Jezioro Zegrzyńskie – dobre warunki dla sportu

Jezioro Zegrzyńskie

Jezioro Zegrzyńskie nazywane także Zalewem Zegrzyńskim znajduje się w Kotlinie Warszawskiej. Jezioro obejmuje rozlewisko rzek Narwi i Bugu i jest idealnym miejscem wypoczynkowym nie tylko latem. Jezioro Zegrzyńskie rozpościera się od miejscowości Dębie aż po Pułtusk.

Jezioro Zegrzyńskie
Jezioro Zegrzyńskie

Warunki przyrodnicze

Jezioro Zegrzyńskie ma połączenie z Warszawą dzięki Kanałowi Żerańskiemu. To powoduje, że malownicze tereny Jeziora Zegrzyńskiego stanowią trakt komunikacyjny łączący Jeziora Mazurskie i dorzecze Narwi oraz Bugu z Wisłą. Zbiornik powstał po podzieleniu Narwi zaporą w Dębem. Na zaporze została wybudowana elektrownia wodna o mocy 20 MW mająca duże znaczenie dla całego systemu energetycznego w Polsce. Pojemność jeziora szacuje się na ponad 90 milionów metrów sześciennych wody. Natomiast cała powierzchnia Zalewu Zegrzyńskiego po ponad 3000 hektarów.

Jezioro Zegrzyńskie ze względu na bardzo dogodne warunki przyrodnicze oraz czystość wód jest idealnym miejscem wypoczynku. Okoliczne miasteczka nad malowniczymi terenami Zalewu Zegrzyńskiego stały się naturalnym zapleczem turystycznym Warszawy. Okolice Jeziora Zegrzyńskiego otaczają liczne ośrodki wypoczynkowe i nowoczesne pensjonaty oferujące komfortowe warunki pobytu przyjeżdżającym turystom. Zalew Zegrzyński ma doskonałe warunki na uprawianie sportów wodnych takich jak żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing. Uprawianiu sportów wodnych na Jeziorze Zegrzyńskim sprzyjają liczne szkoły żeglarskie w okolicach zbiornika. Co roku organizowane są także imprezy regatowe zrzeszające wielu zwolenników wodnego szaleństwa.

Czysta woda w jeziorze

Zalew Zegrzyński jest czysty i stosunkowo płytki dlatego też stanowi arkadię dla sympatyków wędkarstwa. W wodach Jeziora Zegrzyńskiego występują karpie, szczupaki, sandacze oraz leszcze. Najwięcej łowisk znajduje się u samego ujścia Narwi, Bugu a także w okolicach zapory w Dębem. Warunki przyrodnicze jeziora czynią z niego doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji. Nad Jeziorem Zegrzyńskim spędzą mile czas miłośnicy sportów wodnych a także wędkarstwa.

Rozbudowana infrastruktura dla wszystkich

Infrastruktura nad jeziorem jest bardzo rozbudowana. To jest wpływ dużego miasta w pobliżu. Znajdziemy tu zarówno kameralne nowe ośrodki wypoczynkowe jak i te które mają swoje lata świetności za sobą. W pobliżu są też nowoczesne hotele, niektóre nawet pięciogwiazdkowe. Poza bazą noclegową jest rozbudowana oferta gastronomiczna. Są tu proste smażalnie ryb, tanie bary turystyczne oraz eleganckie restauracje z widokiem na taflę wody. No i oczywiście nie można zapomnieć o infrastrukturze dla miłośników sportów wodnych. A tu jest wszystko: kilka przystani dla łodzi, wypożyczalnie i szkółki windsurfingowe i kitesurfingowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

84 − 77 =

Scroll to Top