Oprócz sopockiego parku wodnego warto wybrać się także nieco bardziej w głąb województwa Pomorskiego, mianowicie do Bytowa, gdzie znajduje się Kompleks Basenowo-Rekreacyjny NIMFA. Jest to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż oprócz bogatej oferty rekreacyjnej (zjeżdżalnie, rwąca rzeka itp.) znajduje się tam również basen sportowy oraz strefa saun. Inne interesujące parki wodne na Pomorzu to także: Centrum Park w Chojnicach czy AQUA Centrum w Kościerzynie.

Jeżeli planujecie spędzić zimowy urlop, czyli ferie na Pomorzu Zachodnim to wartym odwiedzenia jest Park Wodny Jan w Darłówku. Jest to jedyny obiekt w Europie, który umożliwia korzystanie z wody morskiej przez cały rok. Oferta tego Aquaparku zawiera nie tylko dobrą zabawę na powierzchni ok. 1500 m, ale także możliwość skorzystania z właściwości leczniczych wody morskiej.

Nie tylko nad morzem znajdziemy bogatą ofertę parków wodnych. Wartym uwagi jest także Warmia Park Termy Medical Aquapark, który znajduje się w Pluskach niedaleko Olsztyna. Ten 3-poziomowy park wodny zapewnia odwiedzającym niezapomnianą zabawę. Na terenie obiektu znajduje się m.in. aż 5 zjeżdżalni, 3 sauny oraz ścianka wspinaczkowa, a także siłownia przeznaczona dla tych, którzy cały rok dbają o  kondycję.

Zimowe atrakcje w mieście

Niezapomniane ferie można spędzić także zwiedzając najsłynniejsze polskie miasta. Warto poświęcić czas, aby odkryć je na nowo. Oprócz znanych nam dobrze zabytków, które można podziwiać w każdym dostępnym folderze, polskie miasta oferują także mnóstwo innych atrakcji, które zarówno dla dzieci, jak i dorosłych mogą stanowić niezapomnianą przygodę.

Gdy na zewnątrz zimowa aura, spacerowanie po krętych uliczkach Starego Miasta nie brzmi dla nas zachęcająco. Warto ten okres poświęcić na odrobinę kultury w nowoczesnym wydaniu. Muzeum kojarzy nam się ze szklanymi szybami, wypolerowaną posadzką, wszechobecną ciszą i eksponatami, których nie można dotknąć. Jednak w Polsce powstaje coraz więcej muzeów interaktywnych, gdzie podziwiane ekspozycji połączone jest ze  świetną zabawą i nauką.

Ferie to świetny czas na edukację w wyszukanej i interesującej formie. Północne rejony Polski obfitują w miejsca, gdzie można poszerzać swoje horyzonty w zależności od zainteresowań. Dla fanów morza oraz stworzeń w nim żyjących warto polecić największe akwarium morskie w Polsce, które znajduje się w Gdyni. Akwarium Gdyńskie, bo tak się nazywa, zadziwia zwiedzających bogactwem zbiorów. Przez chwilę można poczuć się jak badacz Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii, gdyż obiekt w Gdyni posiada m.in. żywą rafę koralową.

Akwarium na ferie

Zimowa oferta edukacyjna

Mimo, iż ferie to czas odpoczynku, szczególnie dla dzieci, to warto  rozejrzeć się za ofertą edukacji  poprzez zabawę. Taką propozycją może być wizyta w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie znajduje się Edu Parku. Miejsce to stworzone przede wszystkim dla najmłodszych oraz młodzieży pokazuje, iż świat nauki jest niezmiernie ciekawy i może być objaśniany w formie interaktywnej zabawy. Drugie z polecanych miejsc to Centrum Hewelianum, które także znajduje się w Gdańsku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii multimedialnych pozwalających na samodzielne wykonywanie eksperymentów, wystawy przypadną do gustu każdemu, nawet tym, którzy do tej pory ze światem nauki nie mieli wiele wspólnego. Można tutaj poznać tajniki astronomii, fizyki, biologii, a nawet historii.

Co robić w Warszawie zimą

Warszawa – miasto tętniące życiem przez cały rok, chętnie odwiedzana przez polskich jak i zagranicznych turystów posiada bogatą ofertę nowoczesnych wystaw muzealnych. Jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Warszawie jest Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zlokalizowane jest ono w budynku dawniej elektrowni tramwajowej. Już od progu czuje się tutaj ducha historii. Multimedialne ekspozycje wzbogacone realnymi eksponatami prezentują zarówno historię prowadzonych walk powstańczych, ich efektów jaki i codzienne życie Warszawy w czasie trwania Powstania Warszawskiego, Niepowtarzalna ekspozycja muzealna na odwiedzających oddziałuje poprzez obraz, światło i dźwięk. Efekty multimedialne powodują, że zwiedzający mogą poczuć się, jak uczestnicy wydarzeń z 1944 r.

Innym interesującym miejscem w stolicy jest Centrum Nauki Kopernik. Przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci zapewnia odwiedzającym niezapomniane spotkania z różnorodnymi zjawiskami zachodzącymi w otaczającym nas świecie. Wszyscy, którzy zastanawiają się, jak działają rządzące nami prawa przyrody koniecznie powinni się tam udać. Centrum Nauki Kopernik przygotowało dla zwiedzających siedem wystaw stałych, Teatr Wysokich Napięć, a także Teatr Robotyczny. Słowo „wystawa” jest tutaj ujęte w duży cudzysłów, gdyż Centrum Nauki Kopernik umożliwia zwiedzanie poprzez eksperymentowanie na ogromnej liczbie interaktywnych i multimedialnych stanowisk. „Człowiek i środowisko” to wystawa, gdzie zwiedzający sam staje się eksponatem. To tutaj można poznać granice możliwości naszego ciała i zmysłów. Inna wystawa – „Świat w ruchu” pozwala zwiedzającym zapoznać się z tajnikami rozchodzenia się fal dźwiękowych oraz światła. W tym miejscu można też samodzielnie wyprodukować prąd czy zobaczyć, jak powstaje tornado. To tylko ułamek atrakcji, jakie oferuje Centrum. Na zwiedzanie kompleksu warto poświęcić nawet dwa dni, gdyż każda z wystaw warta jest samodzielnego „zbadania”.

Wrocław na ferie w zimie

Interaktywną wystawę naukową podziwiać można także we Wrocławiu. Humanitarium – obiekt przeznaczony głównie dla dzieci, to miejsce pozwalające najmłodszym poprzez zabawę poznawać świat. Wrocławski park rozrywki edukacyjnej zachęca do odwiedzania także dorosłych, gdyż oferta Humanitarium skierowana jest do różnych grup wiekowych. Oprócz stałej wystawy, którą podziwiać można w sali multimedialnej, warto wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych przygotowanych przez pracowników Centrum. To tutaj dorośli mogą wziąć udział w warsztatach poświęconych m.in. kuchni molekularnej czy izolacji DNA, a dzieci wspaniale się bawić biorąc udział w warsztatach o tajemniczych nazwach „Wulkan”, „Napięte Laboratorium” czy „Szalona Piana”.

Wrocław, jednym kojarzy się z najpiękniejszym w kraju Starym Rynkiem, innym natomiast przywodzi na myśl największe i najstarsze w Polsce ZOO. To właśnie na terenie tego ogrodu zoologicznego od października ubiegłego roku poczuć można się jak w dzikiej Afryce. Afrykarium to kompleks 19 basenów i zbiorników wodnych przedstawiających faunę i florę mórz okalających Czarny Ląd, a także jezior znajdujących się na tym kontynencie.  Zwiedzającym, którzy oczekują silnych wrażeń przypadnie do gustu 18 metrowy podwodny tunel, umożliwiający spacer po głębinach Kanału Mozambickiego i jego podwodnej przyrody. 

Kraków pod śniegiem – co zobaczyć

Multimedialne wystawy coraz częściej pomagają również w poznaniu i zrozumieniu naszej historii. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Krakowa jest spacer po Rynku Głównym, wysłuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i odwiedzenie krakowskich Sukiennic. Ostatnio do najbardziej atrakcyjnych punktów zwiedzania Krakowa należy wizyta w podziemiach pod płytą Rynku Głównego. Znajduje się tam zapierająca dech w piersiach interaktywna wystawa historyczna prezentująca dzieje Krakowa i codzienne życie średniowiecznego miasta z czasów kiedy było ono stolicą Polski. Zgromadzenie tak dużej liczby eksponatów to efekt prac archeologicznych  prowadzonych w latach 2005-2010.

Oferta Łodzi na zimę

Spędzając wolny czas w Środkowej Polsce warto udać się do Multimedialnego Muzeum Włókiennictwa mieszczącego się w Łodzi. Zwiedzający już od progu poczują się jakby przenieśli się do XIX-wiecznej fabryki włókienniczej, gdyż muzeum powstało na terenie dawnej fabryki potentata włókienniczego Ludwika Geyera, którego postać towarzyszy zwiedzającym podczas wycieczki. Muzeum umożliwia zwiedzającym zapoznanie się z historią włókiennictwa w Polsce, z modą, która w tamtym okresie królowała na salonach, a także ukazuje burzliwe dzieje rodziny Geyerów. A wszystko podane w nowoczesnej, multimedialnej formie. Dodatkowymi atrakcjami jest uczestnictwo w multimedialnych grach i zabawach. Zwiedzający mogą m.in. wyprodukować własną tkaninę, czy wyhaftować wzór na serwetce, a dla osób lubiących rywalizację przygotowano m.in. bitwę kłębkiem wełny czy zbieranie bawełny.

Co słychać w Poznaniu?

Poznań to kolejny ośrodek miejski, który  zadbał o atrakcyjną formę prezentacji własnej historii. Oprócz tradycyjnych obiektów muzealnych, które od lat są ważnym punktem wycieczek turystycznych, godne odwiedzenia jest Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT). ICHOT to miejsce, które przy pomocy interaktywnych i multimedialnych ekspozycji przekazuje odwiedzającym wiedzę o początkach kształtowania się Państwa Polskiego oraz o początkach Chrześcijaństwa na Ziemiach Polskich.

Warto odwiedzić mniejsze miasta w zimie

Fani średniowiecznych zamków, w szczególności zakonu krzyżackiego koniecznie powinni zwiedzić znajdujące się w Działdowie Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Położone w województwie Warmińsko-Mazurskim muzeum dzięki ekranom multimedialnym i projektorom ukazuje zwiedzającym życie członków Zakonu Krzyżackiego, ich zamki, a także animacje bitew. Pozwala poznać krzyżackie strategie prowadzenia wojen i wykorzystywane techniki walki. Lekcja historii w Działdowie może stać się interesującym punktem wycieczki na  Mazury.

Mazury to prawdziwe zagłębie historii Zakonu Krzyżackiego, oprócz wyżej wspomnianego muzeum, amatorom historii zakonu krzyżackiego warto polecić zwiedzanie okolicznych zamków. Jednym z ciekawszych miejsc jest Twierdza Boyen czy XIV wieczny zamek w Barcianach. Niemniej jednak krzyżackich fortyfikacji na Mazurach jest więcej, co powoduje, iż region ten jest rajem dla pasjonatów historii zakonu na ziemiach polskich.

Wielu z nas ferie zimowe kojarzy głównie ze sportami zimowymi i nie wyobraża sobie zimowego urlopu bez nart czy snowboardu. Wbrew pozorom fani zimowego szaleństwa nie muszą wybierać się w tym celu tylko w góry. Na mapie Polski jest wiele miejsc, gdzie poza górami można pojeździć na nartach. Szczególnie duży wybór tras narciarskich znajduje się w na wybrzeżu i Mazurach.

Aktywne ferie – sport na śniegu i lodzie

Dla turystów lubiących aktywnie spędzać ferie, a którzy nie przepadają za jazdą  po ośnieżonych stokach górskich ciekwą propozycją może być zimowy urlop na Mazurach. Jest to region piękny i bogaty w atrakcje zarówno w porze wakacyjnej jak i zimą. Turystom, którzy marzą, aby w czasie swojego urlopu uciec od miejskiego zgiełku może przypaść do gustu Wolisko w Puszczy Boreckiej czy osada Republika  Ściborska. Osada ta jest odludziem dla osób, które kochają obcowanie z naturą (szczególnie dzikimi zwierzętami) i nie przeszkadza im brak zasięgu w telefonie. Przebywanie w osadzie jest ściśle określone regulaminem, w którym znaleźć można m.in. zapis o zakazie picia alkoholu czy używaniu wulgaryzmów. Tutaj także można poczuć się jak na Alasce i zwiedzać okolicę podróżując psim zaprzęgiem.

Mazury nazywane Polskim Biegunem Zimna (temperatury zimą są najniższe w całej Polsce) oprócz spacerów oferują także bardziej wymagające aktywności. Spora liczba dużych jezior oraz niskie temperatury sprzyjają w okresie zimy uprawianiu żeglarstwa lodowego. Sport ten opierający się na prostych zasadach wymaga jednak dużej odwagi i nerwów ze stali, gdyż sunące po lodzie łódki tzw. bojery nierzadko osiągają prędkość nawet 140 km/h. W okresie zimowym, w rejonie Giżycka na tamtejszych jeziorach odbywają się widowiskowe zawody bojerowe.

Mazurskie jeziora słynące z żeglarstwa w porze wakacyjnej, zimą także są miejscem chętnie odwiedzanym przez sportowców amatorów i profesjonalistów. Poza żeglarstwem lodowym modny jest tutaj także windsurfing, curling oraz snowkating i icekating, a także dość niebezpieczne, ale fascynujące nurkowanie pod lodem.

snowkating

Turyści, którzy jako cel zimowego urlopu wybrali Pomorze Zachodnie także nie będą zawiedzeni, gdyż ten urokliwy region Polski oferuje wiele ciekawych atrakcji. Urlop w Kołobrzegu czy Szczecinie kojarzy się nam głównie z wakacjami, niemniej jednak również zimą turyści nie mogą narzekać na brak rozrywek.

Miejscem szczególnie wartym uwagi jest kompleks sportowo-rekreacyjny Szczecińska Gubałówka, który w okresie zimowym cieszy się dużym powodzeniem. Jedną z atrakcji jest zadaszone i pięknie oświetlone sztuczne lodowisko. Warto wspomnieć, iż na Szczecińskiej Gubałówce znajdują się także dwie trasy narciarskie o długości 280 m i 360 m, oraz dobrze wyposażony Snow Park przeznaczony dla snowboardzistów. Ciekawą atrakcją dla turystów odwiedzających Szczecin zimą jest impreza plenerowa o nazwie Crazy Slide, szerzej znana jako Zjazd Na Byle Czym, gdzie podziwiać można niesamowite pomysły na konstrukcje pojazdów. Crazy Slide  to wspaniała zabawa nie tylko dla uczestników, których fantazja nie zna granic, ale także dla publiczności.

Inne niesamowite atrakcje na ferie

W środkowej części  województwa Zachodniopomorskiego, niedaleko Wałcza znajduje się magiczne miejsce, które zaprzecza prawom fizyki. Magiczna Górka to niewielkie wzniesienie, gdzie na odcinku ok. 200 m samochód zostawiony „na luzie” zaczyna sam jechać pod górę. To niezwykłe zjawisko jest prawdopodobnie spowodowane ciekami wodnymi, które powodują anomalie magnetyczne, jednak wiele osób uważa to za dowód na istnienie zjawisk paranormalnych.

Inną miejscowością znaną z wielu atrakcji turystycznych jest Kołobrzeg. Jednym z miejsc, które należy odwiedzić jest Muzeum 6D. Warto dodać, iż jest to jedyny tego typu obiekt w Europie, który prezentuje życie nadbałtyckich maszopów. Muzeum 6D w Kołobrzegu to miejsce, gdzie każdy eksponat można dotknąć i głośno wymienić się swoimi spostrzeżeniami z innymi, gdyż nie funkcjonują tutaj zasady obowiązujące w tradycyjnych muzeach. Miejsce to nie tylko uciecha dla oka. Dzięki nowoczesnej technologii pobudzone zostają także zmysły zapachu czy słuchu, a zwiedzający czuje się jakby był jedną z postaci rozgrywanej tam opowieści.

Ferie zimowe to czas przeznaczony na wypoczynek i zabawę. Mimo, iż ferie kojarzą się głównie z aktywnym wypoczynkiem w górach, to planując je warto rozważyć alternatywne propozycje wyjazdowe w oparciu o atrakcje oferowane przez inne regiony i ich stolice. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 3 = 2

Scroll to Top