Jezioro Krasne – jedno z najczystszych jezior województwa lubelskiego

Jezioro Krasne jest jednym z najczystszych jezior województwa lubelskiego. Zbiornik wodny znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim w obrębie malowniczego Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie. Przepiękne warunki przyrodnicze oraz czystość wód czynią Jezioro Krasne jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów jezior w Polsce.

Jezioro Krasne
Jezioro Krasne

Cała powierzchnia Jeziora Krasnego wynosi ponad 70 hektarów natomiast maksymalna głębokość zbiornika to 33 metry. Jezioro jest zbiornikiem głębokim pochodzenia krasowego składającego się z dwóch lejów: zachodniego i wschodniego.

Jezioro Krasne to doskonałe miejsce na wypoczynek. Wody Jeziora Krasnego należą do jednych z najczystszych na terenie całego Parku Krajobrazowego Pojezierze Łęczyńskie. Brak zanieczyszczeń akwenu owocuje występowaniem licznych gatunków ryb dzięki czemu Jezioro Krasne to istny raj dla miłośników wędkarstwa. W wodach jeziora występuje: szczupak, okoń, leszcz, karp a także węgorz. Nad Jeziorem Krasnym rybołówstwo możliwe jest tylko i wyłącznie na podstawie posiadanego zezwolenia. Na jeziorze obowiązuje sfera ciszy a łowić ryby można tylko w dzień, w nocy wędkarstwo jest zabronione.

Warunki przyrodnicze w okolicach Jeziora Krasnego sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji. Jezioro otoczone jest pięknymi lasami iglastymi oraz malowniczymi torfowiskami.  Nad Jeziorem Krasnym występuje także bujna i charakterystyczna roślinność bagienna. Zbiornik posiada duże piaszczyste plaże, które szczególnie latem są chętnie oblegane przez turystów. Jezioro Krasne to także siedlisko licznych chronionych w Polsce gatunków zwierząt oraz roślin. 

Infrastruktura w okolicach jeziora nie jest zbyt rozbudowana, ale wydaje się wystarczająca. Nad wodą znajdują się dwa ośrodki, oferujące zarówno miejsca w domkach jak i pole namiotowe. Sama wieś Krasne oferuje wiele kwater agroturystycznych i niezbędne sklepy. Jest też kilka barów w których można zjeść lokalną rybę czy danie barowe. Nie ma natomiast dyskotek i innych hałaśliwych atrakcji. Z tego powodu nad jeziorem zawsze jest cisza i spokój.

Warunki przyrodnicze Jeziora Krasnego powodują, że jest ono doskonałym miejscem na odpoczynek i rekreację. Walory stwarzają także bardzo dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych oraz połowu licznych gatunków ryb żyjących w jeziorze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

78 − 70 =

Scroll to Top