Podlasie – powiat białostocki

Powiat białostocki jest największym powiatem województwa podlaskiego. Na jego obszarze znajduje się największe miasto Podlasia – Białystok. Powiat oferuje turystom głównie atrakcje na aktywnie spędzone wczasy, ewentualnie na agroturystykę. Goście z innych województw jako cel wakacji wybierają powiat białostocki przeważnie w celu odwiedzenia Narwiańskiego Parku Narodowego – jednego z najmłodszych w Polsce. Znajdujące się na jego terenie rozlewiska rzeki Narew nazywane są polską amazonią i tworzą wielokorytową sieć cieków wodnych, unikalną nie tylko w skali Europy, ale i świata. We wschodniej części powiatu białostockiego turyści mogą zawitać nad Jezioro Siemianówka, jeden z największych sztucznych zbiorników w kraju, który stał się domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków i jest celem wizyt ornitologów i ornitofanów z całego świata.

Północno-wschodnią część powiatu stanowią lasy Puszczy Knyszyńskiej, w tym Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, które choć nie zachowały się w pierwotnym stanie jak lasy Puszczy Białowieskiej, to uległy nieznacznym tylko przekształceniom, zawierają wiele atrakcji turystycznych, przyrodniczych i krajobrazowych oraz są domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Ponadto wakacje spędzone w powiecie białostockim mogą być połączone ze zwiedzaniem starych miasteczek Podlasia o bogatej historii, takich jak Tykocin, Choroszcz, Wasilków, Supraśl, Gródek, Michałowo, Zabłudów czy jedno z najstarszych miast w Polsce, a więc i na Podlasiu – Suraż.

Powiat białostocki
Rynek w Białymstoku

Białystok – stolica Podlasia

Bardzo ciekawym, choć do tej pory nie docenianym przez turystów obiektem turystycznym jest miasto Białystok. Jest to stolica województwa podlaskiego, największe miasto Podlasia położone w jego północnej części. Co prawda nie nadaje się na 2 tygodniowe wczasy nad wodą (oferuje jedynie położoną nieopodal rzekę Supraśl oraz stawy na Dojlidach), ale stanowi doskonały cel wycieczek krajoznawczych. Jest największym polskim miastem założonym w epoce baroku o charakterystycznej dla tej epoki zabudowie przestrzennej.

Najważniejsze zabytki Białegostoku

W samym centrum miasta znajduje się pełen przepychu Pałac Branickich otoczony parkami i alejkami. Niedaleko znajdują Rynek Kościuszki oraz ulica Lipowa, gdzie znajdują się najstarsze miejskie kamienice, kościół z epoki renesansu oraz jego neogotycka, monumentalna dobudówka, która jest pamiątką po tym, jak białostoczanie przechytrzyli carskich zaborców, znajduje się tam również ratusz, który nigdy nie pełnił funkcji ratusza. Ponadto na turystów czekają kościół pod wezwaniem świętego Rocha, jeden z pierwszych modernistycznych kościołów w Europie, klimatyczna ulica Warszawska, a także stare pożydowskie fabryki i pałace fabrykantów. Białystok jest także polską stolicą BMX’ów, a krzyżujące się w nim linie kolejowe i drogi krajowe ułatwiają dojazd z całego kraju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

46 − 44 =

Scroll to Top